Wpływ fotosyntezy na odczyn pH.

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Wpływ fotosyntezy na odczyn pH.

Post autor: krzych_100 »

Witam.
Jaki wpływ ma fotosynteza na odczyn wody?
Zmieniłem oświetlenie na LED: 6 diod Cree zasilane jako 1W (300mA).
4 diody o barwie ~4500K (biała neutralna), 2 diody o barwie 6000-6500K. Barwa światła zależna jest od natężenia prądu diody i podane wartości podałem z charakterystyki diod (tzw. data sheet dostępny na stronie producenta - to było moje źródło). Strumień świetlny to ok. 120lm/diodę (taki strumień emitują diody XP-G, XP-G2 itd).
Piszę o tym, ponieważ po zmianie oświetlenia pojawiły się bąbelki powietrza w korzeniach roślin (piscja), glonach (rhizoclonium) oraz bąbelkuje rogatek (z końcówek łodygi oraz w gałązkach uwięzione są bąbelki powietrza).
No i pytanie dotyczy wpływu fotosyntezy na podwyższenie pH.
Woda w ilościach 25% zmieniana co 3 dni, na GH=11, pH=6,4, KH=5.
W akwarium woda GH=12, KH=5, ale pH jest 7,6! I właśnie chodzi mi o te pH w akwarium.
Zbiornik 30x30x30 cm, jakieś 20 litrów netto, temp. 24*, korzeń, łupina kokosa, rogatek, piscja, anubiasy, mikrosorum, sagittaria.
Krewetki amano (4) i RC (widzę 2), z 10 gupików Endlera.

Czy w takim przypadku intensywność fotosyntezy może powodować wzrost pH?
A może zmierzyć pH po wyłączeniu światła?
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Woda z kranu ma pH 6,4? Może zawiera CO2 i dlatego pH jest takie. Zagotuj delikatnie ok litra wody, daj jej ostygnąć (do 25-30*C) i potem zmierz pH - jeśli wzrośnie ponad 7,0 będzie wiadomo, że to wina CO2.

W akwarium woda jest ciągle w ruchu, rośliny pobierają CO2 i pH powoli rośnie. W ekstremalnych przypadkach (gdy zabraknie CO2) rośliny zaczynają rozkładać wodorowęglany do węglanów a nawet wodorotlenków i pH rośnie nawet do 9,0.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Otóż to, rozkładanie wodorowęglanów, to gdzieś tam między wierszami też wyczytałem. I tak sobie myślę, że przy silnej fotosyntezie, niekoniecznie spowodowanej dużym natężeniem światła (mam tylko 6W na 20l, czyli mniej niż 0,5W/l), następuje duże pobieranie CO2 z wody, a następnie rozkład wodorowęglanów. Czyli nie natężenie światła, a wpływ barwy zielono-niebieskiej i zielonej - transmisja światła tej barwy przez chlorofil, a nie jej odbicie.

Zmienię znowu oświetlenie na 3W i zobaczę, jeśli pH po podmianach obniży się (na zbliżone pH, jak dolewana woda), to wiadomo, co było przyczyną.
Wodę oczywiście zagotuję. sprawdzę i podzielę się wnioskami z obserwacji.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ