Parametry wody

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

baksiczek
Posty: 58
Rejestracja: 25 sty 2016 17:38
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Parametry wody

Post autor: baksiczek »

Witam
Jakie będą optymalne parametry wody dla obsady wybranej z tych rybek--neon innesa,,,prętnik,,,razbora espei,hengela,klinowa,,,zwinnik blehera,,,zmienniak plamisty(platka),,, bystrzyk,,,kirysek panda,sterby,,,molinezja,,,bojownik,,,otosek.
Wstępnie planuję neonki+prętniki+zwinnik+zmienniak+bystrzyk
messe noire
Posty: 297
Rejestracja: 10 paź 2015 10:54

Post autor: messe noire »

Dla większości z tych ryb woda kwaśna i miękka
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Molinezja i zmienniak - woda twarda i zasadowa (pH >7,5), reszta ryb woda miękka i kwaśna do obojętnej (pH 6-7).
Wstępnie planuję neonki+prętniki+zwinnik+zmienniak+bystrzyk
Jak duże będzie akwarium? Ogólnie OK, ale bez zmienniaków (powód - patrz wyżej)
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
colo75
Posty: 63
Rejestracja: 04 lut 2016 18:18
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: colo75 »

Skoro jak Kamil piszesz ze molinezja i zmienniak maja pH 7,5 a reszta do 7 to nie wielka roznica i bym nie zmienial obsady ;)
112l
Buntownik obsad ,praktyk nie teoretyk ;) dla nie których na forum wrzód na kwiatku ale to co o mnie myślą mam to głęboko w kwiatku ;)
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

colo75 pisze:Skoro jak Kamil piszesz ze molinezja i zmienniak maja pH 7,5 a reszta do 7 to nie wielka roznica i bym nie zmienial obsady ;)
Zdajesz sobie sprawę, że pH rośnie wykładniczo?
colo75
Posty: 63
Rejestracja: 04 lut 2016 18:18
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: colo75 »

No ok ale jak by zachowal parametry na ph7 to w czyms problem ?
112l
Buntownik obsad ,praktyk nie teoretyk ;) dla nie których na forum wrzód na kwiatku ale to co o mnie myślą mam to głęboko w kwiatku ;)
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

colo75 pisze:No ok ale jak by zachowal parametry na ph7 to w czyms problem ?
Czytaj dokładnie co napisał Kamil. Nie chodzi tylko o pH ale też o preferencje co do twardości wody.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Problem leży w twardościach, molinezje i zmienniaki potrzebują GH tak z 15*n, miękka woda im nie służy, neoneom, bystrzykom itp. przy takiej twardości nerki wysiądą.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
colo75
Posty: 63
Rejestracja: 04 lut 2016 18:18
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: colo75 »

Ok rozumiem , ja zawsze przy podmianie wody zawsze robie tak od bardzo dawna upuszczam 30l dolewam 15l z kranu wiadomo chlorowana a 15l lekka z butelek 5l nigdy nie zauwazylem czegos nie pokokacego u zachowania ryb ?
112l
Buntownik obsad ,praktyk nie teoretyk ;) dla nie których na forum wrzód na kwiatku ale to co o mnie myślą mam to głęboko w kwiatku ;)
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Jak nie masz mikroskopu, to nie zauważysz. Ile lat tak ciągniesz? U mnie neony na betonie nie dożywały 3, na miękkiej wszystkie miękkolubne 6+ spokojnie dawały radę. ;)
baksiczek
Posty: 58
Rejestracja: 25 sty 2016 17:38
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Post autor: baksiczek »

Akwarium 63l 60x30x35--woda zwykła z kranu--podłoże piasek kwarcowy+trochę żwirku--T8 15W+Leddy Tube Plant 6W--filtr Aquael Turbo 500.
Dziś zrobiłem testy wody:
pH--8.0-8.5
CO2-3
GH-19
NO3-ok.50
KH-13
colo75
Posty: 63
Rejestracja: 04 lut 2016 18:18
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: colo75 »

Hmmm Dhuz zapytujesz jak dlugo tak potrafie , nawet bez restartu ponad 3 lata , bez uzywania zadnej chemii srodowidko tak sie klaruje ze nie trzeba ingerencji , jak pisalem ze rozne gatunki ikrowe zyworodne sie mnoza bo tak jest ;)
112l
Buntownik obsad ,praktyk nie teoretyk ;) dla nie których na forum wrzód na kwiatku ale to co o mnie myślą mam to głęboko w kwiatku ;)
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Nie o to pytałem ;)
colo75
Posty: 63
Rejestracja: 04 lut 2016 18:18
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: colo75 »

Hmmm to nie skumalem ;)
112l
Buntownik obsad ,praktyk nie teoretyk ;) dla nie których na forum wrzód na kwiatku ale to co o mnie myślą mam to głęboko w kwiatku ;)
baksiczek
Posty: 58
Rejestracja: 25 sty 2016 17:38
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Post autor: baksiczek »

Witam.
Zanim dotrze filtr RO3-który postanowiłem kupić-chciałem przez weekend zacząć normować te parametry wody-podmieniłem 30 litr na wodę demi-wykonałem test wody rano i pH spadło do 7.3(testy kropelkowe Zooleka+test stały JBL) lecz wieczorem po kolejnym teście pH wynosiło już ok.8.2-czym to mogło być spowodowane?
Pozdrawiam :)
ODPOWIEDZ