BĄBELKOWANIE ROŚLIN

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
PTAK GROMU
Posty: 61
Rejestracja: 12 lut 2006 17:02

BĄBELKOWANIE ROŚLIN

Post autor: PTAK GROMU »

HEJ.

Zrobiłem restart akwa dokładnie 5 dni temu. Po 2 dniach zacząłem dozowac CO2 z bimbrowni, do rozpylania mam dyfuzor Filtusa taki w kształcie walca. Chodzi o to że rośliny wogóle nie bąbelkują.Moje pytanie brzmi: czy mam coś nie tak z wodą?
pH 8
TWW 14*n
TWO 15*n
Filtr mam kaskadowy FZN2 i spływ z niego mam równo na taflę.

PS. Obsada juz nie ważna
Akwa 240 l.
marcin
Akwarysta
Posty: 566
Rejestracja: 05 mar 2005 16:30
Lokalizacja: Kraków

Post autor: marcin »

a nawóz i światło :?:...nie samym chlebem żyje człowiek..." :wink: CO2 może tylko usprawnić bąbelkowanie:wink:
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Dokładnie co napisał przedmówca, do bąbelkowania nie tylko CO2 jet potrzebne, jeśli niestety masz za mało światła ten proces tak szybko nie bedzie zachodził a nawet w oóle nie będzie zachodził. Po drugie może dyfuzor do bani i po prostu CO2 ucieka Ci z awkarium tez istnieje taka możliwośc.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
Aldred
Początkujący pomocnik
Posty: 275
Rejestracja: 03 sty 2006 23:50
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Post autor: Aldred »

Hej
A ja może dorzucę jeszcze jedną uwagę. Wiem, że jestem początkujący ale chce powiedzieć, że parametry wody też masz strasznie wysokie. Popracuj nad zbiciem ich:-)
Obrazek
PTAK GROMU
Posty: 61
Rejestracja: 12 lut 2006 17:02

Post autor: PTAK GROMU »

No zapomniałem dodać że dolewam odżywkę żelazową ale wyczytałem gdzieś ze po posadzeniu roślin nie trzeba od razu ich nawozić tylko dopiero po jakimś czasie jak zaczną sie rozrastać.
co do dyfuzora to nie mam tego zaworka regulującego ilość bąbelków i CO2 tak jest dozowane że napełnia dyfuzor do pełna i wylatuje jeden wielki bąbel który stresował mi aby rybcie.
no a jeszcze odnosnie światła to czy jak dodam jeszcze 20 Watt to czy nie rozwiną sie glony jakies bo z mojego dotychczasowego doświadczenia wynika że dużo światła + nawóz- to glony rosną lepiej jak rosliny.
Odnośnie parametrów wody to mierzyłem starą przed restartem i miała pH 7,4 tww 11*n a TWO 17*n i miałem kilka listków dębu ale zaczeły mi gnic i wyrzuciłem je. :(
Akwa 240 l.
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Nie znam sie ale moje zdanie jest takie : Rosliny bąbelkuja wtedy kiedy rosną intensywnie . Do takiego wzrostu , zakladajac ze masz dobra wode , potrzebne jest głownie światło !! rośliny zawsze pobieraja sobie CO2 z wody same .Niestety tego CO2 jest dosyc mało ::D Wtedy chcąc podtrzymać wzrost należy dodać CO2 ekstra ! Samo CO2 bez dobrego światła nie spowoduje bąbelkowania a jedynie zagazowanie rybek :D .
Z własnego doświadczenia dodam , że dyfuzory typu dzwon filitusa sa do bani .Nie są w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości Co 2 do wody . Jedyne co jest pocieszające to to że jednak wtedy nie zagazujesz rybek :D. ja stosuje kostke lipowa w ucietej strzykawce i dodatkowo dzwon dyfuzyjny Tetry . Dopiero taki zestaw dostarcza mi chyba odpowiednią ilość CO2 co w połączeniu z 0.6 W/L daje efekt w postaci bąbelków :D
Generalnie trzeba jednak rozwagi bo nadmiar swiatla bez spelnionych innych warunkow powoduje osłabienie roślin , co może doprowadzić nawet do ich obumierania . Nadmiar CO2 tez nie jest zdrowy jeśłi nie ma odpowiedniego światła :D Niby proste !
PTAK GROMU
Posty: 61
Rejestracja: 12 lut 2006 17:02

Post autor: PTAK GROMU »

rohan pisze: Z własnego doświadczenia dodam , że dyfuzory typu dzwon filitusa sa do bani .Nie są w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości Co 2 do wody . Jedyne co jest pocieszające to to że jednak wtedy nie zagazujesz rybek :D.
No własnie dziwiłem sie o tym zagazowaniu. Moje ryby normalnie pływały i nie widać było ani bąbelkowania :lol: ani jakiegokolwiek "dyszenia" rybek.
A tą kostkę lipową to można ku[pić w akwarystycznym? mjyśle że powinna wystarczyć już bez tego mojego śmiesznego Filtusa!

A jak się oblicza te waty na litr? narazie mam w 60l 20 Watt Sun Glo ale chcę dodać jeszcze 20 watt to jak to mam obliczyć i ile tych watów musze miec?
Akwa 240 l.
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

PTAK GROMU pisze:A jak się oblicza te waty na litr? narazie mam w 60l 20 Watt Sun Glo ale chcę dodać jeszcze 20 watt to jak to mam obliczyć i ile tych watów musze miec?
Dzielisz liczbę watów świetlówek przez liczbe litrów Twojego baniaka.
Jak masz na razie 20W i 60l czyli masz o.33 W/l, jak dołożysz 20 W jeszcze bedziesz mial 0.66 czyli bardzo dobrze :)

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Kostke lipową kupilem na allegro .W zadnym sklepie nie moglem tego trafic :D
Co do watow to Mireks Ci juz napisal .
ODPOWIEDZ