Molinezja Black Molly

Rozmnażanie ryb w akwarium, czyli jak dochować się potomstwa

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Apocalypse
Posty: 8
Rejestracja: 30 lis 2015 15:19

Molinezja Black Molly

Post autor: Apocalypse »

Witajcie, jestem posiadaczem 3 mieczyków własnego chowu (1 samiec, 2 samice) , molinezji Black Molly samicy (jak się później okazało). Akwarystyką interesuję się od 6 miesięcy, więc moja wiedza nie jest do końca kompletna, a więc do rzeczy ;) Idę do pokoju popatrzeć na rybki i widzę, że samica Black Molly ma większy brzuch (na początku myślałem, że powodem tego jest obżarstwo-wpuściłem im żywy pokarm), przychodzę dzisiaj z pracy, patrzę molinezja ma coraz większy brzuch oraz inne ryby skubią je w okolicach odbytu, więc moim pytaniem jest jak doszło do zapłodnienia, skoro nie ma w tym akwarium samca gatunku Black Molly?
phoenix_d27
Posty: 113
Rejestracja: 21 wrz 2015 18:21

Post autor: phoenix_d27 »

Czy któraś z nich kiedyś była zapłodniona? Jeśli tak to żyworódki przetrzymują nasienie samca i mogą się nim zapłodnić do kilku razy. Wtedy jej ciąża nie jest niczym dziwnym.
Ostatnio zmieniony 30 lis 2015 17:12 przez phoenix_d27, łącznie zmieniany 1 raz.
Apocalypse
Posty: 8
Rejestracja: 30 lis 2015 15:19

Post autor: Apocalypse »

phoenix_d27 pisze:Czy któraś z nich kiedyś była zapłodniona? Jeśli tak to żyworódki przetrzymują nasienie samca i mogą się nim zapłodnić do kilku razy. Wtedy jej ciąża nie jest niczym dziwnym.

Jeżeli nigdy nie miały potomstwa to musiałeś źle rozpoznać i któraś jest samcem.
Mieczyki nigdy, molinezja nie wiem, kupiłem ją ze sklepu, a o trzymaniu nasienia to słyszałem, że tylko gupiki posiadają ową cechę. A samca umiem rozpoznać ;)
phoenix_d27
Posty: 113
Rejestracja: 21 wrz 2015 18:21

Post autor: phoenix_d27 »

Molinezje też mogą przechowywać nasienie. Być może została zapłodniona w sklepie.

Ten brzuch to tak z dnia na dzień jej urósł? Jak dużo? Może to nie ciąża a choroba.
Apocalypse
Posty: 8
Rejestracja: 30 lis 2015 15:19

Post autor: Apocalypse »

też się zastanawiałem, lecz chyba to jest ciąża, poprzednie mieczyki miały, i też taki brzuch miały+ podgryzają ją ryby w okolicach odbytu Smile

lecz teraz zaczęła się trząść i otwierać i zamykać pysk i tak cały czas, czy to choroba?

Staraj się nie pisać posta pod postem, używaj opcji "zmień". Posty połączyłem.
MOD krzych_100
Awatar użytkownika
giewont
Akwarysta
Posty: 612
Rejestracja: 30 gru 2014 17:23
Lokalizacja: Wszebory pow. Wołomin

Post autor: giewont »

Daj jakąś fotkę jak możesz.
Pozdrawiam Marcin
Roślinne Senegalusy 240 l
Apocalypse
Posty: 8
Rejestracja: 30 lis 2015 15:19

Post autor: Apocalypse »

http://scr.hu/9p3z/8z6nv
http://scr.hu/9p3z/ng10r
http://scr.hu/9p3z/nbcou

proszę, słaba jakość, a na serwer mi nigdy nie wchodzi ;)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Trudno coś określić po tych fotkach.

Mam nadzieję, że akwarium ma minimum 112l i jest dobrze zarośnięte roślinnością?

Molinezja potrafią przetrzymywać nasienie samca i rodzić nawet 11 razy bez udziału kolejnego zapłodnienia. Jeżeli ta molinezja pływała w sklepie w akwarium z samcami, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że jest w ciąży.

Jeżeli nie ma odstających łusek i wytrzeszczu oczu, możesz spodziewać się młodych.

Inna sprawa, że tak mocno wydęty brzuch może wskazywać na problemy z układem pokarmowym - gazy związane z niewłaściwą dietą. Molinezje i mieczyki wymagają bardzo dużego udziału pokarmu roślinnego w karmieniu, więc jeżeli do tej pory nie podawałeś im takiej karmy, zacznij od zaraz. Tetra pro Algae lub pokarmy na bazie spiruliny są konieczne. Skład roślinny oczyszcza przewód pokarmowy ryb i jest im niezbędny do prawidłowego trawienia.

Przypominam o podmianach 30% wody co tydzień na odstałą z jednoczesnym odmulaniem dna, ponieważ molinezje i mieczyki bardzo mocno brudzą, zanieczyszczając wodę.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Apocalypse
Posty: 8
Rejestracja: 30 lis 2015 15:19

Post autor: Apocalypse »

BARA pisze:Trudno coś określić po tych fotkach.

Mam nadzieję, że akwarium ma minimum 112l i jest dobrze zarośnięte roślinnością?

Molinezja potrafią przetrzymywać nasienie samca i rodzić nawet 11 razy bez udziału kolejnego zapłodnienia. Jeżeli ta molinezja pływała w sklepie w akwarium z samcami, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że jest w ciąży.

Jeżeli nie ma odstających łusek i wytrzeszczu oczu, możesz spodziewać się młodych.

Inna sprawa, że tak mocno wydęty brzuch może wskazywać na problemy z układem pokarmowym - gazy związane z niewłaściwą dietą. Molinezje i mieczyki wymagają bardzo dużego udziału pokarmu roślinnego w karmieniu, więc jeżeli do tej pory nie podawałeś im takiej karmy, zacznij od zaraz. Tetra pro Algae lub pokarmy na bazie spiruliny są konieczne. Skład roślinny oczyszcza przewód pokarmowy ryb i jest im niezbędny do prawidłowego trawienia.

Przypominam o podmianach 30% wody co tydzień na odstałą z jednoczesnym odmulaniem dna, ponieważ molinezje i mieczyki bardzo mocno brudzą, zanieczyszczając wodę.
Dzięki. Akwarium 120l więc nie ma problemu pójdę potem do sklepu i kupię im karmę roślinnaa, dzięki za pomoc ;)
ODPOWIEDZ