Filopaludina sp. military helmet.

Hodowla krewetek, raków; ślimaki i inne stworzenia

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Filopaludina sp. military helmet.

Post autor: krzych_100 »

Witam.

Mam te ślimaki już jakiś czas, i mam pewien problem.
Ślimak z natury spokojny, mało wymagający, wręcz leniwy. Porusza się najczęściej po szybach i powierzchniach płaskich (szyba, kamienie, widać po nim ślady). Na roślinach go raczej nie widuję, często zakopuje się w podłożu, często też zapada w jakby letarg.

I po dłuższym ukryciu, jeden z nich pojawił się z jajami na skorupie.
No i ciekawość akwarysty sprawia, aby spróbować coś z tym zrobić...

Ślimak ten do wylęgu potrzebuje słonej wody, należy zatem do części skorupiaków, które żyją raczej przy ujściach rzek, dlatego też składane jaja spływają nurtem wody do ujścia, gdzie woda słodka miesza się z wodą słoną. Podobnie jest z krewetkami Amano - o ile zdarza się relacja z pomyślnych prób rozmnożenia tych krewetek, o tyle o ślimakach rozmnażanych w ten sposób nie słyszałem (dlatego chyba wszystkie dostępne na rynku, pochodzą z odłowu).

Nie żebym coś kombinował, ale mam pytanie, odnośnie zasolenia takich wód morskich. Bo gdybym spróbował przenieść jaja do takiej zasolonej wody, to kto wie...
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Wiem, że piszę posta pod postem zamiast "Zmień", ale nie chciałem, aby temat "spadł".
Pytanie dotyczy zasolenia wody: jakie powinno być stężenie soli w wodzie, aby była to woda morska?
Salimetry z tego co wiem, mierzą ciężar wody i wynik ten podają na zasadzie porównania tego ciężaru (woda słodka, woda morska - różnica ciężaru). Jak to się przekłada na ilość? Wyczytałem też o stężeniu soli 35mg/l - tylko pytanie, czy chodzi o miligramy (mg/l), czy gramy (g/l)?
Pytam z dwóch powodów: do przeobrażenia wody morskiej potrzebują wspomniane ślimaki i krewetki amano. Może się uda?

Jeśli temat założony w niewłaściwym dziale, proszę moderato- (-rkę, -ra, -rów) o przeniesienie.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Temat dotyczy ślimaka, więc jest w odpowiednim dziale.

Zasolenie jest podawane w promilach czyli częściach tysięcznych, analogicznie będzie też podawane w gramach na litr (przyjmujemy 1 litr wody = 1kg = 1000g).
Przykładowo zasolenie Morza Śródziemnego to ok 35‰ ( =3,5% ) czyli 35g soli w litrze wody.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

I bardzo dziękuję.

8 litrowe akwarium zaleję wodą i będę stopniowo zasalał wodę (malutki filterek, grzałka 7,5W). Spróbuję też kontrolować zasolenie sallimetrem, także trzymajcie kciuki, jeśli się uda, to napiszę...
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ