Jak skutecznie obiżyć pH

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Abaddon84
Posty: 22
Rejestracja: 24 lut 2015 20:36

Jak skutecznie obiżyć pH

Post autor: Abaddon84 »

Witam w moim zbiorniku woda ma pH na poziomie 7,5 . Niestety troche za dużo do obsady którą planuję. Zakupiłem już szyszki olchy niestety one zabarwiają wodę;/ Znacie jakiś inny sposób na obniżenie pH??
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Podaj nam twardosci wody GH i KH, bo jakiekolwiek działanie odnosi się do nich.
Jeżeli te wartości nie są wysokie, do zakwaszania wody możesz użyć preparatu Aquacid firmy Zoolek. Pisałam obszerny temat o tym na forum, skorzystaj z Szukacza i poczytaj tematy po wpisaniu hasła Aquacid, bo wszystkie będą dotyczyć obniżania pH.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Abaddon84
Posty: 22
Rejestracja: 24 lut 2015 20:36

Post autor: Abaddon84 »

pH 7,5
GH 7
KH 8
NH3 1
NO2 0
NO3 5
PO4 0
Fe 0
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Jesteś pewien wyniku pomiaru KH? Zazwyczaj wartość KH to połowa GH.
By skutecznie obniżyć pH poniżej 7 musisz KH obniżyć do ok 2-3*n.
Możesz pobawić się Aquacidem lub innym kwasem chemiczni czystym (solny, siarkowy). Dodajesz trochę kwasu do wody (np. 5ml na 10l wody), włączasz napowietrzanie i mierzysz pH i KH za 2-3 godziny i tak aż do skutku. Każdą dawkę kwasu zapisuj, następnym razem będziesz już mniej więcej wiedział ile potrzebujesz kwasu. Pamiętaj, że lepiej zakwasić za mało niż za mocno.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Abaddon84
Posty: 22
Rejestracja: 24 lut 2015 20:36

Post autor: Abaddon84 »

Pomiar był wykonywany 2 razy jutro spróbuje znów wszystkie pomiary, będzie akurat równy tydzień od startu zbiornika. Niestety chyba zostanie mi używanie Aquacidu.
le pianka
Pomocnik
Posty: 255
Rejestracja: 17 kwie 2006 5:51

Post autor: le pianka »

Dopiero tydzień, a Ty już pH się martwisz? Poczekaj aż zakończy się cykl azotowy.
Abaddon84
Posty: 22
Rejestracja: 24 lut 2015 20:36

Post autor: Abaddon84 »

Hej właśnie mierzyłem pH w akwarium dalej bez zmian 7,5 ale o dziwo zmierzyłem wodę z sieci i tam wyszło mi 6,8 do 7 czyli takie jaki by mi w zupełności wystarczyło. Może coś zwiększać pH ?? Podłoże to ziemia i piasek z obi. Czy w dojrzewającym zbiornik należy robić podmianę wody??
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Przy podłożu z ziemi i nie tylko, pH "samoistnie" nie obniży się. Mam akwarium z ziemią w podłożu i po pierwsze, dojrzewało dłużej niż bez ziemi, po drugie, długo trwało obniżanie twardości i odczynu wody w akwarium (musiałem obniżyć do GH poniżej 5). Teraz praktycznie leję wodę demineralizowaną i zakwaszaną Aquacidem. Twardości w granicach ok. 1-3 stopnie, odczyn obniżyłem do pH=6,2 (ostatni pomiar). Obecnie woda jest filtrowana przez torf, jest klarowna, nie ma glonów, rośliny rosną przy oświetleniu ok. 0,5W/l - czyli książkowo. Ale robiłem to stopniowo, trwało to jakiś czas i w międzyczasie uczyłem się uzdatniać wodę do podmian (mieszałem i mierzyłem).
W dojrzewającym zbiorniku można i należy robić podmiany wody.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Abaddon84
Posty: 22
Rejestracja: 24 lut 2015 20:36

Post autor: Abaddon84 »

Wiem że podłoże nie obniży mi pH samoistnie. Zastanawiam się tylko czemu wzrosło?? Skoro wodą z kranu ma pH na poziomie 6,8 a w akwarium już 7,5. Nic jutro zrobie pierwszą podmianę i zobaczymy jaki będzie efekt. Od wczoraj w akwarium są też szyszki olchy i wywar z nich.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Nie, nie napisałem, że podłoże samoistnie obniży pH, tylko, że pH nie obniży się samoistnie przy ziemi w podłożu. Masz ziemię w podłożu (tak wyczytałem) i raczej może być taka sytuacja, że pH w akwarium z takim podłożem wzrośnie. Napisałem, że w moim akwarium z ziemią, długo trwało obniżanie twardości i odczynu. Wystarczy, że ziemia podniesie Ci twardości i odczyn też może się podnieść. Spróbuj podmianę wody zrobić wodą demineralizowaną i zmierzyć ją po podmianie, ewentualnie zrobić kilka podmian wodą demineralizowaną i wtedy zmierzyć.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
daftu
Posty: 5
Rejestracja: 27 kwie 2015 16:37
Lokalizacja: Ruda Śląska

Post autor: daftu »

Witam.
Mam podobny problem. Akwarium 112l (realnie 80) jest świeże - 2 tygodnie.
Zmierzyłem pH i jest 8.0, przy wodzie z kranu 7.0.

W akwarium nie mam skał wapiennych ani muszli, za to mam korzeń.
Podłoże to warstwa biogruntu i bazalt 2-4mm.

Filtr JBL e901 chodzi 24h, mam w nim standardowe kulki JBL Micromec, dodatkowy biowkład oraz standardowe gąbki.

Woda nie jest dodatkowo natleniana poza ruchem tafli wywoływanej przez filtr.
Naświetlam obecnie 6h dziennie świetlówkami T5 4x24W (w tym 2h wszystkie 4, a 2x2h po 2 świetlówki). Ilość roślin ~5 koszyczków średniej i dużej wysokości (środkowy i dalszy plan) + jeden mech in-vitro (dopiero co posadzony).

Proszę o radę w jaki sposób dojść do przyczyny zakwaszenia, a następnie jak je zniwelować?

P.S. Póki co nie dostarczam CO2.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Zmierz odstaną wodę z kranu np. po jednym dniu, jeśli pH wzrośnie, to jest to najprawdopodobniej większa zawartość CO2 w wodzie z kranu. Mam wodę demineralizowaną (kupuję w jednym sklepie tą samą wodę), która teoretycznie powinna być obojętna (pH=7), a jest kwaśna (pH~6). W akwarium woda ma kontakt z powietrzem, więc nasycenie CO2 jest zapewne inne, niż w wodociągu.
Podaj wartości twardości i jakimi testami to mierzysz?
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
daftu
Posty: 5
Rejestracja: 27 kwie 2015 16:37
Lokalizacja: Ruda Śląska

Post autor: daftu »

Zrobiłem test kranówki po odstaniu, faktycznie ma trochę więcej ale nieznacznie (coś około 7,25 - nie mam tak dokładnego testu, używam Tetry kropelkowej, ale kolor jest tak pomiędzy 7, a 7.5).

Dzisiaj kupiłem testy GH/KH z "Zoolek'u" - kropelkowe.
GH - 17
KH - 5

3 dni z rzędu lałem już pH minus firmy Sera i dzisiaj odczyt znów przeszło 8 :/
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

To teraz wlej trochę kwasu. Przy KH=5, 4-5 kropel na litr wody Aquacidu powinno trochę zakwasić wodę (nie zdziwiłbym się, gdyby trzeba było dodać więcej, ale trzeba to wypróbować metodą prób i błędów).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
daftu
Posty: 5
Rejestracja: 27 kwie 2015 16:37
Lokalizacja: Ruda Śląska

Post autor: daftu »

A co z tym GH? 17 to trochę dużo. Próbować to jakoś zbijać?
ODPOWIEDZ