[112] obsada zbiornika- rośliny i mieszkańcy

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

kondi7a
Posty: 64
Rejestracja: 17 sie 2015 13:33
Lokalizacja: Warszawa

[112] obsada zbiornika- rośliny i mieszkańcy

Post autor: kondi7a »

Witam ponownie wszystkich.
Zakupiłem niezbędny osprzęt do założenia akwarium. Przebadałem wodę testami kropelkowymi Zoolek. Oto wyniki:
pH 4,5-9 = 7,5
pH 6-8 = 7,8-8
GH - po 19 kroplach na 5 ml wody zmienił się kolor
KH - po 7 kroplach na 5 ml wody zmienił się kolor

Oświetlenie na chwilę obecną: 2 x 24W T5 - w późniejszym terminie oświetlenie LED
Grzałka EHEIM JAGER 100W
Filtr: UNIMAX 250

Założeniem jest posiadanie akwarium z korzeniem, skałkami i roślinnością. Chce mieć ładne kolorowe akwarium. Jeżeli chodzi o mieszkańców to zależy mi na ich wielobarwności i raczej niewielkich rozmiarów. Oglądając rybki w sklepie podobały mi się: molinezja złotoczarna, mieczyk czerwony, skalar, bystrzyk poziomkowy, kirys, neon, brzanka sumatrzańska, rodostomus, danie pregowane, gupik, danio czerwone, krewetki.

Wiem, że część tych ryb nie może mieszkać razem, część nie nadaje się do tego akwarium, innym nie pasują parametry wody. Są to rybki, które wraz z żoną oglądaliśmy w sklepie zoologicznym. Jest to przekrój tego, co nam się spodobało. Jestem otwarty na wszelkie propozycje.

Odnośnie podłoża to zastanawiałem się wcześniej nad żwirkiem czarnym. Żonie podoba się biały piasek chyba kwarcowy(?).
W akwarium chcę umieścić korzeń. Jeszcze go nie posiadam. Jestem w trakcie poszukiwania. Możliwe, że sam spreparuję korzeń dębu. W ostateczności coś kupię.

Roślin nie mam konkretnie upatrzonych. Może ktoś z Was ma na tyle bogate doświadczenie aby zaproponować zestaw do moich założeń aby warunki były odpowiednie, a akwarium wyglądało ciekawie.

Co do twardości wody jestem w stanie zmieszać z demineralizowaną, aby obniżyć jej twardość, jeżeli dzięki temu będę miał możliwość szerszego wyboru mieszkańców.

Wątek z innego miejsca forum o moich przygotowaniach:
viewtopic.php?t=18711&postdays=0&postorder=asc&start=0

Będę wdzięczny za pomoc w aranżacji mojego pierwszego baniaka :)
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

kondi7a pisze:pH 6-8 = 7,8-8
GH - po 19 kroplach na 5 ml wody zmienił się kolor
KH - po 7 kroplach na 5 ml wody zmienił się kolor
Masz twardą i zasadową wodę, więc raczej z Twojej propozycji część ryb odpada. Jeśli chcesz mieszać wodę z demineralizowaną, to mieszając w proporcji 1:1 masz większe możliwości z doborem zwierząt. I od tego bym zaczął (i na tym bym się skupił). Skupiłbym się na początku na 2-3 gatunkach ryb i "pod nie" urządził akwarium - będzie ono prostsze w utrzymani i pielęgnacji.
Podobnie z roślinami - jeśli już się zdecydujesz, łatwiej jest dobrać gatunki (chyba, że chcesz tzw. gatunki nieśmiertelne :D, które sztuką jest "zabić").
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
kondi7a
Posty: 64
Rejestracja: 17 sie 2015 13:33
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kondi7a »

Jestem skłonny mieszać wodę, aby uzyskać większe pole manewru. W Auchan 5 l wody za 2,5 zł więc przy podmianach nie jest to wielki koszt, a do sklepu blisko ;)

Odnośnie mojej propozycji ryb... To są tylko przykłady, które razem z żoną widzieliśmy w jednym ze sklepów i nam się podobały. Nie muszę ich mieć koniecznie. To tylko takie spojrzenie na gusta. Mogę mieć każdą inną, która będzie się mieściła w założeniach (głównie chodzi o kolorystykę) i będzie dostępna na terenie Warszawy. Co do ilości mogę zacząć od trzech gatunków, jednak docelowo wolałbym mieć w miarę możliwości bardziej "bogate" akwarium - w granicach zdrowego rozsądku.

Rośliny podobnie jak wyżej. Nie muszę mieć "nieśmiertelnych" :D Warunkiem jest ich dostępność. Może być stolica, bądź możliwość zakupu internetowego.
malachio
Akwarysta
Posty: 936
Rejestracja: 25 lut 2014 17:05
Lokalizacja: Kalety

Post autor: malachio »

A do twojej wody to by bez problemu możesz wpuścić krewetki RC i gupiki, do tego jakieś ślimaki (ampularia - duży ślimak, różne odmiany barwne). Gupików możesz kupić kilka odmian kolorystycznych i będziesz miał kolorowo :D Samic kupować nie musisz.
112l to nie jest dużo :D
Sam obecnie jestem na etapie zakładania (przeprowadzki z 54l) akwarium 141l i będę miał w nim właśnie krewetki, ślimaki i gupiki Endlera (takie małe kolorowe), może się skuszę na ławicę mikrorasbory galxy (danio niebiańskie).
__________________________________________
[54l] 60x30x30 - kwarantanna
[141l] 70x45x45 - Gupiki Endlera, krewetki, ślimaki
[275l] 120x50x45- CA Herotilapia multispinosa, amatitlania sajica,
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

kondi7a pisze:W Auchan 5 l wody za 2,5 zł
Zgadza się, jak na razie jest to chyba najtaniej (kwestia pierwszego zalania, później do dolewek i podmian).
kondi7a pisze:Odnośnie mojej propozycji ryb... To są tylko przykłady, które razem z żoną widzieliśmy w jednym ze sklepów i nam się podobały. Nie muszę ich mieć koniecznie.
Ok, rozumiem. Przy odpowiednio uzdatnionej wodzie (najczęściej zmiękczonej i ew. zakwaszonej), jest większa możliwość doboru ryb. Skalary może i nie ze względu na wysokość akwarium, ale np. bystrzyk pomarańczowy (bystrzyk karlik/amandy, są dwie odmiany barwne: czerwony i pomarańczowy), neon, kirysek, otosek, rodostomus (tutaj można pomylić się z dwoma pozostałymi: zwinnik Blehera i czerwonogłówka).
Te ryby mogły by ze sobą być, przy założeniu, że woda będzie w miarę miękka i lekko kwaśna.
Do takiej wody może być kabomba, heteranthera, wąkrotka, kilka piscji na taflę. Na dno piach lub bardzo drobny żwirek (kiryski), w dno kilka kulek glinianych i dużo drewna. Umiarkowane oświetlenie i normalna filtracja w zupełności wystarczy.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
kondi7a
Posty: 64
Rejestracja: 17 sie 2015 13:33
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kondi7a »

malachio pisze:A do twojej wody to by bez problemu możesz wpuścić krewetki RC i gupiki, do tego jakieś ślimaki (ampularia - duży ślimak, różne odmiany barwne)
Powiem szczerze, że gupiki mi się bardzo podobają. Wolałbym mieć jednak bardziej zróżnicowane akwarium jeżeli chodzi o obsadę.

krzych_100 pisze:Skalary może i nie ze względu na wysokość akwarium, ale np. bystrzyk pomarańczowy (bystrzyk karlik/amandy, są dwie odmiany barwne: czerwony i pomarańczowy), neon, kirysek, otosek, rodostomus (tutaj można pomylić się z dwoma pozostałymi: zwinnik Blehera i czerwonogłówka).
Jestem skłonny skusić się na w/w propozycję. Żona stwierdziła, że akwarium bez neonów nie może istnieć (czerwony lub innesa), więc pozycja jest obowiązkowa.
Czy do tego zestawienie jest możliwość dodania gupików? Jest ich sporo rodzajów, więc może znajdzie się osobnik tolerujący wszystkie warunki.

Na dno skłaniam się raczej do drobnego żwirku 3-4 mm niż piasku. Z czarnym raczej będę się wstrzymywał. Wolałbym taki "naturalny" rzeczny czy też kwarcowy.

Dziękuję za powyższe propozycje. Każdą rozważę odnośnie fauny i flory :)
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Jeśli już chcesz mieć gupiki, to malachio zaproponował zestawienie do tego typu wody.
Gupiki Endlera i danio perłowe/niebiańskie (mikrorazbora galaxy) ładnie wyglądają, oba gatunki malutkie i kolorowe. No i gupiki Endlera nie mnożą się tak, jak "pawie oczko", a z tym jest pewien problem, ponieważ nie ma co zrobić z ilością narybku (chyba, że żywa karma dla większych ryb). Co innego gupik Endlera - mioty nie są takie liczne.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
malachio
Akwarysta
Posty: 936
Rejestracja: 25 lut 2014 17:05
Lokalizacja: Kalety

Post autor: malachio »

Skoro jednak muszą być neony, to zauważ, że neony maja różne wymagania co do temperatury (czerwone wolą cieplejszą wodę). Do neonów możesz dać jakieś pielegniczki np. Ramireza do neonów czerwonych, albo bystrzykòw.
__________________________________________
[54l] 60x30x30 - kwarantanna
[141l] 70x45x45 - Gupiki Endlera, krewetki, ślimaki
[275l] 120x50x45- CA Herotilapia multispinosa, amatitlania sajica,
kondi7a
Posty: 64
Rejestracja: 17 sie 2015 13:33
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kondi7a »

Cały czas zastanawiam się nad obsadą swego zbiornika. Na chwilę obecną dwa zestawienia:

Zaproponowane przez krzych_100 przy założeniu zmiękczenia wody:
neon,
Bystrzyk karlik/amandy
Kirysek,
Otosek,
Rodostomus/Zwinnik Blehera/czerwonogłówka
Skłonny byłbym rownież do krewetek, o ile jest taka opcja.

Zaproponowane w moim innym wątku przez malachio i potwierdzone po części przez krzych_100 oczywiście przy założeniu, że woda prosto z kranu:
Gupik Endlera
Danio perłowe/niebiańskie
Zmienniaki plamiste/wielobarwne
Krewerki rc i ślimaki

Rozmawiałem z żoną i łatwo nie będzie... Mam jeszcze troszkę czasu. Oczekuję na szafkę pod akwarium, którą będę miał pod koniec tygodnia.

Czy do któregoś zestawienia jest możliwość dodania/podmiany ryby aby swoim wyglądem była podobna do skalara? W sklepach najbliżej położonych nie mam zbyt dużego wyboru aby móc poznać ich nazwy i rozejrzeć się dlatego liczę na Wasze doświadczenie i posiadaną wiedzę. Ma być ładnie, kolorowo i z głową.

Wszelkie sugestie i porady mile widziane. Decyzję czas już podjąć :)
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

kondi7a pisze: W sklepach najbliżej położonych nie mam zbyt dużego wyboru aby móc poznać ich nazwy i rozejrzeć się
Niekoniecznie musisz pozyskiwać ryby ze sklepu, rozejrzyj się za hodowlami w Twojej okolicy, albo poszukaj na stronach z ogłoszeniami (mamy też dział Giełda/Oddam/Przyjmę/Zamienię).
Pokaż małżonce w sklepie gupiki Endlera i "mikrorazbory" - one w sklepie mogą nie być wybarwione, bo nie wiadomo w jakiej wodzie pływają, ale u mnie, po wpuszczeniu do akwarium ładnie wybarwiły się.
No i gupiki Endlera mają tylko 4 barwy (czerwony, zielony , niebieski i czarne kropki, inne kolory - żółty - najprawdopodobniej wskazują na krzyżówkę z gupikiem "pawie oczko").
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
kondi7a
Posty: 64
Rejestracja: 17 sie 2015 13:33
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kondi7a »

Zdecydowałem się na mieszanie "kranówki" z woda demineralizowaną ponieważ:
krzych_100 pisze:Przy odpowiednio uzdatnionej wodzie (najczęściej zmiękczonej i ew. zakwaszonej), jest większa możliwość doboru ryb
Czyli na chwilę obecną:
1. neon - tu pytanie czerwony czy inessa
2. Bystrzyk karlik/amandy
3. Kirysek - który byłby najbardziej odpowiedni? Jest ich troszkę rodzajów. Chyba, że można je pomieszać?
4. Otosek - tutaj podobnie jak u kiryska
5. Rodostomus/Zwinnik Blehera/czerwonogłówka
6. Skłonny byłbym również do krewetek, o ile taka opcja jest możliwa do realizacji.

Będąc w sklepie akwarystycznym w oko wpadła mi razbora klinowa oraz borneańska. W jednym z akwariów razem z neonami i zwinnikiem blehera pływał bystrzyk kolumbijski (tak powiedział sprzedawca, jednak na zdjęciach są bardziej wybarwione), który również wyglądał ciekawie. Uwagę moją zwróciły również wszelakie danio.

Chciałbym w przyszłym tygodniu zalać akwarium. Zasadzić rośliny.
Pod obsadę chcę dobrać podłoże i rośliny aby współgrało wszystko ze sobą

Będę wdzięczny wszystkim za ewentualną propozycję zmian odnośnie pkt. 1-6 oraz podanie ilości konkretnych ryb na moje akwarium. Może coś zamienić całkowicie innym osobnikiem o którym wspomniałem wyżej, lub jeszcze na oczy nie widziałem ;)
kondi7a
Posty: 64
Rejestracja: 17 sie 2015 13:33
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kondi7a »

Zestawienie ilościowe obsady:

Neon czerwony - 10-12 szt.
Bystrzyk amandy - 10 szt.
kirysek karłowaty - 6 szt.
Otosek - 6 szt.
zwinnik Blehera - 6 szt.
krewetki RC - szt. ?

Skłonny byłbym wymienić zwinnika lub Bystrzyk amandy na:
Razbora Klinowa lub Tęczanka Wernera lub Bystrzyk ozdobny.
Widziałem w akwarium neon czerwony, bystrzyk amandy, zwinnik Blehera, razborę klinową i bystrzyka ozdobnego. Całkiem ładnie to wyglądało.
Co Wy na to?
malachio
Akwarysta
Posty: 936
Rejestracja: 25 lut 2014 17:05
Lokalizacja: Kalety

Post autor: malachio »

Pełne akwarium ryb, przemyśl jeszcze raz to co chcesz mieć w akwarium. 112l to nie jest dużo, ryby nie będą pływać w ławicy, a już na pewno nie w kilku osobnych ławicach, po prostu będą wszędzie.

Krewetki sobie odpuść, chyba że jako dostarczyciele żywego pokarmu.
__________________________________________
[54l] 60x30x30 - kwarantanna
[141l] 70x45x45 - Gupiki Endlera, krewetki, ślimaki
[275l] 120x50x45- CA Herotilapia multispinosa, amatitlania sajica,
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Za dużo ryb

Neon czerwony - 10-12 szt. - zostaw neony albo bystrzyki
Bystrzyk amandy - 10 szt.
kirysek karłowaty - 6 szt.
Otosek - 6 szt.
zwinnik Blehera - 6 szt. - zamiast neonów lub bystrzyków
krewetki RC - szt. ?

Maksymalnie 10 neonów + 8 bystrzyków lub zwinników. Nie masz bardzo dużego akwarium, więc taka ilość ryb w toni wody całkowicie wystarczy.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
kondi7a
Posty: 64
Rejestracja: 17 sie 2015 13:33
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kondi7a »

malachio Co byłbyś skłonny zaproponować optymalnie z powyższych?
Przy założeniu 1 ławica, coś na dno czyli np. kirysek, może jakieś dwie parki? Ewentualnie zmniejszyć inne ilościowo.

BARA napisał:
Maksymalnie 10 neonów + 8 bystrzyków lub zwinników. Nie masz bardzo dużego akwarium, więc taka ilość ryb w toni wody całkowicie wystarczy

Ilościowo mogę zmniejszyć. Jak dobrze zrozumiałem:

Neon czerwony - 10 szt.
Bystrzyk amandy lub zwinnik Blehera - 8 szt.
kirysek karłowaty - 6 szt.
Otosek - 6 szt.
ODPOWIEDZ