problem z wodą

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

danioo
Posty: 32
Rejestracja: 31 mar 2015 6:12
Lokalizacja: Jaworzno

problem z wodą

Post autor: danioo »

Witam.
Mam od 3 dni problem z wodą.
Opis akwa w podpisie
Pojawiły się śliskie glony, które łatwo da się pozbyć palcami.
Zrobiłem wczoraj testy wody:
pH - 7.5
GH - 10
KH - 5
NH3 - 0-1.0
NO2 - 0
NO3 - 0


Może to mieć związek z wymianą filtra ?
Był wewnetrzny aquael fan1, zamieniłem go na kubełek jbl z ceramiką i gąbką, z tym, że działały oba tylko przez 24 godziny.
Obrazek
Obrazek



edit:
Przeczytałem jeszcze raz o cyklu azotowym i doszedłem do wniosku, że coś zachwiało dosyć mocno ten proces.
Teraz pytanie co i dlaczego.

Proszę doświadczone grono forum o poradycz powinienem podjąć jakieś kroki w tym kierunku? Czy poprostu poczekać, aż nowy filtr dojrzeje i
"teoretycznie" wszystko wróci do normy.
mruma
Posty: 137
Rejestracja: 14 maja 2015 15:11
Lokalizacja: okolice Pleszewa

Post autor: mruma »

Te glony to chyba okrzemki. Więcej nie pomogę, bo nie umiem :?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Akwarium dopiero dojrzewa. Zaczekaj cierpliwie, aż się ustabilizuje.
Posadziłeś rośliny w jałowym żwirku? Dałeś im pod korzenie jakieś kulki/pałeczki nawozowe?

W Twoich tematach nie widzę nic na temat oświetlenia. Możesz je opisać?

Temat przenoszę do odpowiedniego działu.

Podmień około 30% wody na odstaną w chwili obecnej i pamiętaj o regularnych podmianach co tydzień.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Oświetlenie i pokrywa:
- Leddy Aquael 6500K 2x3W 13godzin
- Pokrywa Aquael

O ile dobrze wyczytałem z Twoich wątków i postów, to nie za wiele. Na chwilę obecną oświetlenie LED sprzedawane jako "akwariowe", samo nie jest wystarczające.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
danioo
Posty: 32
Rejestracja: 31 mar 2015 6:12
Lokalizacja: Jaworzno

Post autor: danioo »

BARA pisze:Akwarium dopiero dojrzewa. Zaczekaj cierpliwie, aż się ustabilizuje
tak zrobię
Posadziłeś rośliny w jałowym żwirku? Dałeś im pod korzenie jakieś kulki/pałeczki nawozowe?
mam kulki jbl, ale ich nie włożyłem w piasek
Podmień około 30% wody na odstaną w chwili obecnej i pamiętaj o regularnych podmianach co tydzień.
podmianę planuje w niedziele bo jestem wpracy jutro cały dzień

zrobiłem dziś test na PO4 i wyszło 1,5 -2 mg/l

Pytanie do koleżanki BARA czy te kulki nawozowe włożyć w podłoże teraz czy poczekać jeszcze kilka dni ?

Dziś miałem chwile rano posiedzieć przy akwarium i wydaje mi się, że inwazja glona jakby przystopowała. Zobaczymy wieczorem jak wrócę z pracy.
danioo
Posty: 32
Rejestracja: 31 mar 2015 6:12
Lokalizacja: Jaworzno

Post autor: danioo »

Wczoraj podmieniłem 10L wody na demineralizowaną wraz z odmuleniem dna.
Dziś rano zrobiłem pimiaty wody i tak.
pH - 7.4
GH - 7
KH - 3
NO2 - 0
NO3 - 0
NH3 - 0
PO4 - 1.5

Niestety glony nadal są. Podaję cały czas CO2 z bimbrowni oraz easy carbo 2ml/ dobę
na piasku powtało coś w postaci brązowej skorupy, ale jest to takie miękkie oraz w chodzi na szybę. Na roślinach wygląda to jak dmuchawce tzn jedna nóżka i od tego kilka odrostów.
Co do kulek nawozowych to posadzić je teraz czy czekać?
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Na roślinach wygląda to jak dmuchawce tzn jedna nóżka i od tego kilka odrostów.
Może to stułbia?

Wyczytałem, że masz akwarium 54l i tylko 6W światła, to wg mnie tłumaczy ten nalot na dnie -> okrzemki. Postaraj się zwiększyć moc światła do 20-30W, np. 2 świetlówki 15W o barwie 4000-6500K, nie LEDy.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
danioo
Posty: 32
Rejestracja: 31 mar 2015 6:12
Lokalizacja: Jaworzno

Post autor: danioo »

Zmeniłem oświetlenie na power led o mocy ok 20W bo na ten moment nie mam niczego innego. Co do konkretnego oświetlenia to buduję belkę na power led'ach.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

To napisz coś więcej o tym oświetleniu.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
danioo
Posty: 32
Rejestracja: 31 mar 2015 6:12
Lokalizacja: Jaworzno

Post autor: danioo »

Teraz jest 2 x led 10W 6000 - 6500K na płaskowniku aluminiowym.
Puki co kompletuję ledy i drivery na nową belkę, napewno będę montował tam białe 6500K do tego royal blue i czerwone.

a co okrzemków to wyczytałem gdzieś, żeby ten piasek odessać z dna i wygotować. Potem można go spowrotem dać na dno akwarium. Co wy na to?
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Wygotowanie nie zaszkodzi, możesz spróbować.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
danioo
Posty: 32
Rejestracja: 31 mar 2015 6:12
Lokalizacja: Jaworzno

Post autor: danioo »

Zrobie to przy okazji podmiany wody bo dziś popołudniu moje ramirezy złożyły ikrę.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

danioo pisze:Puki co kompletuję ledy i drivery na nową belkę, napewno będę montował tam białe 6500K do tego royal blue i czerwone.
Drivery nie są potrzebne, wystarczy zasilacz stałoprądowy. Driver jest po to, aby impulsowo sterować diodę większym prądem (stosuje się takie rozwiązanie np. w latarkach, ponieważ są tam ogniwa/baterie/akumulatorki). Przy zasilaniu z sieci 230V zasilacz wystarczy. Pod nazwą "royal blue" kryje się dioda dająca światło o określonej długości fali - są to niby drobne ale istotne różnice w tych długościach (royal blue o różnych długościach fali 450, 460, 465 nm).
Rozważ zastosowanie diod, ale zasilanych jako 1W - mniej się grzeją, stosunek prąd zasilania/strumień świetlny jest najlepszy (tzn. mogą być diody 3 lub 5W, ale zasilane jako 1W prądem 300-350mA).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
danioo
Posty: 32
Rejestracja: 31 mar 2015 6:12
Lokalizacja: Jaworzno

Post autor: danioo »

To, że mam traz 2 sztuki 10W to wynika tylko z faktu, że miałem innych w domu. A co do drivera to tak niestety zostanie bo nie dam pod pokrywę 230V gdzie jest wigoć. Zasilacz do driverów będzie 12-24VDC.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Nie musisz dawać zasilacza (230V) pod pokrywę.
Są zasilacze stałoprądowe w cenach 17-35 zł, które wykonane są w klasie IP65 (pylenie i wilgoć), do których można podłączyć kilka diod mocy, lub całe diody 10W. Taki zasilacz spokojnie może leżeć poza akwarium i nic mu się nie stanie (wielokrotnie pochlapałem taki zasilacz wodą, a ostatnio przez moją nieuwagę cały panel LED wpadł mi do wody i wszystko dalej działa).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ