Filtr narurowy/zmiękczacz.

Dział dla majsterkowiczów

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

A więc woda kranowa po odstaniu (z dwóch baniek):
pH=7,6
KH=8-9
GH=17-18
Woda z filtra po dwóch godzinach:
pH=6,8
KH=6
GH=15
Czegoś tu nie rozumiem... woda po wyjściu z kationitu ma GH i KH >0? Coś jest źle, GH i KH powinno być równe zero.
Przy wodzie podobnej do Twojej mogłem z litra kationitu mieć ok 200-250 litrów wody o zerowych twardościach. Przepływ miałem ustawiony na ok 60l/h.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Tak, woda z instalacji wodnej wpływa do zestawu filtrów przez redukcję na 1/4 cala. Pierwszy pojemnik (korpus), zawiera filtr piankowy 20 mikronów, drugi korpus zawiera wkład/blok węglowy, a w trzecim jest wkład 5 mikronów z odartą zewnętrzną warstwą. W trzecim korpusie jest też żywica (ten odarty wkład 5 mikronów zapobiega przedostawaniu się drobinek żywicy do wylewki). Do ostatniego korpusu wchodzi około 0,8 litra.
Może jeszcze dołożyć puszkę do wkładów zsypowych?
Kationit to Purolite C-100H.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Czyli mam rozumieć, że nie masz żywicy w odpowiednim wkładzie? Może tu leży problem, woda nie przepływa przez cały wkład i się nie oczyszcza tak jak powinna.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Aby żywica nie wypływała, pośrodku korpusu jest rurka z wkładu 5 mikronów. Ale możliwe, że woda nie przelewa się przez całe złoże. Spróbuję zmienić korpus na zasypowy (liniowy - taki przepływowy).

EDIT: Zmieniłem wkład - przesypałem to co miałem, do puszki zasypowej (wygodniejsza) i umieściłem w korpusie. Pomiar nieodstałej wody:
GH=11, KH=4, pH=6,4
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Hemerlok
Posty: 139
Rejestracja: 12 mar 2015 18:06

Post autor: Hemerlok »

Masz już jakieś podsumowania? zdjęcia? Spis elementów? ;)
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Zdjęcia w zasadzie nie są tutaj potrzebne. Kupiłem cały zestaw na portalu aukcyjnym za 150 zł (już z przesyłką), oraz dodatkowo pojemnik zasypowy na złoża za 20 zł. Cały komplet składa się z:
- trzech połączonych już korpusów narurowych i przymocowanych do uchwytu (tylko całość przykręcić do jakiejś ścianki),
- komplek uszczelek i złączek, uszczelanijąca taśma teflonowa,
- komplet wężyków, klucz do korpusów i wylewka,
- redukcja do zamontowania - "wpięcia się" w istniejącą instalację wodną,
- dwa komplety wkładów (piankowe 20 i 5 mikronów oraz blok węglowy).
To wszystko złożyłem, połączyłem, wkład zasypałem purolite i leję wodę.
W dalszym ciągu parametry utrzymują się na poziomie GH=11, KH=4, pH=6,4. Taka woda jak na razie wystarcza.
Jeśli będę potrzebowała wody demineralizowanej, wystarczy podpiąć tylko membranę.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ