[140l] Cierpienia młodego akwarysty

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

mast0505
Posty: 29
Rejestracja: 23 maja 2015 17:39
Lokalizacja: bydgoszcz

[140l] Cierpienia młodego akwarysty

Post autor: mast0505 »

Witam mam problem z nowym akwarium, postaram sie pisać maksymalnie zwięźle żeby było prościej. Postanowiłem założyć akwarium, długo sie zastanawiałem jakie i wybrałem zbiornik 140 litry. Przez miesiąc sie przygotowywałem, czytałem książki dla początkujących , filmiki w Internecie i różne fora. Wymyśliłem sobie ambitnie ze będzie to od razu akwarium roślinne , Bedzie korzeń, mech na drzewie, trawnik i dużo roślin. Plan nie wypalił przez glony... chyba wszystkie rodzaje juz miałem... I tak sobie walczę , co chwile sobie cos wymyśle żeby było dobrze ale jakoś nie idzie to w dobra strona. Może spróbuje opisać w punktach moj sprzęt, wyposażenie i sposób działania, co tam nie pasuje.
1. Oświetlenie
1xT8 SYLVANIA AQUASTAR 10000 K 18W
1xT8 NARVA OCENIC FLORA 18W
2x T8 18W aquael standardowe z pokrywy (świecą teraz)
2x28W T5(60cm) Aquastar+Grolux (święcą teraz)
Pierwszy problem to jakie świetlówki T8 powinny święcić? czy standardowe czy te navara i sylvana? Świece 12 godzin.
2. Filtracja:
JBL CRYSTALPROFI E901 , 900l/h, wkłady : ceramika , gąbki , zeolit i trochę torfu
Zastanawiam sie czy to nie za mała filtracja ? czy dołożyć drugi filtr ? kaskadowy albo zewnętrzny? Filtr ustawic na maksymalna przepustowość? czy lepiej trochę zmniejszyć żeby nie robił pralki w akwarium ?
3. Podłoże
JBL MANADO + JBL AQUABASIS
Nie bardzo to można juz zmienić
4. Woda
Woda jaką dysponuje w kranie jest dość twarda i duze pH. Posiadam w domu filtr odwróconej osmozy, tylko tak nie jedno znacznie wiem jak go prawidłowo używać, czy mogę na dolewki robic tylko z woda z osmozy? Czy musze ją mieszać z woda kranowa?
5. Ryby
3x kirys pandy, 2x kirys pstry, 10 x neon inesia, 6 x neon czarny, 3 x danio, 4 x molinezja, 6 x razbora klinowa. Było jeszcze parę otosków ale zdechły szybko, i dwa glonojady które ostatnio zachorowały i padły. Czy tych ryb jest za dużo? Bo myślę żeby odąć neony wszystkie i opanować akwarium.
6. CO2 z bimbrowni z dyfuzorem dzwon
7. Nawozy
Nawozów generalnie nie dodaje, robiłem testy ZOOLEK na PO4 i NO3, brakowało PO4 zacząłem dodawać fosfor i zaczynało max sie rozjeżdżać, i przestałem. Nie dodaje żadnych ale chciał bym kupiec jakieś uniwersalne bezpieczne, może carbo ale nie bardzo wiem co ?
8. Rośliny
Nasadziłem bardzo dużą ilości ale systematyczne zmniejszam , bo nie zawsze wiecej znaczy lepiej... Mam nurznce, Bacopa carolina, Cladophora, Ludwigia repens
9. LAMPA UV 9W
Kupiłem lampe UV 9W i myślałem ze to pomoże na glony, ale nie bardzo widać efekt. Czy ma wpływ na to ze woda za szybko przepływa przez lampe UV i nie zdarzy zadziałać? Ile godzin powinna chodzić?
10. Glony
Głownie Rhodophyta - krasnorosty, szantrasje, ale sporo jest tez Spirogyra (długie mocne nitki). Za nic nie mogę sobie z nimi poradzić. Czasami jak juz jest ogrom to zmniejszam swiatło , zostawiam tylko T8 i troszkę długie nitki zatrzymują sie, ale na krasnorosty nic nie działa... Probowałem lać juz chemie na glony ale zero efektu... Od czego powinienem zacząć?
Dołożyć filtracji?
Zmniejszyć obsadę ryb?
Zastosować nawozy?
Stosować wodę z odwróconej osmozy czy kranówkę?
Które świetlówki T8 stosować?
Jak często robić podmiany wody?
Jestem bardzo wdzięczny za poświecony czas i przeczytanie moich akwariowych problemów, wszystkie uwagi i rady na wagę złota!
Ostatnio zmieniony 23 maja 2015 20:40 przez mast0505, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Kolego, niby poczytałeś o podstawach akwarystyki, a jakoś tego w Twoim postępowaniu nie widzę.

Czytałeś cokolwiek o wymaganiach gatunków ryb, jakie kupiłeś? Widzę, że nie, bo nawet nie umiesz ich nazwać. I pomimo twardej wody i wysokiego pH zdecydowałeś się na gatunki, jakich mieć nie powinieneś.
Masz drewno w akwarium dla glonojadów?
Akwarium dojrzewało 2 tygodnie nim wpuściłeś ryby?

"3x kirys pandy, 2x kirys pstry, 10 x neon inesia, 6 x neon czarny, 3 x danio, 4 x molinezja, 6 x brzana klinowa."

Nie kirys ale KIRYSEK (KIRYSY i KIRYSKI to całkowicie odmienne gatunki ryb). Neon Innesa - ryba wód miękkich i kwaśnych, podobnie jak neon czarny czyli bystrzyk Axelroda. Danio to ryby zimnolubne, stadne, należy ich trzymać minimum 8 sztuk, ale nie z Twoją obsadą. Molinezje to ryby wód twardych, zasadowych, wręcz słonawych, bardzo ciepłolubne. Nie pasują ani do neonów ani do danio. Brzana klinowa?? A cóż to za gatunek? Może raczej razbora klinowa? Podaj nazwę łacińską, bo nie wiem o co chodzi.

Lampę UV wywal, bo wyjaławia wodę. Chemii do akwarium nie lej.
Oświetlenia powinieneś mieć około 0,5W na litr, czyli w sumie około 70-80W. W tej chwili jak liczę masz za dużo.

Krasnorosty lubią twardą wodę i mocny przepływ. Masz prąd wody w akwarium?

Daj zdjęcie akwarium, zamieść temat - albo go przeniosę - do działu Galeria i tam zaczniemy dalszą dyskusję.

I proszę popraw tytuł tematu - nie pisz CAPSLOCKIEM, nie potrzebujemy krzyku.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

mast0505 pisze:1. Oświetlenie
1xT8 SYLVANIA AQUASTAR 10000 K 18W
1xT8 NARVA OCENIC FLORA 18W
2x T8 18W aquael standardowe z pokrywy (świecą teraz)
2x28W T5(60cm) Aquastar+Grolux (święcą teraz)
Trochę bez sensu, oświetlenie ma być zbliżone do naturalnego, ponieważ wymuszanie oświetleniem fotosyntezy, zaburza stabilność chemiczną zbiornika (większość informacji o oświetleniu to głównie moda, trendy i mity). Zmniejsz oświetlenie i zmień przynajmniej jedną/dwie, na temperaturę 827 i 840.
mast0505 pisze:4. Woda
Woda jaką dysponuje w kranie jest dość twarda i duze pH. Posiadam w domu filtr odwróconej osmozy, tylko tak nie jedno znacznie wiem jak go prawidłowo używać, czy mogę na dolewki robic tylko z woda z osmozy? Czy musze ją mieszać z woda kranowa?
I kolejny problem to taki, że podajemy wszystkie szczegóły: typ filtra, nazwę podłoża, a nie podajemy rzeczy najważniejszej, mianowicie parametrów wody. Od nich zależy zdrowie ryb.
Jeśli masz filtr RO, to możesz uzdatnić praktycznie każdą wodę, ale trzeba ją zmierzyć - znać podstawowe parametry (twardość i odczyn, PO4, NO3 i NO2 - to co innego). Można robić dolewki wodą z takiego filtra, możne ją też mieszać z wodą kranową, wszystko zależy od tego, jakie wody potrzebujesz, jakie ryby trzymasz. Twardości można policzyć arytmetycznie, odczyn należy zmierzyć i w razie potrzeby zakwasić (chyba, że masz w akwarium liście, szyszki, torf).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
mast0505
Posty: 29
Rejestracja: 23 maja 2015 17:39
Lokalizacja: bydgoszcz

Post autor: mast0505 »

Czytałem ale się pogubiłem przy kupnie ryb. Nazwy faktycznie pomyliłem , mało być razbora klinowa, a kirys jakoś tak napisałem bo nie wiedziałem ze to jest różnica to się przyznaje... Obsada ryb jaką miałem na starcie to 16 neonów, 6 rozbor klinowych , 6 danio pręgowane ale zostały tylko trzy teraz bo jakiś czas temu zachorowały i padły trzy... Dwie molinezje nabyłem w sklepie za sprawą dziwnych rad pana sprzedawcy i się rozmnożyły. Początkowe założenia nie miałem najgorsze. Akwarium dojrzewało 3 tygodnie bez ryb , tylko bakterie do filtra były dodane. Po dwóch tygodniach dodałem dwa małe glonojady, po tygodniu resztę ryb. Akwarium ma już 3 miesiące. Glonojady miały duży korzeń ale zrobiły sie wielkie brzuchy im i zdechły w ciągu tygodnia. Korzeń wyrzuciłem nie dawno bo wyglądał okropnie porośnięty przez krasnorosty. Mam miernik do pH i wiedziałem jakie ryby lubią wodę i od początku mieszałem wodę 20% woda kranowa i 80% woda osmoza , pH wynosiło ok 6,5 pH. Mam duży przepływ , ale ostatnio lekko skręciłem filtr trochę go tłumiąc. Proszę o przeniesienie całego tematu, ja postaram się o zdjęcie akwarium, choć będzie to duże słowo nazywając moj zbiornik akwarium
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Temat przeniosłam. Proszę popraw tytuł tematu na zgodny z Regulaminem Działu Galeria.

Mierzyłeś poziom NO2? Podmieniasz wodę? Ile i w jak często?

Filtr powinien być przykręcony na minimum, regulacja służy do zwiększania przepływu wody z miarę narastania kolinii bakterii nitryfikacyjnych we wkładach filtra. Jak robisz pralkę w akwarium to zaburzasz proces filtracji biologicznej (bakterie nie nadążają z pobieraniem związków azotowych z przepływającej wody) i wspomagasz rozwój prądolubnych glonów.

Zapoznaj się z tematem dotyczącym cyklu azotowego, zrób porządek z obsadą i oświetleniem.

Czekam na zdjęcia akwarium.
Chętnie Ci pomożemy, prawie każdy z nas robił sporo błędów na początku swojej przygody z akwarystyką.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Najpierw woda: musisz znać jej parametry, te podstawowe, jak twardość i odczyn. Wodę uzdatnia się - zmiękcza i jeśli tego wymaga, zakwasza. Do takiej wody dobiera się ryby i rośliny oraz podłoże, oświetlenie i filtr. I to wszystko, bez kombinacji...
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
mast0505
Posty: 29
Rejestracja: 23 maja 2015 17:39
Lokalizacja: bydgoszcz

Post autor: mast0505 »

BARA pisze:Kolego, niby poczytałeś o podstawach akwarystyki, a jakoś tego w Twoim postępowaniu nie widzę.

Słuchałem podpowiedzi dziwnego sprzedawcy które zaburzały mój światopogląd i zamiast robić się mądrzejszym głupiałem jak matoł z dziwne postępowania... Dla tego proszę o pomoc.


krzych_100 napisał:
Najpierw woda: musisz znać jej parametry, te podstawowe, jak twardość i odczyn. Wodę uzdatnia się - zmiękcza i jeśli tego wymaga, zakwasza. Do takiej wody dobiera się ryby i rośliny oraz podłoże, oświetlenie i filtr. I to wszystko, bez kombinacji...


Mogę podać ostatnie pomiary, pH 6,7 , PO4 2 mg/l , NO3 5-6 mg/l na 11 maj


Wode podmieniam co 2 tyg ok 25 %, ostatnio pierwszy raz zamiast wody z odwróconej osmozy dodałem wody kranowej bo mój układ osmozy uległ małej awarii... Woda odstała ale trochę pH wzrosło do 7.8 pH.

NO2 jeszcze nie mierzyłem. Zrobić porządek z obsadą znaczy wydam molinezje, a poza tym jeszcze zmniejszyć obsadę?
A oświetlenie? Co z nim zrobi?


BARA napisał:


Filtr powinien być przykręcony na minimum, regulacja służy do zwiększania przepływu wody z miarę narastania kolinii bakterii nitryfikacyjnych we wkładach filtra. Jak robisz pralkę w akwarium to zaburzasz proces filtracji biologicznej (bakterie nie nadążają z pobieraniem związków azotowych z przepływającej wody) i wspomagasz rozwój prądolubnych glonów.

.


Filtr zaraz skręcę bo cały czas był max, a myśleć nad dołożeniem drugiego filtra?


posty połączyłam. Proszę używaj opcji "zmień", nie pisz posta pod postem. MOD BARA
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

mast0505 pisze:A oświetlenie? Co z nim zrobi?
Za duże oświetlenie nie jest dobre. Część strumienia świetlnego świetlówki nie trafia do wody, poza tym barwa świetlówki. Uznaje się, że widmo światła o barwie niebieskiej i czerwonej jest najlepsza dla roślin - wynika to z maksimum absorpcji fotosyntezy, tylko że dotyczy to roślin lądowych. Mało jest informacji o fotosyntezie roślin wodnych.
Powinno się zapewnić oświetlenie o zbliżonym do słonecznego widmie, także należałoby zastosować również świetlówki o barwach np. 840 (neutralna) i jakaś jedna 827 (ciepła).
O tym, czy jest za dużo ryb, mówi Ci wynik pomiaru NO3, PO4, NH3/NH4.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Oczywiście oświetlenie jest za mocne.

Sprawdzenie NO2 (powinno być zero) da Ci pojęcie o skuteczności filtracji biologicznej obecnie zachodzącej w filtrze. Podmiany wody radzę robić co tydzień w ilości około 20% wody.
Jakie są wymiary tego akwarium?

Tytuł tematu poprawiłam.

Czekam na zdjęcia akwarium.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
mast0505
Posty: 29
Rejestracja: 23 maja 2015 17:39
Lokalizacja: bydgoszcz

Post autor: mast0505 »

BARA pisze:Oczywiście oświetlenie jest za mocne.


Jakie są wymiary tego akwarium?

Czekam na zdjęcia akwarium.

Wymiary 80x35x50 wiec dosyć wysokie.
Musze pomyśleć jak zmodyfikować moja pokrywa, bo albo bede miał 2 x 18W albo 2 x 2x28W. Zdjęcia jutro.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Oj, czyli to jest po prostu 112l (80x35 powierzchni dna) tylko wysokie. Szkoda.

Oświetlenie daj minimum 80W, przy tym słupie wody takie będzie dobre.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
mast0505
Posty: 29
Rejestracja: 23 maja 2015 17:39
Lokalizacja: bydgoszcz

Post autor: mast0505 »

Witam , zdjęcia zbiornika, wygląda jak wygląda bo już kompozycje dużo razy zmieniałem, wiem ze to błąd częste mieszanie ale jak coś za mocno porastało to zaraz lądowało w koszu.
Moje "dzieło" wygląda niestety tak.
http://i61.tinypic.com/s4xs8o.jpg
http://i62.tinypic.com/28a47iq.jpg
http://i57.tinypic.com/2elbkfa.jpg
http://i60.tinypic.com/wgq62o.jpg
http://i61.tinypic.com/2ele2ad.jpg
http://i62.tinypic.com/14mb861.jpg

usunęłam podgląd zdjęć, bo są za duże i nie dają się oglądać. Jeżeli chcesz prezentować bezpośrednio zdjęcia na forum, musisz je zmniejszyć. MOD BARA
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

No więc moim zdaniem woda jest przeżyźniona, rośliny mogą nie zużywać tego, co wykorzystują glony. Tak się dzieje albo w świeżym akwarium, albo zaniedbanym.
Ja bym się tym na razie nie przejmował za bardzo, tylko cierpliwie czekał. Przemyśleć i poprawić oświetlenie, dodać rośliny w toń i podmieniać regularnie wodę.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
mast0505
Posty: 29
Rejestracja: 23 maja 2015 17:39
Lokalizacja: bydgoszcz

Post autor: mast0505 »

No dobra chce zmniejszyć trochę światło, bede miał dwa gniazda T5 28W i jedno T8 18 W razem da 74W na 140 litrowe akwarium. Tylko jaką mam zrobić kombinacja świetlówek bo mam kilka:
T8 mam: (musze wybrać jedna)
Aquastar 10000K 18W
AQUAEL 6500K 18W
NARVA OCENIC FLORA 8000K 18W
T5 mam : (musze wybrać dwie, ale bez problemu mogę zamówić o innej barwie)
Aquastar 10000K 28W
Grolux 8500K 28W
Mam nadzieje ze rozumiesz mnie, musze wybrać odpowiednia kombinacja bedzie 1x T8 i 2x T5.

A jak myślisz czy zwiększyć filtracje? Dokupić filtr wewnętrzny, kaskadowy może dołożyć prefiltr? To akwarium traktuje juz tylko jako poligon do walki z glonami i kopalnia wiedzy. Względy estetyczne na razie trochę odpuszczam. Jak sie trochę podszkolę to zrobię restart pomyślę jak to powinno wyglądać.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Te wysokie temperatury barwowe wzięły się stąd, że doświadczalnie określono maksimum absorpcji dla chlorofili.
Nie ma znaczenia, czy jest to Narva, czy Aquastar - ważna jest jakość światła, która zbliżona jest do widma światła słonecznego.
Daj jedną świetlówkę o barwie ~4000K (świetlówka o oznaczeniu 840, zwykła marketowa).
Nie będę rozpisywał się o widmach ciągłych i charakterystycznych, ale warto o tym poczytać i porównać, jakie widmo ma światło słoneczne, a jakie świetlówka. Poza tym warto poczytać na temat fotosyntezy roślin wodnych (inne środowisko, inne rozchodzenie się światła itp).
Co do filtracji, to warto kontrolować NO2 - jeśli spadnie do zera, to jest dobrze i na razie filtra nie zmieniałbym (co najwyżej potem można zmienić media, np. zamiast zeolitu dać zwykłą ceramikę).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ