Awaria oświetlenia - jak uniknąć wymiany pokrywy?

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
orson_dzi
Posty: 1
Rejestracja: 14 lip 2015 14:36

Awaria oświetlenia - jak uniknąć wymiany pokrywy?

Post autor: orson_dzi »

Cześć,

kupiłem parę dni temu używane akwarium, prostopadłościan 50l z pokrywą - Aquael. Na początku wszystko działało, ale po kilku godzinach podświetlenie zgasło. Następnie kilka razy błysnęło na krótszy lub dłuższy okres i w końcu całkowicie padło. Świetlówka miała ciemne przebarwienia, więc zapewne się przelaiła. Kupiłem nową, Diversa Opti Natural T8/15W (tam też była T8/15W), ale dalej nie świeci.
Elektronika wewnątrz akwarium się grzeje, więc pewnie jest coś z tym, ale jak to sprawdzić? Bez znajomości schematu ani rusz. Na przypalone nie wygląda. Jakąś opcją byłoby spięcie tego na krótko, na żywca, ale to nie jest żarówka 220v, więc odpada.

Czy można coś tamu zaradzić? Są może jakieś serwisy się tym zajmujące? Gdzie w ogóle szukać pomocy?
Gwarancja odpada, akwarium pierwotnie kupione dawno w drugim końcu Polski.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

orson_dzi pisze:Gdzie w ogóle szukać pomocy?
No więc będzie problem ze znalezieniem tej pomocy, bo nie ma już takich miejsc...

Przypuszczam, że jest tam najprostszy układ: statecznik i zapłonnik (starter), lub sam statecznik elektroniczny. Obstawiam, że jest to elektroniczny statecznik i najprawdopodobniej mógł ulec uszkodzeniu (sądząc po opisywanych zachowaniach układu).
Świetlówkę T8 można podłączyć pod statecznik elektroniczny i statecznik magnetyczny wraz z zapłonnikiem (starterem).
Masz do wyboru: kupić za 40-50 zł, lub pożyczyć drugi taki sam, lub celem sprawdzenia, kupić taką tanią belkę do kuchni w markecie. Taką najtańszą, obsługującą T8/15W, tam są stateczniki elektroniczne, też najtańsze, więc wiele nie można od nich oczekiwać na dłuższą metę.
Ewentualnie niekoniecznie wymieniać pokrywę, tylko ją przerobić na dwie świetlówki zintegrowane (żarówki energooszczędna).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Tak wygląda schemat podłączenia świetlówki T8:
Obrazek

Zamiast startera i dławika możesz też dać elektroniczny układ zasilania - możesz go pozyskać nawet z zepsutej świetlówki kompaktowej.
Obrazek

Trzeba tylko brać elektronikę o nieco wyższej mocy niż świetlówka.
Do świetlówki 15W weź elektronikę na 18-20W itd.

Schematy wzięte z elektroda.pl.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
falconstrike
Posty: 1
Rejestracja: 01 sie 2015 18:49

Post autor: falconstrike »

Mam dokładnie taki sam problem i jak widziałem na innym forum to się zdarza częściej. Nie wiem czy to wina słabych podzespołów czy obudowa jest zbyt ciasna, ale ogólnie u mnie było ok, aż tu nagle w jeden dzień tak się zagrzał statecznik, że wypalił dziurę w obudowie i było czuć smród spalenizny. To chyba niezbyt bezpieczne? Może to jest nawet jeszcze na gwarancji, ale jak mam to odnieść do sklepu i czekać 2-3 tygodnie na decyzję to przecież i tak muszę zorganizować inne oświetlenie.

Trzeba nowy statecznik i jak piszą najlepiej przedłużyć kabelki i umieścić go poza pokrywą, wtedy nie nagrzewa się tak i nie ma wilgoci.

Ja chyba jednak wymienię to na tubę led, jak tutaj:

http://www.clarias.pl/aquael-leddy-tube ... -6817.html

W obudowie dokleję jakieś uchwyty, żeby to pasowało i będzie bardziej energooszczędne oświetlenie bez statecznika.
Patryk1009
Początkujący pomocnik
Posty: 405
Rejestracja: 17 lip 2015 14:37
Lokalizacja: Mazowieckie

Post autor: Patryk1009 »

Chyba najtańszym i nie najgorszym rozwiązaniem jest najzwyklejsza taśma Led w rurce z plexi i z dwóch stron silikon. Dodatkowo może być sterowane na pilota a wszystko do kupienia na allegro.
orson_dzi pisze:Elektronika wewnątrz akwarium się grzeje, więc pewnie jest coś z tym, ale jak to sprawdzić?
Jaką elektronikę masz na myśli?
Jeżeli spalił się statecznik to najtańszy kosztuję kilkanaście złotych a wymiana jest banalnie prosta. Najlepiej zobacz jaki miałeś wcześniej i kup taki sam i po problemie :D
Tanganika:)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Najzwyklejsza taśma LED w rurce z plexi nie zapewnia roślinom wymaganej przez nie barwy światła. Nie polecam takiego rozwiązania.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Patryk1009
Początkujący pomocnik
Posty: 405
Rejestracja: 17 lip 2015 14:37
Lokalizacja: Mazowieckie

Post autor: Patryk1009 »

Chciałbym ZAuwaŻyć ,że nie we wszystkich akwariach światło dobiera się do roślin :idea: A autor postu nic nie pisał ,że ma być to akwarium roślinne.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

falconstrike w innym swoim temacie napisał wyraźnie, że ma rośliny.

"W akwarium 45L mam teraz gupiki, danio, razborę klinową, krewetki red cherry i kilka roślin."


do falconstrike: Twój temat jest zdublowany, usuwam ten pierwszy w którym nie napisałeś wyraźnie o co chodzi. Zamieszczanie kilku linków nie jest przekazywaniem jakichkolwiek informacji.
Prośba na przyszłość: zakładaj prawidłowo tematy i nie podpinaj się pod dyskusję prowadzoną przez innego autora, tak jak to jest w tym przypadku.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ