Chore oko Welonka

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Petruzen
Posty: 7
Rejestracja: 28 cze 2015 20:53

Chore oko Welonka

Post autor: Petruzen »

Witam, mój welon Wyłupek ma chore oczko, jak widać na załączonym obrazku. Jak mu pomóc? Jego prawe oko jest normalne.
-100l
-obsada ryb- mieczyki, glonojad zbrojnik i para syjamskich, żałobniczka, neonki, sum szklisty
- karmię je pokarmem roślinnym płatkowym firmy Tropical
-ok 25 stopni
-Wodę zmieniamy rzadko, dolewamy świeżej
-3 lata
-sum 20 lat temu, welonek ok 3 lata temu max
-Filtr na zawinięty pasek włókniny (wew) grzałka z termostatem, świetlówki jarzeniowe pod pokrywą.
objawy choroby
-Rybka jest blisko powierzchni wody, chowa się w roślinach, powolniejsze ruchy, wolniej oddycha.
-spuchnięte oko
-pozostała obsada ma się dobrze.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 28 cze 2015 21:27 przez Petruzen, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Proszę o podanie informacji zgodnie z Regulaminem Działu Choroby. Bez danych nie mamy możliwości pomóc.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Petruzen
Posty: 7
Rejestracja: 28 cze 2015 20:53

Post autor: Petruzen »

Napisałem te dane.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Czekam na post z danymi. A, widzę jakąś edycję w pierwszym poście...

Jakie są parametry wody? Co to znaczy, że woda zmieniana jest niezbyt często? Nie robisz podmian co tydzień z jednoczesnym odmulaniem dna? Masz fatalną obsadę, ryby różnych biotopów i o różnych wymaganiach...
Oko welona wygląda na uszkodzone mechanicznie, niestety nie widzę na zdjęciu zbyt dużo. Czy ryba ma nastroszone łuski? Jak pobiera pokarm? Oko mętnieje? Czy jest możliwa agresja glonojada syjamskiego w stosunku do welona?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Petruzen
Posty: 7
Rejestracja: 28 cze 2015 20:53

Post autor: Petruzen »

Glonojady się boją wyłupka, on króluje w tym akwarium, na innym forum doszliśmy że to infekcja dosyć popularna i że mam zamontować obok filtra zioła z świetlika w saszetkach, co pani myśli o tym? Jakie informacje mam jeszcze dodać?

oko jest zamglone

kupiliśmy manganian potasu i świetlika, najpierw dam świetlika do akwarium a jutro zrobić mu kąpiel w lekko rozcieńczonym manganianie? wiem że ma być lekko różowy ten roztwór.


nie pisz posta pod postem, używaj opcji "zmień". Posty połączyłam. MOD BARA
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Jakie są parametry wody?

Bez podmian i przy słabym filtrze podejrzewam duże problemy z azotem w akwarium. Zastosowanie chemii może ten problem jeszcze pogłębić. Proszę zacząć od podmiany nawet 50% wody na odstałą, potem co tydzień 20% z jednoczesnym odmulaniem dna.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Petruzen
Posty: 7
Rejestracja: 28 cze 2015 20:53

Post autor: Petruzen »

i to wyleczy wyłupka? jak wymienię wodę? czyli świetlik odpada?

wyłupek lepiej się czuje, jest bardziej ruchliwy, oko lekko mniej napuchnięte, bardziej przejrzyste, zaczepia inne rybki i znowu chyba zaczyna królować w akwarium, ale oko nadal jest chore, wymieniłem 5l wody bo nie miałem więcej wody odstającej. Jutro znowu 5l itd.

Proszę zapoznaj się z Regulaminem Akwaforum, nie pisz posta pod postem, używaj opcji "zmień". MOD BARA
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Jak mam Ci pomóc, jak nie podajesz mi podstawowych informacji o parametrach wody? Duża podmiana pozwoli ograniczyć nadmiar związków azotowych, co do których mam przypuszczenie, że wpływają na złe warunki panujące w akwarium.

Podmiany wody (a nie wymiana!) są podstawową czynnością w cotygodniowej pielęgnacji akwarium. Od tego zaczynam.
Nie znam wpływu świetlika na oczy ryb - w literaturze i z doświadczenia nigdy się nie spotkałam z zastosowaniem tego zioła w akwarium. Być może jest po prostu odkażające.
Ale zacznij od podmian, czyli od poprawienia warunków wodnych w zbiorniku.

Uszkodzenie oka welona wygląda na mechaniczne. W dobrych warunkach powinno się samo zagoić.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Petruzen
Posty: 7
Rejestracja: 28 cze 2015 20:53

Post autor: Petruzen »

Było lepiej, a teraz wygląda jakby miało wypaść. Nie mam nic poza tego nadmanganianu potasu i świetlika a jutro wyjeżdżam, co robić? Jak mam się dowiedzieć o podmianach i tych parametrach?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Podmień 40-5-% wody na odstaną. Zmierz parametry wody korzystając z testów kropelkowych firmy Zoolek (są dokładne). Parametry do zmierzenia: NO2, pH, GH/KH (czyli twardości).
Określisz dzięki wynikom testów, czy w akwarium przebiega prawidłowo cykl azotowy i filtracja biologiczna (w co właśnie wątpię). Możesz zmierzyć wodę przed podmianą i po podmianie.

Używanie nadgmanganianu potasu jako słabego odkażacza nic nie da. Uszkodzenie oka wygląda na mechaniczne odwarstwienie rogówki spowodowane najprawdopodobniej agresją w akwarium. Masz mały zbiornik i bardzo dużo ryb, które nie powinny ze sobą pływać. Glonojady syjamskie wymagają o wiele większego litrażu, potrafią być uciążliwe dla innych mieszkańców nocną agresją, uszkadzaniem ich ciał, nękaniem w czasie pobierania pokarmu.

Poczytaj o wymaganiach ryb, jakie trzymasz, zarówno pod względem litraży, optymalnych parametrów wody i interreakcji z innymi mieszkańcami akwarium.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Petruzen
Posty: 7
Rejestracja: 28 cze 2015 20:53

Post autor: Petruzen »

Niestety i ja wyjeżdżam i mama, więc wyłupek dostaje tylko zioło świetlika, dziś dałem i jutro dam świeże i pojutrze brat wyjmie.
ODPOWIEDZ