Ślimak w aqwa czy to problem ?

Hodowla krewetek, raków; ślimaki i inne stworzenia

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Lukaszzz
Posty: 49
Rejestracja: 06 lut 2015 17:44
Lokalizacja: Bytom

Ślimak w aqwa czy to problem ?

Post autor: Lukaszzz »

Witam, wreszcie założyłem aqwq i po kilku tygodniach na szybie pojawił mi się taki jakby bardzo delikatny nalot (pewnie jakiś glon nie mam glonojadów, kosiarek) wyczytałem że bardo fajnie radzą sobie z tym ślimaki. Wyczytałem również że niektóre jak zaczną się mnożyć to na potęgę i później stanowią problem. Na allegro znalazłem ślimaka zebrę (bardziej fachowa nazwa NERITINA NATALENSIS) podobno żeby go rozmnożyć musi być woda morska, więc plaga raczej na pewno mi nie grozi. Moje pytanie czy ten ślimak nie przekopuje dna i wyrywa roślin (mam piasek za podłoże) oraz najważniejsze czy czasem nie zasmakuje w roślinach. Moje rośliny to:
Vallisneria asiatica
Sagitaria subulata
Cabomba 10
Ludwigia sp MINI RED
Flame moss
Cryptocoryne wendtii "Tropica"
Hydrocotyle leucocephala
Anubias barteri var. Nana

Mile widziane opinie o tym ślimaku lub jeśli coś innego polecacie.
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

To jest dobry ślimak na glony i nie przekopuje dna ale składa jaja które bardzo trudno usunąć.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Lukaszzz pisze:(pewnie jakiś glon nie mam glonojadów, kosiarek) wyczytałem że bardo fajnie radzą sobie z tym ślimaki.
Nie kupuj "ryb na glony", bo i po co? Ja od siebie dodam ślimaka: military helmet (Filopaludina sp. Military Helmet). Podobnie jak "neritiny", do wylęgu młodych potrzebna jest słona woda.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Lukaszzz
Posty: 49
Rejestracja: 06 lut 2015 17:44
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Lukaszzz »

No i spoko. Teraz pytanie ile kupić, 4-5 mniej/więcej żeby się za chwilę nie okazało że głodują. Tak jak mówię za dużo tych glonów niema.
Ps krzych_100 dzięki za info dot sklepu zoo na Bobrku, fajnie wyposażony i stosunkowo tani.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Hmm, mam dwa, one mają takie okresy jakby letargu (częściowo zakopane w podłożu przy szybie). Widać po nich ślady, także jedzą...
Trudno naprawdę doradzić ilość. Ja spróbowałem z dwoma i to zależy jaka jest skala porostów glonami.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Lukaszzz
Posty: 49
Rejestracja: 06 lut 2015 17:44
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Lukaszzz »

A jak sprawa wyglada z mchem, nie jedza go ? I przy okazji czy to prawda ze gupiki zjadaja mech ?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Raczej nie zauważyłem, aby ślimak obgryzał rośliny. Piszę o ślimakach, które nie stanowią plagi (chociaż zatoczki też mi jakoś nie podpadły, tylko było nieestetycznie). Ja uważam, że ślimak powinien być w akwarium.
Co do gupików, to nie zauważyłem, aby celowo skubały mchy, ale gupiki z reguły coś tam skubną, także nie jestem pewien. Wiem, że skubią takie coś, jak Rhizoclonium nitkowate - to glon, który mi się pojawił.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ