[112] Obsada pomocy

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

dekiel1991
Posty: 8
Rejestracja: 29 sty 2016 11:32

[112] Obsada pomocy

Post autor: dekiel1991 »

Witajcie, w moim akwarium mam:

molinezja żaglopłetwa - 6
gupiki - 10


Co mogę dołożyć do tego i ile. Na pewno chce trochę neonków. Roślinki to nurzaniec, moczarka, paprotka rutewkowata i żabienica amazońska. Podłoże Jbl manado i aquabasis, bimbrownia i 0.66w na litr. Co polecacie?
112l
2x28w + 18w
Juwel bioflow 3.0
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Molinezje i gupiki to woda ciepła, mocno twarda i zasadowa. Neonki to woda bardzo miękka i kwaśna. Jak na pewno chcesz, to dokładaj, ale nie licz na poradę, że to dobry pomysł - bo ryby na tym dobrze nie wyjdą.

Dla molinezji żaglopłetwej (zakładając, że to nie kundle molinezjowe), to akwa jest i tak już za małe.
dekiel1991
Posty: 8
Rejestracja: 29 sty 2016 11:32

Post autor: dekiel1991 »

Dhuz pisze:Molinezje i gupiki to woda ciepła, mocno twarda i zasadowa. Neonki to woda bardzo miękka i kwaśna. Jak na pewno chcesz, to dokładaj, ale nie licz na poradę, że to dobry pomysł - bo ryby na tym dobrze nie wyjdą.

Dla molinezji żaglopłetwej (zakładając, że to nie kundle molinezjowe), to akwa jest i tak już za małe.
Więc co polecasz w moim przypadku? Rybki mogę wymienić albo oddać.
112l
2x28w + 18w
Juwel bioflow 3.0
Jacob_sSs
Pomocnik
Posty: 312
Rejestracja: 16 wrz 2015 10:43
Lokalizacja: Koluszki

Post autor: Jacob_sSs »

Masz same samce? Czy pomieszane gupiki i molinezje. Akwarium jest na molinezje trochę za małe, ale jak jesteś do nich bardzo przywiązany, to możesz je zostawić i nie będziesz ich męczył. Jeśli nie, to możesz je wymienić na molinezje ostrouste, ale najlepiej bez mieszania płci, bo ci się szybko zrobi przerybienie.

Jeżeli z obu gatunków masz samce+samice, to nie ma sensu planować dalej obsady, bo to już wystarczy.
[60l] neony simulans, proporczykowce kap lopez
[25l] krewetkarium (bez krewetek)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Jacob, czy Ty zdajesz sobie sprawę z tego, jak bardzo źle doradzasz? Już ostatnio polecałeś zostawienie neonów w kostce 30x30 (sic!)

Molinezje żaglopłetwe to najpotężniejszy gatunek molinezji, dla nich i 240l to nieco przymało. Absolutnie nie nadają się do trzymania w 112l. Bardzo szybko brudzą i potrzebują sporego miejsca do pływania. Widziałam wyrośnięte osobniki ponad 15cm.
Potrzebują wody twardej i zasadowej.
Radzę oddać te ryby jak najszybciej.

Podaj parametry wody, jaką dysponujesz. Od tego zależy jakie ryby możesz trzymać.
Ostatnio zmieniony 12 lut 2016 10:06 przez BARA, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

dekiel1991 pisze:Więc co polecasz w moim przypadku? Rybki mogę wymienić albo oddać.
Jeśli kranówkę masz twardą i zasadową (wypada sprawdzić wpierw) to wystarczy molinezjom znaleźć nowy, większy dom, a z gupikami możesz trzymać zmienniaki wielobarwne lub plamiste.
Awatar użytkownika
jozeef
Początkujący pomocnik
Posty: 398
Rejestracja: 06 sty 2008 18:49
Lokalizacja: Racibórz

Post autor: jozeef »

a może tak zaszaleć i pokusić się o środkowameykański biotop

ryby:

gupiki
zmienniaki
na dno jakieś mniejsze sumy z tamtych rejonów (musisz poszukać co tam żyje)


a z roślin np:

Heniek duży
Azolla Caroliniana
Cabomba
Diplidis Diandra
Ludwigia Inclinata var. Cuba
Sagittaria
Mayaca Fluviatalis
malachio
Akwarysta
Posty: 936
Rejestracja: 25 lut 2014 17:05
Lokalizacja: Kalety

Post autor: malachio »

Nie ma czegoś takiego jak mniejsze sumy z Ameryki Środkowej, a już dostępnych w handlu to nie ma w ogóle. W 112l można zrobić biotop Ameryki Środkowej (otoczaki, gałęzie, piach z drobnym żwirkiem), ale tylko z mniejszymi żyworódkami (zmienniaki z tych popularnych). Można poszukać mniej popularnych żyworódek.
__________________________________________
[54l] 60x30x30 - kwarantanna
[141l] 70x45x45 - Gupiki Endlera, krewetki, ślimaki
[275l] 120x50x45- CA Herotilapia multispinosa, amatitlania sajica,
dekiel1991
Posty: 8
Rejestracja: 29 sty 2016 11:32

Post autor: dekiel1991 »

Mam testy tylko na pH - 7, GH - 12. Mam nadzieję że to wystarczy.
112l
2x28w + 18w
Juwel bioflow 3.0
ODPOWIEDZ