Belka Power LED

Dział dla majsterkowiczów

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
puszek225
Posty: 107
Rejestracja: 15 lip 2015 10:00

Belka Power LED

Post autor: puszek225 »

Witajcie, ostatni upgrade oświetlenia mnie nie zadowolił. Spędziłem dobrych parę godzin na dokształcaniu się w stworzeniu belki POWER LED. Mam nadzieje ze zapał mi nie minie i znajdzie się czas aby pojeździć po sklepach i zakupić wszystko co potrzebne, większość będe zamawial przez internet. Do czego zmierzam, chciałbym aby osoby mające pojęcie na temat oświetlenia oceniły to co skompletowałem. Obym nie porywał się z motyką na wiatr.

Plan:

1) Zakupić ceownik aluminiowy
długość 84cm, szerokość 3,1cm, wysokość 1cm x3 szt.

Na belke przewiduje 17W co da mi 51W na 112l.

PYTANIE Dodać czy wystarczy?

2) Kupno DIOD LED:
http://allegro.pl/dioda-power-led-1w-bi ... 26165.html

Pytanie[/u] Czy ilosc lm jest dobra?

Ilośc diod do kupna:

Barwa 6500K: 42 diod -> 40 zł
Barwa czerwona: 6 diod ( belka 3[środkowa], + 3 diody barwa 10000K) 15 zł.

3) Zakup zasilacza led x3 - 45 zł


http://allegro.pl/transformator-zasilac ... 03704.html

4) Zakup radiatorów power LED 30 zł

http://allegro.pl/radiator-pcb-do-diod- ... 56813.html

Pytanie W aukcji jest napisane ze dla dodatkowe chłodzenia wymagana jest dodatkowy radiator ? Jak to rozumieć za 1 zł są 2 szt.? Na nie których belkach power led widziałem ze montowany jest jakiś element mam takie na płydzie głownej w komputerze, jednak nie wiem co to jest ;))).

Czy coś jeszcze będe potrzebował, czy coś ominałem? Czegoś nie wiem? Smiało pisac ! Napewno kazda odpowiedzieć się przyda.

Na cel chciałbym przeznaczyc maks 150 zł. Gdzie belki gotowe dla dł. 80 cm wołają od 350 do 450 zł. Zobaczymy.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

puszek225 pisze:Na nie których belkach power led widziałem ze montowany jest jakiś element mam takie na płydzie głownej w komputerze, jednak nie wiem co to jest )).
To najprawdopodobniej sterownik diody, którym steruje się diodą na zasadzie wypełnienia impulsów prostokątnych (dioda nie jest wtedy zasilana prądem stałym, tylko ciągiem impulsów prostokątnych o różnym czasie trwania - czyli dioda bardzo szybko zapala się i gaśnie, co ludzkie oko odbiera jako ciągłe świecenie, takie sterowanie pozwala w pewnym zakresie regulować jasnością świecenia diody).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
puszek225
Posty: 107
Rejestracja: 15 lip 2015 10:00

Post autor: puszek225 »

Czyli nie będzie mi to potrzebne do szczęścia. Jak oceniasz resztę ? Wszystko dobrze dobrane? Bo nie chciałbym załować.
Witold45
Posty: 79
Rejestracja: 14 lip 2015 9:52

Post autor: Witold45 »

krzych_100 pisze:takie sterowanie pozwala w pewnym zakresie regulować jasnością świecenia diody).
W zasadzie pozwala regulować jasność w pełnym zakresie, wypełnienie 0% to w końcu brak przepływu prądu, a 100% oznacza, że podajesz napięcie które nie zmienia się w czasie. Inna sprawa, że o ile sterownik mierzy prąd diody, to prawdopodobnie nigdy ta wartość nie dojdzie do 100%. Jedyny problem jest taki, że kiepskie sterowniki regulują wypełnienie liniowo, co nie przekłada się na liniową regulację jasności diody. No i dla mnie to chodzi o radiator :)

1) Moc wydaje się odpowiednia. Problem upatrywał bym w chłodzeniu tego, to są spore ilości ciepła.
2) Ja bym kupił Epistary. Różnica w cenie jest ale są raczej lepsze.
3) Zasilacz to Ja bym zakupił po prostu jeden. Poza tym ten co sobie wybrałeś daje 280mA, gdzie pojedyncza dioda pobiera 350mA. Oznacza to, że będą one świeciły z mniejszą jasnością. trochę luzu powinieneś zostawić, bo diody mają rozrzut parametrów i może się okazać, że jakaś np. nie może pracować z prądem znamionowym (zdarza się).
4) Tego to raczej nie da się nazwać radiatorem. jedyne co to daje to izoluje wyprowadzenia od samego radiatora. I poprawia przewodność cieplną między strukturą, a radiatorem. W twoim przypadku radiatorem ma być ceownik aluminiowy co może po prostu nie wystarczać(trzeba by zrobić najzwyklejszy eksperyment, do ilu stopni potrafi się taka konstrukcja nagrzać).
W 150 złotych będzie Ci ciężko się zmieścić, taka lampa może i tyle kosztuje ale jak zamawiasz części hurtowo i dokładnie wiesz co robić, masz pewność, że po drodze nic nie zepsujesz.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

puszek225 pisze:Czyli nie będzie mi to potrzebne do szczęścia. Jak oceniasz resztę ? Wszystko dobrze dobrane? Bo nie chciałbym załować.
Nie, nie będzie Ci to potrzebne do pełni szczęścia..., wystarczy zasilacz stałoprądowy :D
Wiesz, gdyby to ode mnie zależało, to kupiłbym inne elementy i zastanowił nad ilością światła. Liczenie 0,5W/l przy diodach już nie jest takie samo, jak przy świetlówkach (widmo ciągłe, większy strumień na jednostkę mocy, skupiony strumień światła itp).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
puszek225
Posty: 107
Rejestracja: 15 lip 2015 10:00

Post autor: puszek225 »

2x belka power LED Cree 5W.
1 Belka 6 diod, troszkę za mało, ale jak na pierwsze wykonanie dałbym sobie 6/10 pkt ;))
Cena całkowita ~130 zł. Sądze ze do 260 idzie zrobić idealnie oświetlone akwarium.

Duże podziękowania dla krzycha ;)))

Obrazek
ODPOWIEDZ