Napis (kompozycja) z korzenia

Dział dla majsterkowiczów

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
rybazmarsa
Posty: 21
Rejestracja: 12 lip 2015 9:51

Napis (kompozycja) z korzenia

Post autor: rybazmarsa »

Witam. Mam pytanie czy ktoś robił wcześniej coś podobnego. Mianowicie chodzi mi o napis (akwarium 54l więc niewielkiej wysokości) zrobiony najlepiej z korzenia. Korzeń będzie (z czasem) porośnięty jakąś roślinnością (pewnie mchem). Musiałbym znaleźć wystarczającą ilość drobnyuch "gałązek", z których mógłbym ułożyć jakiś napis. Jeszcze nie wiem czy będzie to imię czy inicjały. I chodzi mi o montaż czegoś takiego. Czy takie gałązki od korzenia można sklejać? Powiedzmy, że będę potrzebował literkę K. Gdyby "I" i "<" chciał ze sobą skleić lub złączyć to czym najlepiej? Czy w ogóle jest to możliwe? Proszę o jakieś propozycje i proszę darować sobie pytania po co. Taką mam koncepcję i proszę kolegów o kilka wskazówek jak by to zrobić i jak taki napis umieścić w akwarium, że literki (może będą wszystkie ze sobą sklejone) nie poupadały kiedy będę nalewał wodę.
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Silikon akwarystyczny powinien dać radę, tylko dobrze byłoby zrobić 'podstawkę' do tego, która będzie konstrukcję stabilizować.
rybazmarsa
Posty: 21
Rejestracja: 12 lip 2015 9:51

Post autor: rybazmarsa »

no właśnie tylko z czego? Można albo litery ze sobą złączyć i do tego podstawkę, ale każda litera osobno, ale to chyba będzie gorszym rozwiązaniem. Taki silikon może być stosowany bezpośrednio do wody?

http://www.akwa-mania.mud.pl/wystawy/na ... ium/27.jpg

taki korzeń pewnie drogi nie? Ale właśnie takie cieńkie gałązki były by ideane do sklejenia jakichś liter

http://www.argusakwarystyka.pl/var/ezwe ... l-PL/2.jpg a dokładnie taki efekt chce uzyskać
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Silikon zanim wsadzisz do wody. Wpierw robisz konstrukcję poszczególnych liter, później przyczepiasz do podstawki, na koniec gdy wszystko wyschnie/utwardzi się, możesz to włożyć do wody i przysypać podstawkę piaskiem. Odpowiednie korzenie mogą być cenowo problemem - drewno do akwarium nie jest tanie. Możesz próbować samemu spreparować, ale to też potrwa. Osobiście poleciłbym wszelakie korzenie typu redmoor, bo mają zazwyczaj masę rozgałęzień, które mozesz dociąć pod swoje wymagania.
rybazmarsa
Posty: 21
Rejestracja: 12 lip 2015 9:51

Post autor: rybazmarsa »

Dziękuję za pomoc:) Jakaś sugestia co do podstawy? Może jakieś podstawki umieszczone z tyłu liter które i tak zostaną zarośnięte przez rośliny?

Czasami w sklepach mają takie odłamane kawałki korzeni. Może udało by się coś ukleić z takich.
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Ja bym zrobił to tak(weź pod uwagę, że jestem w kwestii dekoracji jeszcze laikiem, pewnie są łatwiejsze sposoby): kupić 2-3 dobrze rozgałęzionych korzeni redmoor, spreparować wszystko, standardowo jak przed włożeniem do akwarium. Piłka w rękę, odciąć korzenie, które Cię interesują i stworzyć z nich kompozycję 'przed sklejeniem'. Skleić litery, z 'resztek' korzeni dociąć i utworzyć w miarę płaskie od spodu podstawki, które można ze sobą posklejać, do tego przyczepić litery i ewentualnie 2-3 większe kamienie do stabilizacji po bokach podstawy. Wsadzić do zbiornika 'na sucho' na macie pod akwarium, by nie było bezpośredniego nacisku na szkło, przysypać wszystko drobnym piaskiem, posadzić rośliny. Przyczepić szczepki mchów, zalać.
malachio
Akwarysta
Posty: 936
Rejestracja: 25 lut 2014 17:05
Lokalizacja: Kalety

Post autor: malachio »

Można też jako podstawkę zastosować np spienione pcv, podstawkę pod doniczkę, tackę itp. wyroby z tworzyw sztucznych. Do podstawek można przykręcić kawałki korzenia wkrętami z nierdzewki. Zasypana podkładka będzie pełnić rolę stabilizatora i zapobiegnie ewentualnemu wypływaniu korzenia.
__________________________________________
[54l] 60x30x30 - kwarantanna
[141l] 70x45x45 - Gupiki Endlera, krewetki, ślimaki
[275l] 120x50x45- CA Herotilapia multispinosa, amatitlania sajica,
rybazmarsa
Posty: 21
Rejestracja: 12 lip 2015 9:51

Post autor: rybazmarsa »

dobry pomysł:)
Witold45
Posty: 79
Rejestracja: 14 lip 2015 9:52

Post autor: Witold45 »

Ja bym próbował łączyć albo małymi wkrętami, albo nawet zaryzykował bym i zrobił to na koszulki termokurczliwe (skoro i tak ma to zarosnąć jakimś krzakiem).
ODPOWIEDZ