Rozpuściła mi się kryptokoryna

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
raf74
Posty: 42
Rejestracja: 04 lut 2005 13:06
Lokalizacja: Częstochowa

Rozpuściła mi się kryptokoryna

Post autor: raf74 »

W poprzednią sobotę robiłem porzadek w akwarium, chciałem też dołożyć żwiru (miałem około 3-4 cm) do 5-6 cm.
Zlałełem około 60% wody do małego akwarium i baniaków.
Po przepłukaniu żwiru, umyciu dekoracji i powkładaniu jej do środka wlałem z powrotem wodę z akwarium - 60%, 30% wody odstanej 7dni i 10l wody świeżej (3h z uzdatniaczem).
Woda szybciutko się wyklarowała, ale po dwóch dniach kryptokoryna praktycznie się rozpuściła, zostały dwie sadzonki z z prawie 20, a i one nie wyglądają za dobrze.
Co to może być i jak je ratować.

z góry dzięki za pomoc
pozdrawiam
Raf74
112l, 3*kardynałek, 7*neon innesa, 1*czarny neon, 2*zbrojnik, 1*brzanka sumatrzańska, 1*kirysek, 1 molinezja- black, 3 gupiki, 1 ramirezka (drugą dokupie jak skończą się problemy w akwa), 2 kosiarki, 2 otoski
marcin
Akwarysta
Posty: 566
Rejestracja: 05 mar 2005 16:30
Lokalizacja: Kraków

Post autor: marcin »

podaj jakieś parametry akwa,tepm itp. kryptokoryny nielubią przesadzania i czesto sie zdarza że nagle marnieja gdy warunki sie pogorsza...temp ok 25-30 stC. :wink:
raf74
Posty: 42
Rejestracja: 04 lut 2005 13:06
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: raf74 »

Warunki te same co poprzednio ;). Temperatura 25 C, 12 h światło. Nic nie zmieniałem, ten sam filtr, nawożenie PGC w dwukrotnie zmniejszonych dawkach. Te same warunki co poprzednio gdy się rozrastała tak szybko, że co tydzień sporo lądowało jej w koszu.
Jedynie została przesadzona. Liście się rozpadają, z wlotu filtra zbieram papkę jak z zupy szczawiowej, miekkie, śliskie drobiny liści.
112l, 3*kardynałek, 7*neon innesa, 1*czarny neon, 2*zbrojnik, 1*brzanka sumatrzańska, 1*kirysek, 1 molinezja- black, 3 gupiki, 1 ramirezka (drugą dokupie jak skończą się problemy w akwa), 2 kosiarki, 2 otoski
Awatar użytkownika
Max
Pomocnik
Posty: 372
Rejestracja: 15 lut 2005 21:08
Lokalizacja: Bielsko Biała

Post autor: Max »

Zjawisko, jakie opisałeś nazywa się „chorobą zwartek”, czyli kryptokoryn.
Mianowicie niektóre rodzaje kryptokoryn przy zmianie warunków wody tracą swoje liście. Wystarczy odczekać, a do tygodnia zaczną odrastać nowe listki.
Dość często tak mam i nie zwracam już na to szczególnej uwagi.
Obumierają tylko liście a korzenie pozostają nienaruszone, wiec nie zaleca się wyjmowanie ich w podłoża.
Obrazek
Obrazek
raf74
Posty: 42
Rejestracja: 04 lut 2005 13:06
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: raf74 »

Dzięki
Szkoda tylko, że większość już wywaliłem.
112l, 3*kardynałek, 7*neon innesa, 1*czarny neon, 2*zbrojnik, 1*brzanka sumatrzańska, 1*kirysek, 1 molinezja- black, 3 gupiki, 1 ramirezka (drugą dokupie jak skończą się problemy w akwa), 2 kosiarki, 2 otoski
ODPOWIEDZ