Akwarium początek

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
boria
Posty: 5
Rejestracja: 24 maja 2015 10:07

Akwarium początek

Post autor: boria »

Witam, Chciałbym się poradzić przy starcie akwarium.
Dopiero jestem w trakcie zakupywania rzeczy ale nie chciałbym wydawać pieniędzy na rzeczy które mogą okazać się zbędne.
Zbiornik już posiadam, wymiary: wysokość - 50cm, szer-40cm, dług-100cm. ok 200L
oświetlenie - T8
Podłoże: zakupiłem JBL Aquqbasis plus 10L do tego planuję zakupić żwir ok 2-6mm, mam pytanie: Jaką ilość żwiru powinienem kupić?
A co myślicie odnośnie siatki budowlanej- zastosować przed wyłożeniem żwiru na ziemie?
Planuje dokupienie Filtra zew. Fluval 306. do tego korzenie i może jakiś ornament (nie jestem pewien co do tego jeszcze). Dodatkowo kupiony już mam napowietrzacz Hydor H2 Show Bubble Maker. Akwarium docelowo chciałbym by było roślinne, jaka obsada byłaby wskazana i oczywiście jakie rośliny?
Potrzebowałbym pomocy przy doborze nawozów - jakie i kiedy można je zastosować po uruchomieniu zbiornika.

Akwarium jeszcze nie startuje dopiero zbieram informacje na ten temat ale przyznam się że im więcej czytam tym większy mam mętlik :(.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Cześć,
Jaką ilość żwiru powinienem kupić?
Dla warstwy o grubości 5cm potrzebujesz 20 litrów żwiru.
A co myślicie odnośnie siatki budowlanej
Z tego co wiem, ludzie najczęściej używają w tym celu moskitiery.

Napowietrzacz jest zbędny, woda natlenia się poprzez ruch jej tafli wywołany pracą filtra.

O obsadach poczytaj na forum, może znajdziesz coś, co Cię zainteresuje, ogólnie do akwarium roślinnego dobiera się ryby raczej małe, spokojne, niekopiące w podłożu.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

boria pisze:im więcej czytam tym większy mam mętlik Sad.
Bo tak jest. W zależności co się obecnie sprzedaje, to jest polecane.

Proponuję w kolejności:
- jak mogę i czy potrafię uzdatnić wodę?
- jeśli mogę i potrafię uzdatnić wodę, to jakie ryby/biotop chciałbym mieć do tej wody?
- jak już wiem, jaki biotop, to jakie rośliny i podłoże dobrać,
- jak już wiem jak wyżej, to pora na resztę: oświetlenie, filtr i ogrzewanie.

Zazwyczaj większość "zaczyna" od końca, wymieniając z dokładnością do przecinka nazwę filtra, grzałki i świetlówki, nie potrafiąc powiedzieć, jakie parametry ma woda w akwarium.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
boria
Posty: 5
Rejestracja: 24 maja 2015 10:07

Post autor: boria »

jak mogę i czy potrafię uzdatnić wodę?
Wodę mam z filtra odwróconej osmozy V2Pure50
taką wodę też trzeba uzdaniać?

- jakie ryby/biotop chciałbym mieć do tej wody?
Rybki napewno nieduże do tego krewetki i glonojady
o roślinach nie wiem nic stąd moje zapytanie.

Filtr już wspomniałem fluval 306 grzałka i oświetlenie w komplecie zbiornika.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Popatrz, mnie i pewnie wielu innym, nic nie mówią nazwy V2Pure50 oraz fluval 306.
Woda z filtra odwróconej osmozy powinna mieć zerowe twardości i być obojętna, podobnie jak demineralizowana ze sklepu. Nie zawsze tak jest (np. uszkodzona lub niewłaściwie zainstalowana membrana), więc taką wodę dobrze jest co jakiś czas zmierzyć.
Wodę z kranu należy odstawić w bańce na np. 24 godziny i też dobrze ją zmierzyć. Jeśli znane są parametry twardości i odczynu takich wód, wtedy można wodę do akwarium przygotować, czyli zmieszać w odpowiednich proporcjach i ewentualnie zakwasić. Istnieją zależności pomiędzy twardościami (zwłaszcza węglanową KH), a odczynem oraz CO2.
Uzdatnianie wody to przygotowanie wody o żądanych parametrach, takich jak twardość GH oraz odczyn pH. W opisach ryb i roślin często napisane są ich wymagania pod względem twardości i odczynu i taką wodę trzeba przygotować.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
boria
Posty: 5
Rejestracja: 24 maja 2015 10:07

Post autor: boria »

Rozumiem, dzięki za pomoc.
Jak już będę startował z akwarium to jeszcze poproszę o kilka wskazówek.
Jeszcze tylko jedno pytanie o rośliny - jakie się sprawdzają.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Proponuję rośliny o małych wymaganiach, w toń rogatek i moczarkę, na taflę piscja. W podłoże można wsadzić kyptokoryny, na korzeń przyczepić mikrosorum lub anubiasa. To taki zestaw, który powinien się sprawdzić, chociaż każda z tych roślin ma swoje wymagania, ale jeśli zdecydujesz się na konkretny typ akwarium (biotop, gatunkowe), to można dobrać inne rośliny.

A, no i zapomniałbym o podłożu. Postaraj się zaplanować żwirek w miarę drobnej granulacji (1-2mm) lub piach o grubej ziarninie. Raczej unikaj bazaltu i sztucznie wytworzonych podłoży. W podłoże można włożyć pałeczki nawozowe, kulki gliniano-torfowe, ewentualnie warstewkę ziemi (ale na początek nie radzę). Podłoże dojrzewa długo, także pojawią się różne pleśnie, naloty itp.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
boria
Posty: 5
Rejestracja: 24 maja 2015 10:07

Post autor: boria »

Podłoże mam już zakupione http://www.aquariumsklep.pl/podloze-jbl ... -p890.html
do tego planuje dokupić żwirek, zastanawiam się jeszcze na siatką budowlaną, wiem "Chemik" że używają moskitiery ale podobno ma za małe oczka i również polecają siatkę budowlaną.

P.S. Przed wystartowaniem zbiornika powinienem sparzyć go gorącą wodą?
Planuję założenie również zbiornika na kwarantannę ok 30L, czy gąbkę w filtrze też należy sparzyć?

Pozdrawiam
Bubiec
Posty: 18
Rejestracja: 22 kwie 2015 16:12

Post autor: Bubiec »

Nie wiem po co Ci siatka :) parzyć też niczego nie musisz, wystarczy wypłukać, jak chcesz mieć niemalże sterylne oprzyrządowanie bez bakterii to nikt Ci nie broni :)
boria
Posty: 5
Rejestracja: 24 maja 2015 10:07

Post autor: boria »

Nie wiem po co Ci siatka
O siatce wyczytałem że stosuje się ją żeby utrzymać podłoże na miejscu.
badboy2645
Posty: 3
Rejestracja: 25 maja 2015 13:33
Lokalizacja: Nowa Sól

Pomoc w założeniu akwa 200l high tech

Post autor: badboy2645 »

Witam.Chciałbym zrobić restart swojego zbiorniczka 200l profil i zamienić na akwa high tech z prawdziwego zdarzenia. Planuje zakupić zestaw CO2 butla. Szukam dobrego podłoża w dobrej,przystępnej cenie,jakie oświetlenie będzie dobre??? co byście polecili??? jakieś linki z oświetleniem. zakupiłem już kulki gliniano torfowe, i mikro i makro elementy. Proszę o pomoc. Z góry dziękuje. Jakie oświetlenie byś poleciła Barbara???w przystępnej cenie??? Na CO2,oświetlenie i podłoże mam przeznaczone 1500 z jaką butle i podłoże żeby rośliny ładnie i szybko rosły???
Ostatnio zmieniony 28 maja 2015 12:57 przez badboy2645, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Może zacznij od oświetlenia? Bo bez dobrego światła ani CO2 ani nawozy nic nie dadzą.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ