Jak wytępić ślimaki-czy dobre rozwiązanie to helenka?

Hodowla krewetek, raków; ślimaki i inne stworzenia

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
marzenka020411
Posty: 4
Rejestracja: 05 cze 2015 19:32

Jak wytępić ślimaki-czy dobre rozwiązanie to helenka?

Post autor: marzenka020411 »

Jakiś czas po założeniu akwarium kupiłam kolejną roślinkę i prawdopodobnie to własnie na niej przyniosłam do akwarium ślimaki. Slimaki łowiłam sama ale ich rozwój jest tak szybki że nie da się już go kontrolować. Pojawiły się dwa gatunki ślimaków których jest pełno dosłownie wszędzie, na każdej roślinie, na szybkie, ozdobach i kamieniach. Czytałam, ze warto do wytepienia ślimaków użyć helenki (ona podobno nie rozmnaża się tak szybko i jej rozwój łatwo kontrolować). Ile powinnam kupić helenek do akwarium 54 l? A może jest jeszcze jakiś inny sposób oprócz helenek?
Proszę o pomoc.[/b]
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Możesz kupić maks 4 helenki.
Rozwój ślimaków jest związany z dostępnością pokarmu. Odmul bardzo dokładnie zbiornik z jednoczesną podmianą wody, tak jak to się powinno robić co tydzień (mam nadzieję, że podmieniasz wodę i odmulasz dno...).
Mocno ogranicz karmienie ryb tak, żeby karma była zjadana w całości w ciągu karmienia. Pokarm nie może zalegać.

Regularne odmulanie dna, podmiany wody, zmniejszenie karmienia ryb, mechaniczne wyławianie ślimaków - to są sprawdzone sposoby na ograniczenie ich populacji.

U mnie niestety żaden ślimak się nie utrzymuje ze względu na krewetki, które wyłapują każde złożone jaja. Ale krewetek Ci nie polecam, bo potrafią się mnożyć jak szalone i powstaje z nimi podobny problem jak ze ślimakami, chociaż nieco lepszy wizualnie.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

W moim akwarium Helenki uporały się z zatoczkami, także problem ograniczył się do przytykania przy odmulaniu wężyka pustymi muszelkami. Teraz Helenki przełożyłem do innego, w którym pojawiły się ślimaki, także zobaczymy...
Helenki u mnie były skuteczne, ale to trwało jakiś czas, potem ślimak rozmnożył się, jak warunki do życia były optymalne i jedzenia pod dostatkiem. Nie stanowi jako takiej plagi po rozmnożeniu, ponieważ po zjedzeniu wszystkiego, zaczyna jakby wegetować, a po części zostają muszelki. Uważam to obecnie za dobre rozwiązanie.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ