[72] wysoka twardość

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

piotrz23
Posty: 26
Rejestracja: 28 mar 2015 23:17

[72] wysoka twardość

Post autor: piotrz23 »

Witam. Zaczynam myśleć o rybkach do mojego akwa. Niestety mam dosyć wysokie parametry. Akwa 72l 60x30x40 Filtr Aquael Fan 1 plus (gąbka od FAN 3 plus) grzała z termostatem 75w oświetlenie 2x15w barwa 2x7500k (Chcę kupić jedną świetlówkę o barwie 6500k) świece 7h piasek do piaskownic plus kulki gt stosuje carbo i potas

Parametry wody: pH 7,8 (kropelki zoolek i pasek jbl) GH 7 (jak wyżej) KH 20 (jak wyżej) NO2 0(jak wyżej) NO3 10 (pasek jbl) temp 26 st Baniak zalany dokładnie 3 tyg temu. Filtr przed zalanie pracował 5 dni w dojrzałym akwa. Mam kilka roślin, ale nazw nie pamiętam. Na pewno mam gałęzatkę, nurzańca, cabombe, ludwigie, moczarkę i corymbose mini.

Ja widzicie mam praktycznie beton, a nie wodę. Zastanawiam się czy mogę w tym w ogóle trzymać rybki. Myślałem nad 10x Gupik różne odmiany(pawie oczko, endlerki i inne barwne odmiany) 10x Krewetki na dno(?) 2x helenka (aktualnie mam plagę jakiś małych ślimaków)

Da się w ogóle trzymać barwne gupiki w takiej wodzie? Widziałem zdjęcia w necie i barwne odmiany są PIĘKNE. Gupik niby pospolita rybka, ale odmiany barwne mają tak niezwykłe kolory i płetwy. Ogólnie chciałbym stworzyć kolorowe(niczym parada równości w Berlinie ) gupikarium. Co do krewetek, czytałem trochę o tym w necie i niby wszyscy piszą, że np RC dają radę w twardej. Właśnie, dają radę, ale ja nie zamierzam trzymać rybek/krewetek w skrajnych dla nich warunkach. Mam nadzieję, że pomożecie mi coś dobrać do tej "wody". Fajnie by było gdyby znalazł się jakiś haremik ryb. Bojownik chyba odpada ze względów parametrów i w ogóle obecności gupików? Mam do Was jeszcze jedno pytanie. Mam płytę z pleksi jako pokrywę, ale strasznie paruje. Czy przez tę parę światło dużo gorzej dociera do roślinek? Może musiałbym wyciąć jakiś wylot w pokrywie, aby więcej powietrza dolatywało? I ostatnie pytanie. Drogie są takie odmiany barwne gupików?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

piotrz23 pisze:GH 7 (jak wyżej) KH 20 (jak wyżej)
A nie odwrotnie?
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
piotrz23
Posty: 26
Rejestracja: 28 mar 2015 23:17

Post autor: piotrz23 »

No właśnie nie. GH >7st d, KH 20st d
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Ok, ale tutaj coś mi dalej nie pasuje, może ktoś ze znajomością chemii się wypowie.
Dobrze podchodzisz do tematu: najpierw woda, potem obsada.
Co do gupików, to odmiany Endlera (Poecilia wingei) i gupik "pawie oczko" (Poecilia reticulata) krzyżują się i problemem może być późniejsze ich "zbywanie" innym (czystość gatunku). A będzie ich dużo (utrzymanie wody, częste odmulanie itd).
Kwestia parowania i przenikania światła: w pokrywie też woda będzie się skraplała, poza tym fotosynteza roślin wodnych z uwagi na środowisko wymaga innego światła niż rośliny lądowe. Mam szyby nakrywowe i nie widzę problemu, pod szybą jest wymiana powietrza (szyba nie dolega szczelnie do krawędzi akwarium) i woda nie skrapla się.
Co do ceny, to 3-35 zł chyba kosztuje gupik, a gupik Endlera może 3-7 zł, w zależności od sklepu. Proponuję Ci skupić się na jednym gatunku gupika, np. Endlera (mały i równie kolorowy).
Co do ślimaków helenek - w takim ja Twoje akwarium, miałem 4 helenki, następnie helenki wydały potomstwo i obecnie pozostały mu już tylko helenki. Tylko nie trwało to szybko, także na "pozbycie" się plagi trzeba czasu.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
piotrz23
Posty: 26
Rejestracja: 28 mar 2015 23:17

Post autor: piotrz23 »

Z GH i KH to na prawdę jest jak napisałem. I na pasku JBL i kropelki zoolka. G
upik chcę trzymać tylko samce. Np. 2x gupik pawie oczko, 2x gupik endlera, 2x gupik pawie oczko odmiana barwna czarna, 2x gupik endlera tiger, 2x gupik z ogonem mieczykowatym. Myślałem jeszcze o platkach. Jeden haremik byłby ok? Chciałbym jeszcze krewetki, ale nie wiem czy przy helenkach się utrzymają. A jak myślicie, czy harem bojownika byłby ok? Jeśli chodzi o parametry i towarzystwo kolorowych gupików? Czy odpuścić sobie? Co do parującej pleksi to zauważyłem, że w kilka minut po włączeniu, para po prosyu znika
piotrz23
Posty: 26
Rejestracja: 28 mar 2015 23:17

Post autor: piotrz23 »

Dobra, a co powiecie na:
4/6x Pawie Oczko
2/3x Endler
1+3 Platka
10x krewetka red cherry
Gupiki to oczywiście tylko samce
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Platki nie miałem, nie wypowiem się, ale krewetki z gupikami jak najbardziej mogą być. Wodę trochę zmiękcz, zakwaś, ale bez przesady i może być fajny zbiornik. Oczywiście dla krewetek urządź jakieś kryjówki, posadź rośliny i obserwuj, bo to rzecz bardzo ważna (własne obserwacje są bardziej wiarygodne).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ