Projekt akwarium 630 L

Dział dla majsterkowiczów

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
maateusz
Posty: 50
Rejestracja: 04 kwie 2015 20:31

Projekt akwarium 630 L

Post autor: maateusz »

Zaczynam projekt akwarium dla moich rybek.

kupiłem w dobrej cenie szafkę i akwarium

akwarium ma 180 cm długości 50 cm szerokości i 70 cm wysokości szyba 12 mm.

wszystko to jest oczywiście bardzo ciężkie i mam pierwszą wątpliwość,

mieszkam w domu z lat 60-tych popularna 'kostka' jakie wtedy stawiano - akwarium ma stanąć na parterze,a pod spodem jest piwnica - czy i jeśli to jak wzmocnić strop ? bo to pewnie będzie potężny nacisk w jeden punkt tak naprawdę.

szafka jest bardzo solidna, bo robiona pod to akwarium, ale podłoga nie jest idealnie równa i chciałbym ją w jakiś sposób wypoziomować, macie jakieś sprawdzone rozwiązania w jaki sposób to zrobić ?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Mam tylko jedno pytanie: po co Ci akwarium o 70cm wysokości? Będzie Ci bardzo ciężko je obsługiwać (sięgać). Większość ryb akwariowych nie wymaga takiej wysokości.

Co jest stropem czyli podłogą, na której ma stanąć akwarium? Płyta? Wylewka betonowa?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
maateusz
Posty: 50
Rejestracja: 04 kwie 2015 20:31

Post autor: maateusz »

takie akwarium kupiłem - wraz z szafką - wiem, zę jest wysokie dość - pewnie ok 60 cm to standard,

ja w akwarium mam gibicepsa 2 papuzie, 2 brzanki, 3 sumy i 4 mniejsze glonojady.

bede chcial obudowae z oswietleniem zrobic tak aby obnizyc akwarium o te 10 cm i wody tym samym nie lac tak wysoko - bo wydaje mi sie,ze 60 cm w moim przypadku wystarczy w zupelnosci.

podloga to wylewka, na tym sa plyty wiorowe, a na tym ulozona deska podlogowa.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Nie ma znaczenia, czy jest wylewka, czy akermany, lub inne elementy.
W naszym domu na wsi jest wylewka, a że dziadkowie oszczędzali na cemencie w latach budowy (bo nie było pracy), to wylany strop/podłoga, po latach zaczęła się po prostu uginać i w piwnicy zrobione zostały filary podpierające podłogę.
Liczy się nośność stropu, ewentualnie dopuszczalne obciążenie na metr kwadratowy (jeśli masz dom podpiwniczony i pod miejscem na akwarium jest np. w piwnicy ściana).
Proponuję, aby obejrzał to dobry fachowiec z uprawnieniami budowlanymi.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
malachio
Akwarysta
Posty: 936
Rejestracja: 25 lut 2014 17:05
Lokalizacja: Kalety

Post autor: malachio »

Popieram radę Krzycha, szukaj konstruktora z uprawnieniami, projektu domu (jeśli jeszcze gdzie masz, może się przydać) i konstruktor sprawdzi czy możesz stawiać akwarium, czy może konieczne będzie wzmacnianie stropu, bądź mocowanie szafki do ściany, aby odciążyć strop.
__________________________________________
[54l] 60x30x30 - kwarantanna
[141l] 70x45x45 - Gupiki Endlera, krewetki, ślimaki
[275l] 120x50x45- CA Herotilapia multispinosa, amatitlania sajica,
maateusz
Posty: 50
Rejestracja: 04 kwie 2015 20:31

Post autor: maateusz »

ok, już wiem co zrobić - dam dwie belki drewniane w piwnicy pod akwarium i one wzmocnia strop ;)

jako, że akwarium za tydzień odbieram to teraz została mi kwestia wypoziomowania szafki.

zastanawiam się jak to zrobić - czy podkladac kawalki plyty pilsniowej -- choc jakos niebardzo wierze w to.

czy moze są jakieś regulowane nóżki i na nich to mozna zrobić...tylko czy one utrzymają taki ciężar ?
ODPOWIEDZ