Jaki filtr do 105l?

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Miczel00
Posty: 37
Rejestracja: 22 mar 2016 9:09

Jaki filtr do 105l?

Post autor: Miczel00 »

Jestem szczęśliwym posiadaczem akwa 105l od 3 dni. Kupiłem je w zestawie z filtrem wewnetrznym aquel asap 500, ale i tak mam zamiar go zmienić. W akwarium ogólnie mam mało roślin a ryb zbyt dużo też nie będę miał. Nie wiem jaki wybrać filtr. Wszystkie oprócz kaskady mógłbym kupić, i z zewnętrznym tez by bylo troche klopotow bo musialbym wyciac dziure w pokrywie no ale to nie az taki problem :). Przede wszystkim zalezy mi na bardzo cichej pracy filterka poniewaz akwarium stoi w moim pokoju gdzie spie :D
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Budżet?
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Miczel00
Posty: 37
Rejestracja: 22 mar 2016 9:09

Post autor: Miczel00 »

max 300zł
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Eheim 2213 spełni Twoje wymagania
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Miczel00
Posty: 37
Rejestracja: 22 mar 2016 9:09

Post autor: Miczel00 »

Będzie cichy i wystarczająco wydajny do mojega akwa ?
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Wydajny na pewno. Cichy pewnie też (Eheim z tego słynie). Mam sporo większy u siebie, nikt z poza domu nie wie, że pracuje jakiś filtr. Poza tym, subiektywnie oczywiście, to najlepsze filtry.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Miczel00
Posty: 37
Rejestracja: 22 mar 2016 9:09

Post autor: Miczel00 »

Nie rozumiem tylko jego działania. Oglądam i nie rozumiem XD. Jak z jednego wylotu woda odpływa i dopływa do filtra. Bo przeciez.... On ma jeden wylot wody tak? XD

Potrzebuje bardzo cichego filtra a z tego co przeczytałem to nie jest on zbyt cichy :C.

Posty połączyłem, używaj opcji "zmień".
MOD krzych_100
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Miczel00 pisze:Nie rozumiem tylko jego działania. Oglądam i nie rozumiem XD. Jak z jednego wylotu woda odpływa i dopływa do filtra. Bo przeciez.... On ma jeden wylot wody tak? XD
Wylot zawsze jest jeden :) Ale pewnie chodzi Ci o to, że nie widzisz wlotu i wylotu. Zerknij na dół filtra - znajdziesz to czego szukasz. Co do kultury pracy, nie miałem z nim do czynienia osobiście. Pytanie jak porównać, który cichszy (trzeba mieć dwa).
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Miczel00
Posty: 37
Rejestracja: 22 mar 2016 9:09

Post autor: Miczel00 »

JBL e700 czy e900 nadawal by sie ? Lubie bardzo ciche filtry, no ale jesli mam te 100l akwa to ciezko :( czy ty jbl by sie nadawaly, wolalbym jednak doplacic i kupic JBL e900
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Nie wiem czy dokładasz, bo Eheim 2213 jest w 3 wersjach wyposażenia. Wersja Eheim 2213++ kosztuje ponad 300 zł. Porównaj też sobie pobór prądu. Ten JBL nie jest szczególnie ekonomiczny. Nie wiem czy jest cichy. Jest markowy, pewnie da radę.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Brzanek
Pomocnik
Posty: 451
Rejestracja: 22 lut 2016 12:58
Lokalizacja: Ząbki

Post autor: Brzanek »

Troszkę pomogę w rywalizacji Eheim 2213 i JBL e901.
Zdecydowanie Eheim jest cichszy. Po za tym Eheim jest bardziej niezawodny. Nie posiada żadnych pompek służących do zalewania filtra i przez to jest bardziej szczelny. Zalewanie bez pompki też jest proste. Mam kilka eheimów i jednego JBL. JBL trafił do mnie po prostu wraz z akwarium. Osobiście kupuje tylko eheimy - nawet kaskadę mam eheima.
Kwestia wydajności JBL e901 - 900 litrów/h
Eheim 2213 - 440 litrów/h. Tylko, że to jest wydajność pompy, a nas interesuje wydajność filtra. JBL więcej traci po zapełnieniu wypełnieniem. Oczywiście mimo wszystko 901 będzie wydajniejszy. Więc może pomyśl o 2215 - 620L/h. Tyle, że do 105 litrów 2213 wystarczy. Proponuję zakupić prefiltr Eheima. Dzięki niemu będziesz dużo rzadziej zaglądał do filtra :D
Pozdrawiam
Miczel00
Posty: 37
Rejestracja: 22 mar 2016 9:09

Post autor: Miczel00 »

Dziękuje za wszystkie odpowiedzi, duzo mi to wyjasnilo :D l. Mam jeszcze pytanie o ten prefiltr. To jest jako wklad filtrujący ?
Brzanek
Pomocnik
Posty: 451
Rejestracja: 22 lut 2016 12:58
Lokalizacja: Ząbki

Post autor: Brzanek »

Nie. Prefiltr jest to gąbka zakładana na rurkę zasysającą. Oczywiście są różne prefiltry, ja używa prefiltrów Eheima. Są o tyle lepsze od samej gąbki, ponieważ przy wyjmowaniu do czyszczenia, nie odrywa się syfek który się na prefiltrach zbiera. Eheima wygląda tak:
Obrazek Pasuje na trzy średnice rurek. Możesz sobie skrócić ten prefiltr, odejmując jeden moduł, chociaż osobiście nie polecam, ale widziałem, że niektórzy tak robią. I wtedy czyścisz sobie prefiltr raz na tydzień / dwa, a filtr nie zapycha się tak szybko. Oczywiście na czas czyszczenia proponuje wyłączyć filtr. :)
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ