1 osobnik do akwarium

Hodowla krewetek, raków; ślimaki i inne stworzenia

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Pathoowl
Posty: 5
Rejestracja: 23 sty 2016 20:20

1 osobnik do akwarium

Post autor: Pathoowl »

Witam :)
Jest to mój pierwszy post na forum więc proszę o wyrozumiałość :)
Chciałbym sprawić sobie jakieś zwierzę do akwarium, chciałbym żebyście mi doradzili jakie. Akwarium jeszcze nie mam, ale do wydania na akwarium mam około 150zł, a na zwierzę myślę że bez ograniczeń :) Oczywiście im taniej tym lepiej. Zastanawiałem się nad jakimś krabem lub rakiem, ale czy do nich są potrzebne jakieś pompy powietrza lub dodatki? Jakie gatunki krabów i raków są najlepsze? Może jakieś inne zwierzę? Zastanawiałem się też nad bojownikiem, czy jest ryba taka jak bojownik, która może żyć w pojedynkę i nie potrzebuje pomp, tylko większa?
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Każde zwierzę wodne potrzebuje filtra. Niektóre nie potrzebują grzałki. Jeśli nie chcesz się na początek wyprztykać:

Akwarium 45l (~40zł)
Piasek ZEW 1op (10zł)
Korzeń ozdobny (~15zł)
Rogatek/moczarka jako roślina (0-10zł)
Filtr wewnętrzny z przepływem 300-500l/h (~50zł)
Nakładki kątowe (<10zł)
Szyba nakrywowa (<20zł)

Zakładasz akwarium, czekasz miesiąc, aż dojrzeje, po czym kupujesz

Rak marmurkowy 1szt

Gatunek łatwy w utrzymaniu, wszystkożerny. Są 2 problemy:
1. Absolutnie szczelnie przykryte akwarium, albo raka znajdziesz ususzonego na podłodze, bo lubią uciekać.
2. Zwierzak mnoży się przez dzieworództwo (samica produkuje swoje klony, nie potrzeba samca) i może przeżyć na wolności przeprowadzając inwazję na wody rodzime, więc jeśli boisz się odpowiedzialności i nie wiesz, czy nie przyjdzie Ci do głowy pomysł, jak wypuszczenie choć 1 małego raczka na wolność - lepiej przeznacz 50zł więcej, kup dobrą grzałkę i zainwestuj w bojownika.

Sugeruję zaplanować też kupno oświetlenia w dalszym terminie.
Pathoowl
Posty: 5
Rejestracja: 23 sty 2016 20:20

Post autor: Pathoowl »

Hmmm trochę jestem zdziwiony z tym bojownikiem bo myślałem że nic mu nie potrzeba, a jeśli chodzi o raka to faktycznie trochę się boję. Nie ma innej odmiany raków? Za ile są mniej-więcej kraby? mogę zwięszkyć budżet do około 300zł jeżeli będzie trzeba
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

A raczki np CPO?
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

To, że bojownikowi nic nie potrzeba to mit, niestety dość popularny i często powtarzany przez osoby, które bojownika w odpowiednich warunkach nie widziały. W dobrze urządzonym akwarium ta ryba może żyć kilka lat i prezentować się oszałamiająco pięknie.

Przy podbiciu do 300zł możesz się pokusić o większe akwarium z prawidłowym urzadzeniem.
Wtedy da się wycisnąć lepszy osprzęt.

Akwa 60x30x30 (54l)
Grzałka 50W
Pokrywa typu wydmuszka z oświetleniem

Grupa ~8 raków CPO (Cambarellus patzcuarense "Orange") lub jedna para, czy jedna sztuka z łagodniejszych większych raków, np. rak Yabby (Cherax destructor), Florydzki (Procambarus alleni) czy luizjański (Procambarus clarkii)

Kraby to zły pomysł, jeśli nie masz większego doświadczenia w akwarystyce/terrarystyce. ;) Przerabiałem u siebie na tęczowym, szczerze odradzam.
Pathoowl
Posty: 5
Rejestracja: 23 sty 2016 20:20

Post autor: Pathoowl »

A więc teraz trzecia i ostatnia opcja :D
Okazało się ze mam stare akwarium 60l i prawdopodobnie pompę.
Więc 300zł mam na grzałkę, ozdoby i zwierzęta ;)
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Ile lat ma to akwa i gdzie było przechowywane? To ważne, bo np. na strychu jest wystawione na działanie nieprzyjaznych temperatur i silikon może osłabnąć, co może, ale nie musi, zaowocować rozszczelnieniem.
Pathoowl
Posty: 5
Rejestracja: 23 sty 2016 20:20

Post autor: Pathoowl »

Jednak to stare akwarium nie nadaje się do użytku :(
Więc chyba jednak biorę bojownika, gdzieś czytałem że najlepiej jest mieć 1 samca i 2-5 samic bojowników, ale czy wtedy nie będą składać ikry? Czy polecicie jakiś sklep z rybami online który je dowozi?
messe noire
Posty: 297
Rejestracja: 10 paź 2015 10:54

Post autor: messe noire »

Jestem przeciwniczka trzymania bojownikow w haremach, są to samotniki, które w naturze spotkalyby płeć przeciwną tylko do tarla, a tak to tylko stresuja się swoją obecnością, nie polecam
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Może się zdarzyć ,że samice tak potraktują samca ,że nic z niego nie zostanie.
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Albo samiec zrobi się zbyt napalony i zamęczy samice. Wszystkie. Tudzież dojdzie do udanego tarła i uzna, że matka i jej koleżanki to zagrożenie. :P
Awatar użytkownika
Rika
Początkujący pomocnik
Posty: 167
Rejestracja: 23 sty 2014 13:46
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: Rika »

Masz 300 zł na akwarium, sprzęt i mieszkańców. Najpierw powiedz o jak dużym akwarium myślisz, bo to jest ważne. Myślisz o haremie bojowników, ale na samca z 2 samicami potrzebujesz minimum 45 litrów (im więcej samic tym potrzebny większy litraż).
Osobiście haremu bojowników nie polecam, tym bardziej niedoświadczonemu akwaryście, bo nie poradzisz sobie z agresją tych ryb względem siebie. Pomyśl raczej o jednym samcu i ewentualnie jakiejś ławiczce, ale to wszystko jest uzależnione od wielkości akwarium. Więc najpierw określ się, jak duże akwarium chciałbyś mieć, a potem można doradzać.
Pathoowl
Posty: 5
Rejestracja: 23 sty 2016 20:20

Post autor: Pathoowl »

Sorry że tak późno ale mnie nie było :D
A więc akwarium 112l, bardzo podobają mi się małe rekiny (czy ryby do nich podobne) ale pewnie nie ma szans żebym je miał :D
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Rekiny to tylko w akwariach morskich, nawet najmniejsze gatunki z dostępnych w hobby lepiej nie pakować do mniejszych baniaków, niż hektolitr.

Wszelkie ryby słodkowodne sprzedawane jako "rekinie", czyli brzanki, sumy etc, rosną do rozmiarów takich, że w tym akwa by się nie odwróciły nawet.

Jeśli interesuje Cię ryba samotnik z charakterem, zastanów się nad samcem wielkopłetwa.
ODPOWIEDZ