[60l] rozmieszczenie roślin i ozdób (kryjówki)

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

arkosw
Posty: 10
Rejestracja: 16 kwie 2015 21:14
Lokalizacja: Jaslo

[60l] rozmieszczenie roślin i ozdób (kryjówki)

Post autor: arkosw »

Witam. Posiadam akwarium 60l o wymiarach 60x30x35h nie mogę teraz zrobić zdjęcia, więc narysowałem wszystko w paincie.. Tak to wygląda:
Obrazek

To szare to górki z piachu, bo mam nie równe podłoże.. po prawej stronie jest "wzniesienie" o wys. około 25cm a po lewej małe o wys. około. 15cm.. To czarne to kamienie- łupek, a brązowe to korzeń.. numerki od 1 do 5 to rośliny
1- rotala sp. green
2- sagitarria subulata
3- roślina trawnikowa nie pamietam nazwy, wyglada jak mały heniek tylko ma mniejsze wymagania
4- wąkrota
5- rotala sp. red

Co zmienić, lub jakie ozdoby dodać, aby w akwarium były kryjówki ? Dla pielęgniczek ? Z roślin nie chciałbym nic dodawać, bo nie lubię gdy jest milion rodzaji roslin... kokosy mi się nie podobają, a ceramiczne ozdoby w ogóle nie wchodzą w gre.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Kolego, wstaw zdjęcie akwarium i podaj planowaną obsadę. Rysunek jest piękny, ale nie daje mi żadnego poglądu na Twój zamysł co do zbiornika.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
arkosw
Posty: 10
Rejestracja: 16 kwie 2015 21:14
Lokalizacja: Jaslo

Post autor: arkosw »

Proszę

Obrazek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Ok, wygląda to masakrycznie. Te białe ostre kamienie to wapienie? Jeżeli tak, bo będą bardzo podnosić pH i twardość wody.
Zbiornik jest nienaturalny. Jeżeli kamienie są naprawdę ostre, będą kaleczyć ryby. Dla pielęgniczek powinny być jakieś kryjówki, więc nie unikniesz kokosów lub ceramiki. Ewentualnie spróbuj znaleźć coś z wydrążonego drewna.

Światło punktowe? Na trawnik może być za małe. Część roślin po prawej stronie jest w cieniu, a to oznacza brak prawidłowej fotosyntezy.

Temat przeniosłam do działu Galeria i poprawiłam tytuł tematu.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
arkosw
Posty: 10
Rejestracja: 16 kwie 2015 21:14
Lokalizacja: Jaslo

Post autor: arkosw »

Po to ten temat założyłem, abyście pomogli i doradzili.. jest to łupek kwarcytowy i nie zmienia pH, ciągle się utrzymuje i wynosi 7 tyle ile ma moja woda w kranie.. nie ma dużo roślin bo posadziłem je kilka dni temu i dopiero zaczyanja rosnąć.. korzeni chyba jeszcze dokupie a kamieni zostawię tylko kilka. Na dalsze instrukcje czekam od was.
kurka
Pomocnik
Posty: 739
Rejestracja: 09 paź 2014 19:28
Lokalizacja: Katowice

Post autor: kurka »

Te białe to łupki ???
arkosw
Posty: 10
Rejestracja: 16 kwie 2015 21:14
Lokalizacja: Jaslo

Post autor: arkosw »

Tak
arkosw
Posty: 10
Rejestracja: 16 kwie 2015 21:14
Lokalizacja: Jaslo

Post autor: arkosw »

Teraz jest większa żarówka, trzy krotnie mocniejsze światło, i rozchodzi się po prawie całym akwa tylko lewy tylny róg jest troszkę ciemniejszy.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Proszę nie pisz posta pod postem, używaj opcji "zmień".

Te łupki są ostre? Sprawdzałeś ich krawędzie?
Czy możesz kupić duży korzeń i wyciąć w nim kryjówkę?

Podłoże się wyrówna po pewnym czasie. Roślinom dajesz jakieś nawożenie przykorzeniowe? Żwirek wygląda na jałowy.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
kurka
Pomocnik
Posty: 739
Rejestracja: 09 paź 2014 19:28
Lokalizacja: Katowice

Post autor: kurka »

Warto zadbać aby łubki nie miały bezpośredniego kontaktu z szybą, nawet tą z dna zbiornika. W akwarium są naprężenia szkła i łatwo stłuc szybę, jeśli mamy zbyt duży nacisk w jednym punkcie.
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Te białe łupki ładnie się komponują z czarnym podłożem ,niestety nie są praktyczne.Na twoim miejscu pozbyłbym się ich .Dla pielęgniczek masz złe podłoże.
arkosw
Posty: 10
Rejestracja: 16 kwie 2015 21:14
Lokalizacja: Jaslo

Post autor: arkosw »

Zmieniłem oświetlenie, wydaję mi się troszke za mocne, bo jest to 2x18w Czyli 0,6w/l, ale jeśli nie będzie glonów to takie zostanie. Niektóre kamienie mają ostre krawędzie, ale jest to bardzo kruchy łupek i wystarczy przejechać ręką po krawędziach i nie będą ostre.. zajmę się tym wieczorem, postaram się kupić większy korzeń i wyciąć w nim "grotę", łupek zostawię ale w mniejszej ilości, będzie to tylko dodatek wokół korzeni..
Podłoże to piasek kwarcowy o granulacji 0,5-0,8mm tylko z kolorem zawaliłem bo powinien być jaśniejszy..
Jedyne nawożenie to kulki gliniano torfowe pod piaskiem nic nie ma , nie chciałbym tego zmieniać..
Łupki nie dotykają szyb :)
A belki nie mogę dać niżej :/ musi być na wys około 20 cm od akwa
Obrazek


Tak naprawdę rośliny i podłoże jest mocniej oświetlone niż na zdjęciu, bo aparat w telefonie tak ustawia jasność aby kamienie nie były za jasne..
malachio
Akwarysta
Posty: 936
Rejestracja: 25 lut 2014 17:05
Lokalizacja: Kalety

Post autor: malachio »

A tej grzałki nie możesz dać za filtr? Nie będzie się tak rzucać w oczy.
__________________________________________
[54l] 60x30x30 - kwarantanna
[141l] 70x45x45 - Gupiki Endlera, krewetki, ślimaki
[275l] 120x50x45- CA Herotilapia multispinosa, amatitlania sajica,
arkosw
Posty: 10
Rejestracja: 16 kwie 2015 21:14
Lokalizacja: Jaslo

Post autor: arkosw »

Grzałka będzie schowana ;) narazie z nią "eksperymentuje", bo grzałka działa, ale żeby np. w akwa była temp. 26 st to na grzalce musi być dokładnie 27,5 coś się z potencjometrem stało..
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Nic się z grzałką nie stało, termostaty mechaniczne mają swoją tolerancję, a skala pokrętła niekoniecznie musi być dokładnie włożona do grzałki. To normalne, skala służy tylko do orientacyjnego ustawienia temperatury, także margines błędu będzie.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ