Prośba o radę

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
ik1
Posty: 28
Rejestracja: 26 sty 2016 22:46

Prośba o radę

Post autor: ik1 »

Witajcie.
Przymierzam się do zakupu akwarium 80/35/40 (112l), które ma się stać bazą do stworzenia low techa zatem bez nawozów,CO2 itp. Wszystko ma się powoli rozwijać dążąc do równowagi. Żeby coś wiedzieć czytam fora, oglądam filmiki i dzięki temu wybrałem rośliny mało wymagające i trochę fauny dla równowagi. Niestety im więcej wiedzy- tym więcej wątpliwości i stąd moje pytania do Was.
Na początek chodzi mi o oświetlenie.
Pierwotnie wybrałem pokrywę zestawową z 2 świetlówkami T8- razem 36W. Wkrótce trafiłem na opinie, że bardzo się grzeją i świecą strasznie słabo, a do tego się szybko przepalają. Na Allegro znalazłem taką alternatywę dla T8:
Co o tym sądzicie? Będzie świecić lepiej? i nie będzie grzałką?
Uprzedzę też, że sam pokrywy nie zrobię, bo mam zbyt duży szacunek do prądu :).
W sklepie sprzedawca doradzał mi belkę świetlną na ledy.
Co sądzicie np. o takich:
1. 2. 3. 4 Chodzi mi też o to, aby nie przesadzić z mocą światła i nie przeskoczyć tego teoretycznego 0,5 W/L i nie wejść w hi techa. Fizyka i przeliczanie Watów ledowych na świetlówkowe, to zdecydowanie nie moja dziedzina więc proszę o Wasze opinie :) .
Z góry dzięki.

P.S.
Wielka prośba do Moderatorów: kliknąłem wyślij w niewłaściwym temacie, a nie mogę usunąć, czy moglibyście przerzucić?
Obiecuję się poprawić.
Awatar użytkownika
MZD11
Posty: 27
Rejestracja: 26 sty 2016 13:44

Post autor: MZD11 »

Oświetlenie będzie dobre, takie typowe. Może nie najlepsze bo są świetlówki które dają "lepsze światło" dla roślin ale jak to low tech to standardowe oświetlenie to na pewno wystarczy. Z low techem nie ma co kombinować.

Kup sobie jedynie potas K2SO4, czasem może się przydać bo w low tech też rośliny potrafią pokazać braki np dziurki w dolnych liściach lub stare liście potrafią odpaść a K2SO4 nie jest drogie a może sie przydać.

Jak się zdecydujesz na K2SO4 to odmierz 45gr wsyp do 500ml wody z kranu, wymieszaj i jak zobaczysz dziurki w liściach lub jeśli dolne liście będą odpadać to zacznij podawać 30-50ml raz na tydzień po podmianie wody
ik1
Posty: 28
Rejestracja: 26 sty 2016 22:46

Post autor: ik1 »

Dzięki za odpowiedź.
Który standard uważasz za lepszy: świetlówkowy, czy ten z 9W ledów?
Awatar użytkownika
MZD11
Posty: 27
Rejestracja: 26 sty 2016 13:44

Post autor: MZD11 »

Szczerze pisząc na ledach się nie znam, coś tam kiedyś słyszałem że nie zbyt ładne oddają barwy, patrząc naszymi oczyma.
Ale czy to prawda to nie wiem.

Ja używam w swojej 112tce 2x18w T8 + 1x25 (chyba) T5 daje to ok 0.65W/l i stosuje do tego odbłyśniki.
ik1
Posty: 28
Rejestracja: 26 sty 2016 22:46

Post autor: ik1 »

Dzięki. Może ktoś jeszcze zechce pomóc radą?
baniakmaniak
Posty: 82
Rejestracja: 09 lis 2010 0:02
Lokalizacja: Kielce

Post autor: baniakmaniak »

Ta trzecia belka powinna być najlepsza podana jest barwa oświetlenia moc też jest solidna jak i wygląd masywny. Firma jest chińska ale przynajmniej znana co nie można powiedzieć o pozostałych które tez zapewne są chińskie.
Wg mnie wszystkie są nieco za słabe i barwa biało-niebieska to bardziej do morskiego baniaka. Jeśli byś chciał unowocześniać lub dołożyć jeszcze więcej światła to ta czwarta belka tez była by dobra.
Lightmaniac
malachio
Akwarysta
Posty: 936
Rejestracja: 25 lut 2014 17:05
Lokalizacja: Kalety

Post autor: malachio »

Do low-tech 2x18 T8 będzie wystarczające, ale roślinki naprawdę mało wymagające. Można znaleźć zestawy 112l lub pokrywy do takich akwariów na świetlówkach T5 2x24W i takich bym szukał (np. aquael brillux). Co do ledów, to jak chcesz kupić dobre to musisz wydać dużo, albo robić samemu.
__________________________________________
[54l] 60x30x30 - kwarantanna
[141l] 70x45x45 - Gupiki Endlera, krewetki, ślimaki
[275l] 120x50x45- CA Herotilapia multispinosa, amatitlania sajica,
ik1
Posty: 28
Rejestracja: 26 sty 2016 22:46

Post autor: ik1 »

Faktycznie zafiksowałem się na ledy, albo T8, a nie szukałem zestawów T5.
Dzięki
ik1
Posty: 28
Rejestracja: 26 sty 2016 22:46

Post autor: ik1 »

Przeglądając różne stronki znalazłem jeszcze coś takiego:
http://www.aquario.pl/pokrywy-do-akwari ... 6500k.html
Jak myślicie? Barwa wygląda dobrze, a czy nie przekroczę 0,5W/L?
baniakmaniak
Posty: 82
Rejestracja: 09 lis 2010 0:02
Lokalizacja: Kielce

Post autor: baniakmaniak »

Raczej nie przekroczysz. Opis jest totalnie nieczytelny pisze że świetlówka led ma 14.4W a na samym końcu w podpisie pisze że pokrywa zużywa 9W. Opis najprawdopodonie jest od innej pokrywy a te 9W wydają sie realne gdyż świetlówki led właśnie o długości 60cm posiadają 9W -10W
Lightmaniac
ik1
Posty: 28
Rejestracja: 26 sty 2016 22:46

Post autor: ik1 »

Też się zastanawiałem skąd ta rozbieżność, ale myślałem, że to "magia" ledów :D .
Raczej dam sobie spokój diodami i zdecyduję się na dwie T5.
ODPOWIEDZ