Alternathera colorata - gubi liście .

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
komisarz
Posty: 23
Rejestracja: 12 lis 2015 13:31
Lokalizacja: Tarczyn

Alternathera colorata - gubi liście .

Post autor: komisarz »

Proszę o poradę jeśli ktoś wie co się z nią dzieje, że traci liście. Akwarium w którym rośnie to zbiornik 54 litrowy (60x30x30)cm. Roślinę mam 3 tydzień od zakupu. Pierwsze 2 tygodnie rosła w akwarium 25 litrowym viewtopic.php?p=179148#179148. Tam nie widziałem żadnych niepokojących objawów, ale dwa tygodnie od zakupu to może za krótki czas, aby jakieś nieprawidłowości zaczęły rzucać się w oczy. Tydzień temu nabyłem nowe akwarium i wszystko co było w poprzednim trafiło do nowego. Pisząc wszystko mówię tu o podłożu bez dodatkowego płukania w czystej wodzie przy przenoszeniu (ze względu na większy wymiar akwarium dodatkowo trafiło do niego również świeżo dosypane tu oczywiście po kilkukrotnym przepłukaniu kamyczki oraz 2,5kg świeżego Aqua Substrate II+), wodzie, filtrze, roślinach z poprzedniego akwarium oraz rybkach. Resztę akwarium uzupełniłem odstaną 3 dni wodą. Udało mi się zachować parametry wody z poprzedniego akwarium, jedynie trochę skoczyło mi w górę NO3 do poziomu około 30mg/l. Tyle na wstępie, jeśli chodzi o warunki w akwarium, natomiast dużym dla mnie problemem, który się pojawił jak wspomniałem w temacie jest to, że Alternathera colorata, błyskawicznie traci liście - przynajmniej po jednej sztuce dziennie z każdej łodygi. Odpadające liście wcześniej odbarwiają, jak na zdjęciu.

Obrazek
Obrazek

Tak wyglądają te liście, które odpadły:

Obrazek

Obrazek
Wpadło mi na myśl, że to z powodu słabego oświetlenia, więc stąd podjęte dzisiaj szybkie kroki, aby je poprawić. Niestety oświetlenie nowego akwarium przez pierwszy tydzień było standardowym źródłem światła, jakie było w pokrywie, czyli jarzeniówką 15W 6500K. W dniu dzisiejszym zamontowałem jeszcze dodatkowe źródło światła - ledowy moduł oświetleniowy Aquael 6W 6500K, z którego światło nakierowałem głównie na słabnącą Alternatherę. Sposób wykonania na zdjęciu:

Obrazek

Wspomnę jeszcze, że od 4 tygodni nawożę wodę Ferropolem JBL bogatym jak napisał producent w potas i żelazo oraz stosuję Easy Balance Tetry mający ograniczać ilość podmian wody. Wodę w akwarium napowietrzam również bardzo silnie z filtra. Nie wiem czy to wszystko może negatywnie wpływać na obecną kondycję opisanej rośliny?
Poniżej dodaję jeszcze poglądowe zdjęcie, jak wygląda całe akwarium - może będzie pomocne w ocenie sytuacji.

Obrazek
edinio47
Akwarysta
Posty: 344
Rejestracja: 18 lis 2009 23:39
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Post autor: edinio47 »

Dlaczego napowietrzasz?
Silne napowietrzanie może wytrącać z wody C02 i powodować głodowanie alternantery.
Sprawdź pH i KH.
Pozdrowienia z Gór Bystrzyckich
Awatar użytkownika
komisarz
Posty: 23
Rejestracja: 12 lis 2015 13:31
Lokalizacja: Tarczyn

Post autor: komisarz »

edinio47 pisze:Dlaczego napowietrzasz?
Silne napowietrzanie może wytrącać z wody C02 i powodować głodowanie alternantery.
Sprawdź pH i KH.
Nie wiem jak to do końca jest z tym napowietrzaniem. Nie jestem pewny, czy ilość roślinek jaką posiadam z jedynie wywołanym ruchem tafli z filtra jest wystarczający, aby uniknąć przyduchy. Ale czas chyba spróbować i się przekonać. odpinam rurkę napowietrzającą od filtra i będę obserwował.

pH - 7
KH - 5 stopni niemieckich
Zmierzyłem w tej chwili i zauważyłem, że mam również podniesiony stan NO2 - 1 mg/l oraz NO3 - 70 mg/l
edinio47
Akwarysta
Posty: 344
Rejestracja: 18 lis 2009 23:39
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Post autor: edinio47 »

Z parametrów , które podałeś wynika ,że akwarium jest jeszcze niedojrzałe.
CO2 przy pH7 i KH 5 powinieneś mieć ok. 15mg/l to mieści się w granicach dolnego optimum dla roślin.
Alternantera wymaga żyznej wody a także dużo CO2 i światła.
CO2 i światła może mieć u Ciebie za mało.
Pozdrowienia z Gór Bystrzyckich
Awatar użytkownika
komisarz
Posty: 23
Rejestracja: 12 lis 2015 13:31
Lokalizacja: Tarczyn

Post autor: komisarz »

edinio47 Twoje porady okazały się skuteczne. Po wyłączeniu napowietrzania w ciągu jednego dnia problem z opadającymi listkami Alternathery całkowicie ustąpił. Od 3 tygodni nie odpadł, ani jeden listek. Dodatkowo od tego czasu zacząłem dodawać do wody według zaleceń producentów: Carbo, Potas i mikrelementy zawierające m.in. żelazo w płynie co rewelacyjnie wpłynęło na prędkość wzrostu i rozwoju roślin w akwarium. Najbardziej zauważalne tempo rozwoju udaje mi się zauważyć na Cryptocoryne - wypuszcza 1 liścia na 4 dni, oraz szybki wzrost kabomby, której każdy pęd co 2 tygodnie przycinam i póki co jeszcze rozsadzam. Poza tym pozostałości z przyciętych pędów kabomby pięknie rozgałęziają się, zagęszczając od dołu rejony, na których rosną.
ODPOWIEDZ