pH

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ry8a
Posty: 53
Rejestracja: 22 sie 2015 7:34

pH

Post autor: ry8a »

Witam

Chce obniżyć tak pH na 6,5

parametry które znam:

pH 7,5
GH 8
KH 4
NO3 25

tyle czy Sera pH minus sobie z tym poradzi a może znacie coś lepszego ??

A drugie pytanie jak nawozić roślinki czymś w płynie to co polecacie ?? mało światła jest jak narazi więc czy to ma sens??
Awatar użytkownika
prezesso
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 815
Rejestracja: 28 sie 2007 14:34
Lokalizacja: Łęczyca

Post autor: prezesso »

Proponuję zakupić zestaw CO2, tym zbijesz pH wody do 6,5, a przy okazji rośliny będą miały nawożenie.
Oczywiście do CO2 wskazane jest oświetlenie przynajmniej 0,7W/l.
Obrazek <-- kliknij tu
...wyleczony z Facebooka... z pytaniami zapraszam na forum
ry8a
Posty: 53
Rejestracja: 22 sie 2015 7:34

Post autor: ry8a »

a co sadzisz o CO2 plus w płynie ??
Awatar użytkownika
prezesso
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 815
Rejestracja: 28 sie 2007 14:34
Lokalizacja: Łęczyca

Post autor: prezesso »

Daj sobie z tym spokój, na dłuższą metę więcej na to wydasz niż na zakup kompletnego zestawu CO2 (butla, reduktor, dyfuzor).
Obrazek <-- kliknij tu
...wyleczony z Facebooka... z pytaniami zapraszam na forum
ry8a
Posty: 53
Rejestracja: 22 sie 2015 7:34

Post autor: ry8a »

Zanim się pobawię w butle z CO2, to chciał bym zobaczyć jaki będzie efekt z tymi w płynie. Teraz mam słabe światło ale za to 18000, ale zobaczymy później, chcę na próbę Tetra CO2 Plus i jako nawóz Tetra PlantaMin. Później zmienię świetlówkę na więcej W i pomyśle nad butla, tymczasem co sadzisz o takim zestawie??
Awatar użytkownika
prezesso
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 815
Rejestracja: 28 sie 2007 14:34
Lokalizacja: Łęczyca

Post autor: prezesso »

Tu chodzi o obniżenie pH, więc nie wiem, czy ten zestaw ci je obniży.
Obrazek <-- kliknij tu
...wyleczony z Facebooka... z pytaniami zapraszam na forum
ry8a
Posty: 53
Rejestracja: 22 sie 2015 7:34

Post autor: ry8a »

A jeśli kupi butle to ile h dziennie musze podawać CO2? Co z rybami skąd będą brały powietrze ?? mam filtr z napowietrzaczem ale to się eliminuje wiec wyjaśnij mi jak ty sobie z tym radzisz??
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

CO2 podajesz w tych godzinach, w których świecisz światło w akwarium.
Poziom CO2 nie ma wpływu na poziom tlenu w wodzie. Wylot filtra skieruj tak, by poruszał taflą wody, to wystarczy.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ry8a
Posty: 53
Rejestracja: 22 sie 2015 7:34

Post autor: ry8a »

czyli napowietrz-acz wywalić z filtra i dać pod skosem do góry ??
a co sadzicie na probe o Plant Grow System 60 ??
Witold45
Posty: 79
Rejestracja: 14 lip 2015 9:52

Post autor: Witold45 »

Napowietrzacz z filtra nic nie daje praktycznie. Światło 18000K to trochę dziwny wybór do akwa słodkowodnego.Plantamin to nawóz głównie mikro ze śladowymi ilościami potasu i magnezu. O ile u Ciebie NO3 jest wysoko to o potasie i fosforze nic nie wiadomo.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

tyle czy Sera pH minus sobie z tym poradzi a może znacie coś lepszego ??
Nie wiem co ma w składzie, więc nie powiem czy sobie poradzi czy nie.

Da się u Ciebie kupić kwas siarkowy (VI) 30-50% lub ortofosorowy (V) ~35% (oczywiście czyste do analiz)? Ja tylko tym obniżałem skutecznie pH.
Trzeba tylko robić to ostrożnie - ŻRĄCE! - i powoli, najlepiej przygotować sobie naczynie (wiadro, akwarium, miska) na 10 litrów wody, wrzucić tam napowietrzacz lub turbinkę i powoli dawkować kwas mierząc kilka minut po każdej porcji pH i KH (docelowo ma być ok 1*N).
Porcje to ~2 ml, jak już zejdziesz poniżej 7 i przy KH ok 1*N porcje zmniejsz do 0,5-1ml.
Po takiej próbie będziesz orientacyjnie wiedział ile potrzebujesz kwasu. Nie zakwaszaj wody bezpośrednio w akwarium. Przygotuj sobie osobne akwarium na wodę do podmian i tam zakwaszaj, najpierw wlej ok 70-80% potrzebnej dawki (pamiętając o mocnym mieszaniu) a resztę powoli dawkuj mierząc pH.
Po kilku podmianach woda w akwarium będzie miała odpowiednie pH a ryby nie będą narażone na nagłe zmiany parametrów.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ry8a
Posty: 53
Rejestracja: 22 sie 2015 7:34

Post autor: ry8a »

1.Napowietrz acz w filtrze wywala chyba CO2. Ja testuje ten dzwon z CO2 Tropica.. Narazie testuje falowanie wody (kolanko pod skosem do góry na wylocie filtra)
2.No takie miałem sam się zdziwiłem , ale dziś zmieniłem na 5500k i dodałem 2 Led zimno białe i 2 ciepło białe do tego odbłyśnik a resztę okleiłem taśmą aluminiowa i już wyszło ok 0.5W a świeci ze hoho :]
3. Rybek mam sporo wiec jakie makro polecasz z Dobrych firm (tzn. dostępnych też zagranicą)?

Chemik nie wiem, sadze ze może z tym być ciężko, prędzej mogę kupić Sera pH minus, ale gościu w zoologu powiedział ze ten Dzwon z CO2 powinien załatwić sprawę.
Witold45
Posty: 79
Rejestracja: 14 lip 2015 9:52

Post autor: Witold45 »

Ja to ogólnie używam soli które sobie rozrabiam. Głównie z tego względu, że gotowe nawozy to w zasadzie to samo(pewne różnice pewnie są, np. wiem, że w niektórych nawozach z azotem stosuje się azot w formie amonowej, większość ludzi korzystających z soli używa jednak KNO3) a jest po prostu taniej. Na pewno w gotowcach da się dojść do tego samego ale może być trudniej, bo nie każdy producent podaje skład. Na etykiecie masz co prawda dawkowanie ale jest też napisane, że są to dawki orientacyjne. Mierzyć i tak trzeba.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Chemik nie wiem, sadze ze może z tym być ciężko, prędzej mogę kupić Sera pH minus, ale gościu w zoologu powiedział ze ten Dzwon z CO2 powinien załatwić sprawę.
W sumie możesz spróbować preparatów ze sklepu, np. taki Aquacid firmy Zoolek to 35% kwas ortfosforowy (V) i spisywał się bardzo dobrze.
CO2 jak najbardziej obniży pH, tylko musi być dozowane ciągle by było na stałym poziomie, wahania rzędu 0,1-0,2 pH w ciągu doby są w porządku.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ry8a
Posty: 53
Rejestracja: 22 sie 2015 7:34

Post autor: ry8a »

Co do natlenienia wody czy starczy jak polowa tafli lekko faluje (tzn. punkt jest jeden ale później się lekko rozchodzi) czy to za mało żeby dobrze napowietrzyć wodę??

wiec wyniki testów zacząłem podawać plant min i CO2:

pH-7,5
GH-13
KH-5
NO3-25-50 coś pomiędzy
NO2- 0
NH4-0-0,5
NH3-0-0,009

chyba czas powyławiać roślinki które gniją i podmienić 20% wody.
woda nie była wymieniana 5 dni ale podłoże lekko wzruszone.

Jeżeli mam stałe pH 7,5 czy nie może tak zostać(ryby ten przedział tolerują a on nie ulega zmianie)?

CO2 podaje 150ml do dzwona i ono się miesza z woda ale na cały dzień nie starcza i jest to dzienna dawka zalecana na mój zbiornik. Czy to można uznać za ciągłe? (podaje je dopiero 2 dzień.)

Czym muszę podawać makroelement skoro mam dużo ryb a dodatkowo dawałem magnez i calcium + ten TETRA plant min który ma mikro ale tez małe ilości makro?
Zablokowany