Zbrojniki pospolite(?)

Rozmnażanie ryb w akwarium, czyli jak dochować się potomstwa

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Feathril
Posty: 12
Rejestracja: 04 mar 2015 22:43
Lokalizacja: Lubelskie

Zbrojniki pospolite(?)

Post autor: Feathril »

Witam,

Posiadam 2 zbrojniki, takie najzwyklejsze ze sklepu. Samica ok 5-6cm ciemna, 2-letnia, a samiec ok 8-9cm, złoty, młodszy ale posiadający spore poroże.

Samca dokupiłam jej do towarzystwa i w nadziei, że może coś z tego wyjdzie. Niestety jest on dosyć terytorialny, często ją przegania, ona boi się przebywać obok niego. Czasami zdarza się, że okupują korzeń, tuż obok siebie, ale to rzadkość. Nie zauważyłam jednak, żeby coś między nimi zaiskrzyło. Mam kryjówki z kamieni i kokosa.

Czy powodem, dla którego samiec nie interesuje się samicą pod kątem rozrodu jest odmienny kolor, wielkość czy coś innego?

Dokupiłam drugą młodą, złotą samiczkę i gdy ją wpuściłam to samczyk, będąc obok niej, wachlował płetwami i lekko potrząsał ciałem na boki.. Nie znam się na ich zachowaniu godowym. To może coś znaczyć?

Wiem, że to nie ten dział, ale nie chciałabym zakładać kolejnego tematu, a to wydaje mi się powiązane..
Ciemna samiczka jest stosunkowa niewielka.. w 54l innym ludziom zbrojniki rosły do 10cm+, ba nawet w mniejszych litrażach. Odnoszę wrażenie, że może skarłowaciała? Tyle, że to jest choroba, przez którą ryby zdychają, a ona ma się dobrze. Apetyt dopisuje, nie jest ogólnie płochliwa (chyba, że pogoni ją samiec ). Z tą chorobą związane jest niecałkowite rozwinięcie narządów wewnętrznych(?). Może jest ona niepłodna i dlatego samiec jej nie chce?

Pozdrawiam
Uśmiechnij się :)
mruma
Posty: 137
Rejestracja: 14 maja 2015 15:11
Lokalizacja: okolice Pleszewa

Post autor: mruma »

Nie znam się na tym, ale masz pewność, że one są takiej a nie innej płci? Babka z zoologicznego kiedyś mi sprzedała "samicę" molinezji, a po miesiącu okazało się, że to samiec.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Karłowatość u ryb nie zawsze wiąże się z przerostem narządów wewnętrznych. Mam u siebie rodowodowego samca złotej molinezji księżycopłetwej, który ma około 3 cm od dwóch lat. Jego rówieśnicy mają już dobre 12 cm... Jest prawidłowo zbudowany, nie wykazuje problemów z poruszaniem się lub bólowych, tylko jest mały.

Zbrojniki mogą być nie tylko innej odmiany ale również innego gatunku. Systematyka popularnych Acistrusów jest nieokreślona, być może mała samica jest dla samca nieatrakcyjna ze względu na wymiar, być może wyczuwa w niej problem genetyczny, być może inny gatunek.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ