Czy to Choroba bawełniana (Flexibakterioza)? Ciąża?

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Hungry Bro
Posty: 2
Rejestracja: 21 maja 2015 16:39
Lokalizacja: Warszawa

Czy to Choroba bawełniana (Flexibakterioza)? Ciąża?

Post autor: Hungry Bro »

1. Co w wodzie szumi:
Mam 60l akwarium, oświetlenie jarzeniowe 15Watt, filtr wewnętrzny dedykowany do >100l (na razie nie stać mnie by kupić mniejszy), grzałka Diversa ustawiona na 25 st. C.

Wkład to Danio pręgowane różowe, molinezja ostroustna czarna + złota, neon Innesa, kirys, glonojady. Karmie Tetrą Min + mrożonka firmy Ichthyo Trophic. Podmiana raz na 2 tyg. 15l (przy zaobserwowanym spadku wydajności filtra) wraz z AquaSafe (Tetra) i Sanital (Tropical).

2. Historia zbiornika:
Wcześniej akwarium stało ok 2 lat (znajomy oddał mi je rok temu). Zaobserwowałem podobne objawy u innej molinezji lecz zanim zdążyłem odszukać chorobę, rybka "wyparowała". Po paru tygodniach zobaczyłem to samo znamię (białą plamę) na obecnej Molinezji. Z obawy na rozwój choroby podmieniłem wodę w całym zbiorniku, rośliny zredukowałem o 80% usuwając te najbardziej zniszczone. Dno oraz ozdoby poddałem kąpieli w roztworze z nadmanganianu potasu o bardzo wysokim stężeniu (bardzo fioletowo było) a następnie staranie wypłukałem. Rośliny (15 min) i ryby (4min) poddałem też kąpieli w roztworze 0,05%. Akwarium w tym stadium stoi od miesiąca.

Niestety choroba dalej postępuje.

3. Opis objawów choroby:

-Ryba nie wykazuje zachowań separacyjnych
-ma białą plamę w okolicy ogona
-łuski błyszczą jak tęcza (u innych tego nie ma)
-pozostała obsada jeszcze żyje. 2 molinezje separują się od reszty ale nie widać zmian fizycznych na ich ciele.

Obrazek
Powiększenie: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/5d1 ... 18462.html

4. Moje możliwości:
Mam dodatkowy zbiornik 10l z grzałką i pompką, w którym znajdują się 10 (było 16) młodych molinezji. Zbiornik był postawiony tydzień przed operacją wymiany całej wody w głównym. Wówczas młode, które miały parę dni, odseparowałem. Teraz urosły do 1-2cm. Zbiorniczek był postawiony na Formisolu firmy Zoolek (FMC). Mam jeszcze ok 24ml.

5. Podsumowanie:
Po przestudiowaniu rozpiski chorób, podejrzewam, że to Choroba bawełniana (Flexibakterioza). Może się mylę. Nie umiem oszacować stadium.
Ponad to mam podejrzenie, że owa molinezja jest w 4 tyg ciąży. Czy młode są skazane już na zarażenie?
malachio
Akwarysta
Posty: 936
Rejestracja: 25 lut 2014 17:05
Lokalizacja: Kalety

Re: Czy to Choroba bawełniana (Flexibakterioza)? Ciąża?

Post autor: malachio »

(...) Z obawy na rozwój choroby podmieniłem wodę w całym zbiorniku, rośliny zredukowałem o 80% usuwając te najbardziej zniszczone. Dno oraz ozdoby poddałem kąpieli w roztworze z nadmanganianu potasu o bardzo wysokim stężeniu (bardzo fioletowo było) a następnie staranie wypłukałem. Rośliny (15 min) i ryby (4min) poddałem też kąpieli w roztworze 0,05%.(...)
Trochę zbyt drastyczne środki zastosowałeś, przez co zachwiałeś (właściwie to całkiem zniszczyłeś) biologię w zbiorniku.
Na początek podmieniaj 30% (20l) wody na odstaną wodę co 3 dni przez 2 tygodnie, a następnie tą samą ilość co tydzień, przy okazji wyczyść filtr (wypłucz wkłady/gąbkę w odlanej z akwarium wodzie) i odmulaj podłoże.
Młode molinezje oddaj, i tak nie masz na nie miejsca.

Obserwuj ryby.
__________________________________________
[54l] 60x30x30 - kwarantanna
[141l] 70x45x45 - Gupiki Endlera, krewetki, ślimaki
[275l] 120x50x45- CA Herotilapia multispinosa, amatitlania sajica,
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Podaj konkretne informacje o zbiorniku, parametry wody, dokładną ilość obsady itd. Masz kiryski czy kiryśniki? Obsada fatalna, podejrzewam przerybienie i problem z azotynami. Za rzadko i w za małych ilościach podmieniasz wodę. Czym karmisz ryby?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Hungry Bro
Posty: 2
Rejestracja: 21 maja 2015 16:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hungry Bro »

Karmię tym co opisałem w paragrafie 1 akapit 2.
Danio 8szt.
neon 6szt.
molinezja czarna 7 szt.
molinezja złota 1 szt.
molinezja mieszana (małe po złotej) 2 szt.
KIRYS 3 szt.
glonojad (samiec) 1szt.
glonojad albinos (podłużny) 1 szt.

Kupiłem dzisiaj test JBL 6in1 i przeprowadziłem test:
NO3 100
NO2 5
GH 7-14 st d
KH 10 st d
pH 7,2
Cl2 0
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Masz przerybione akwarium, ryby z odmiennymi wymaganiami co do parametrów wody i jej temperatury, fatalne warunki!

Za mało podmieniasz wody, w akwarium brakuje roślin.

Podmień 50% wody na odstaną, zrób porządek z obsadą, dopóki jeszcze ryby żyją.
Molinezje to ryby ciepłolubne wód twardych i zasadowych.
Neony wymagają wody kwaśnej i miękkiej.
Danio to ryby zimnolubne.
Kirysy - o ile masz kirysy a nie kiryski (to zupełnie ine gatunki ryb), wymagają akwarium powyżej 200l i piasku jako podłoża.
Na glonojady to akwarium jest za małe i brakuje w nim drewna, które muszą skubać.

Radzę rozpocząc od nowa przygodę z akwarystyką. Proszę zacznij czytać o podstawach, o cyklu azotowym, o wymaganiach poszczególnych gatunków ryb, o parametrach wody.
Akwarium radzę założyć prawidłowo od nowa, wywalić ozdoby, przestać lania niepotrzebnej chemii do wody.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ