Problemy początkującego ;/

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
PATENT
Posty: 6
Rejestracja: 22 paź 2015 7:16
Lokalizacja: Głogów

Problemy początkującego ;/

Post autor: PATENT »

Hej. Mam akwa 200l i mam z nim problemy. tzn głównie chodzi to, że nie "trzymają" mi się rośliny i pojawiają się często glony. Wcześniej były to glony nitkowe czarne, teraz na szybach jest zielony nalot. Tak jak wspomniałem mam duży problem z roślinami, co bym nie włożył do akwa to po pewnym czasie pada...:( Podłoże to jakiś żwirek (był już jak dostałem zbiornik), filtr kubełkowy hw-302: wkłady to ceramika, matrix(polecony w sklepie akwarystycznym dla wyklarowania wody) i wata. Z parametrów znam tylko pH ok 7-7,5, oświetlenie to świetlówki 2x30 albo 36 ww akwarystyczne ( nie pamiętam już jakie ale jedna chyba optiplant a druga optinatural). Gdzie szukać przyczyny tego, że rośliny się nie trzymają. Myślałem o restarcie zbiornika i zrobienie wszystkie tak jak książka pisze bo do tej pory była to wolna amerykanka...
Załączniki
20151022_204211.jpg
20151022_204211.jpg (85.86 KiB) Przejrzano 1254 razy
20151022_204221.jpg
20151022_204221.jpg (93.52 KiB) Przejrzano 1254 razy
Ostatnio zmieniony 25 lis 2015 20:21 przez PATENT, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Dobrze, że załączyłeś zdjęcie, ale opisz swój zbiornik inaczej:
- jakie wymiary (proste/profil),
- od kiedy zalane,
- jakie ryby,
- jak często podmieniasz wodę.
Dobrze jest znać twardość wody w akwarium.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
PATENT
Posty: 6
Rejestracja: 22 paź 2015 7:16
Lokalizacja: Głogów

Post autor: PATENT »

-wymiary 100x33x50
-zalane dłuższy czas (dokładnie nie pamiętam - powiedzmy ok 6m-cy)
-ryby: neonki(8szt), bocja wspaniala - 2 szt, kosiarki - 5 szt, zbrojniki 5szt, 4 molinezje, 4 mieczyki, 8 gupików i skalar
- wodę podmieniałem raz w tygodniu ok 10% prze dłuższy czas, ostatnio zaniedbałem podmiany i jakoś raz na 3 tyg 20%
Razor126
Posty: 111
Rejestracja: 14 sty 2015 21:11
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Razor126 »

Za mało światła, na 200l przynajmniej z 95W więc jeszcze jedną świetlówkę wypada dołożyć i lej carbo w płynie, w przyszłości załóż butlę, zbadaj fosfor.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

No więc moim zdaniem, to:
PATENT pisze:-ryby: neonki(8szt), bocja wspaniala - 2 szt, kosiarki - 5 szt, zbrojniki 5szt, 4 molinezje, 4 mieczyki, 8 gupików i skalar
różne preferencje ryb, co do wody (miękka/twarda), oraz brak roślin, które "zużywałyby" produkty przemiany materii ryb. I jak przedmówca napisał o oświetleniu, tak ze 100 watów pasowałoby mieć (zakładając, że dosadzisz roślin w podłoże, albo dasz w toń).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Za mało światła! Poda proszę parametry wody, odczyn, twardości, NO2 i NO3

Wodę należy podmieniać w ilości 20-25% co tydzień z jednoczesnym odmulaniem dna. Akwarium wygląda na zaniedbane! Dno jest fatalne! Ryby denne wymagają piasku, a nie grysu. Brak roślin! Brak zapewnienia rybom schronienia i miejsc do odpoczynku. Zbrojniki wymagają drewna do prawidłowego trawienia, musisz zapewnić im korzeń.

Masz przerybienie - za dużo ryb i w dodatku takich, które nigdy nie powinny ze sobą pływać:
neonki(8szt) - wymagają wody miękkiej i kwaśnej
bocja wspaniala - 2 szt - za małe akwarium dla tej ryby, jest stadna, długość zbiornika musi byc minimum 150cm
kosiarki - 5 szt - za małe akwarium, te ryby są bardzo energiczne i szybko rosną, długość zbiornika minimum 150cm
zbrojniki 5szt - jaki gatunek?
4 molinezje, - ryby wód twardych, zasadowych, wręcz słonawych
4 mieczyki - - ryby wód twardych, zasadowych
8 gupików - - ryby wód twardych, zasadowych
i skalar - wymaga wody miękkie i kwaśnej

Moim zdaniem do oddania na teraz sa bocje i kosiarki. Sprawdź parametry wody, jaką dysponujesz i albo oddaj żyworódki albo skup się na rybach potrzebujących wody kwaśnej i miękkiej.
Nie masz dużej powierzchni dna, tylko 100x50. Radzę skupić się na dwóch, trzech gatunkach ryb dostosowanych do warunków, jakie możesz im zapewnić.

I wracam do początku: zrób podmiany wody i sprawdź jej parametry.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
PATENT
Posty: 6
Rejestracja: 22 paź 2015 7:16
Lokalizacja: Głogów

Post autor: PATENT »

Dzięki za odpowiedzi. Bara nie musisz krzyczeć, jestem świadomy tego, że moje akwarium wymaga dużo pracy dlatego też zarejestrowalem sie na froum.
Tak jak wcześniej pisałem rośliny nie chcą się trzymać, zawsze po jakimś czasie padają. Nie ukrywam, że chciałbym mieć dużo roślin bo takie akwa mi się podoba ale nie potrafię sobie dać z nim rady. Co do ryb to kosiarki wpuściłem się jak pojawiły się glony a bocje jak miałem wysyp ślimaków.
Co do testów, czy te będą dobre?:
http://allegro.pl/zoolek-aqua-test-NO3- ... 88013.html
http://allegro.pl/zoolek-aqua-test-NO2- ... 88148.html
http://allegro.pl/zoolek-aqua-test-GH-k ... 88057.html
http://allegro.pl/zoolek-aqua-test-2x-p ... 88269.html
I jeszcze pytanie na temat dna, tzn. podłoże czy takie może zostać czy zastosować jakiś substrat czy coś w tym stylu dla lepszego rozwoju roślin, czy narazie nie kombinować z podłożem i dołożyć światła?

I jeszcze jedno, korzeń jest pod anubiasem i czy zamek i wieżyczka nie przeszkadzają?


Jak narazie zrobiłem podmiane wody. Dorzuciłem w koło pokrywy listwe led i założyłem pod świetlówki odbłyśnik z folii aluminiowej. Wydaje mi się, że różnica w oświetleniu jest znaczna.
Jak myślicie pomoże to coś jeśli chodzi o rozwój roślin, które mi zostały? Czy jednak musze dorzucić świetlówke?
PATENT
Posty: 6
Rejestracja: 22 paź 2015 7:16
Lokalizacja: Głogów

Post autor: PATENT »

Pomoże, podpowie ktoś coś jeszcze?
Razor126
Posty: 111
Rejestracja: 14 sty 2015 21:11
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Razor126 »

Z mojego doświadczenia, z Zooleka opłaca się kupić tylko test na GH/KH natomiast resztę, które by utrzymać zbiornik w miarę stabilnie bez glonów must to have NO3, NO2, pH oraz PO4 nadają się tylko JBL, ewentualnie pH i NO2 dobrze sprawdza się również nieco tańsza tetra, testy z zooleka (oprócz GH/KH które sprawdzają się rewelacyjnie) są do niczego i to tak jakby nie mieć nic ;) na pierwszy ogień zacznij regularnie co tydzień podmieniać 30% wody, wysyp kawałek podłoża piaskiem, żeby bocje miały gdzie buszować, redukcją obsady zajmiemy się troszeczkę później bo to najbardziej bolesny i drażliwy temat, zakup i zrób testy i wtedy pomyślimy jak zaradzić glonom. Zamek według mnie psuje wygląd akwarium, ale to opinia każdego, a akwarium ma się podobać przede wszystkim Tobie :D Jeśli się już wpadnie w trans i robi wszystko na bieżąco tak jak należy jest coraz mniej roboty bo cotygodniowe czyszczenie zamiast całej Niedzieli trwa tylko pół godziny ;D
PATENT
Posty: 6
Rejestracja: 22 paź 2015 7:16
Lokalizacja: Głogów

Post autor: PATENT »

To miałem zmiany w akwarium, myślę że na dobre.
w podłoże dołożyłem wiaderko jbl proflora start. wode zmieniam 10% co tydzień (podobno 30% to za dużo bo po miesiącu zresetuje mi się akwa-słowa gościa z zoologicznego). Wywaliłem ceramike, zrobiłem bimbrownie i czekam
parametry wody, które udało mi się zmierzyć
KH - 17
GH - 23
NO3 - 30
PO4 - 1,8
Fe - 0,8
pH ok 7,2-7,5 (test był niedokładny, trudno odczytać skale)
Awatar użytkownika
remigiuszl
Posty: 108
Rejestracja: 15 lut 2015 19:14
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: remigiuszl »

PATENT pisze:wode zmieniam 10% co tydzień (podobno 30% to za dużo bo po miesiącu zresetuje mi się akwa-słowa gościa z zoologicznego).
I komu teraz chcesz wierzyć? komuś kto prowadzi akwarium z pasją, czy komuś kto chce sprzedać swój towar z półek? 10% co tydzień to za mało.
minimum 20-25% się podmienia. O "wymianę wody" się nie martw, bakterie pozostają w filtrze, a po za tym, przez tydzień czasu, namnożą się również i w wodzie. Ja u siebie stosuje 50% podmianę wody co tydzień, ze względu na nawożenie metodą EI, a NO2 mam na poziomie niewykrywalnym przez testy akwarystyczne.
Przy obecnym oświetleniu, bimbrownią, możesz sobie narobić więcej problemów niż myślisz. Masz stanowczo za mało oświetlenia na ten zbiornik. Dawkując CO2 przy tak niskim oświetleniu, możesz wytworzyć "przyduchę". W skrócie, możesz zatruć ryby od nadmiaru dwutlenku węgla. Uważaj na to pH. jak Ci spadnie do 7.1 przy Twojej obecnej twardości węglanowej (KH), możesz potruć ryby. Aby być pewnym czy bimber nie jest za mocny, mierz pH z samego rana przed włączeniem światła. Wypadałoby zrobić coś z tymi twardościami, bo jak babcie kocham, masz płynny kamień w kranie :D
No i dołóż oświetlenie, to podstawa w Twoim przypadku.
O przerybieniu się nie wypowiem, bo tu sprawa jest oczywista, skoryguj to.
ODPOWIEDZ