Molinezja problem

Rozmnażanie ryb w akwarium, czyli jak dochować się potomstwa

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Drska
Posty: 294
Rejestracja: 02 sie 2015 9:30

Molinezja problem

Post autor: Drska »

Przedwczoraj kupiłam trzy molinezje ostrouste, jedna z samic zaraz po wpyszczeniu do zbiornika wykocila się (lekko się zdziwiłam, bo myślałam, że zyworodki raczej wstrzymują poród w stresie). Wszystko fajnie młodzież gdzieś tam sobie pływa, matka z początku trochę nieśmiała co zwalalam na osłabienie po "porodzie", wczoraj już zachowywała się normalnie, ale dzisiaj rano zauważyłam, że jej "tam" coś wisi. Po dokladniejszych oględzinach wisi połowa małej rybki. Mama się kryje po kątach, ale nic nie idzie dalej. Martwię się o nią, czy może jej to zaszkodzić? Już dobre 8h jest "zatkana".
Awatar użytkownika
soomichael
Pomocnik
Posty: 800
Rejestracja: 31 paź 2015 18:06
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: soomichael »

złap ją i wyjmij młode.
336L Ameryka
-Skalary Manacapuru
-Fantomy Czarne

64L Azja/ogólne
-Bojownik
-neony

43L Krewetkarium
-red cherry
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Możesz delikatnie wyłapać matkę w siatkę i nie wyjmując jej z wody spróbować usunąć młode pęsetą. Lub zdać się na prawa natury. Nie wiadomo w czym kwestia i czy młode się zaklinowało (i czym). Niestety taka pomoc mechaniczna może się kończyć uszkodzeniem matki i jej zgonem.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Drska
Posty: 294
Rejestracja: 02 sie 2015 9:30

Post autor: Drska »

Głową, wystaje ogonek. Bankowo jest martwe, wcześniejsze jak się rodziły zdecydowanie się poruszały. Aż mnie dreszcze przeszly na samą myśl o "operacji".
Powiedzcie mi, czy u ryb ikra/młode wydostaja się otworem odbytowym, czy mają osobny jako część układu rozrodczego. Generalnie to licho mi idzie szukanie tej konkretnej informacji, wstyd :(
Myślałam żeby ją mocno podkarmic i w ten sposób "przepchac," ale wydaje mi się, że to też słaby pomysł.


Bara, powiedz znasz bardziej pechowego poczatkujacego jak ja?
Awatar użytkownika
soomichael
Pomocnik
Posty: 800
Rejestracja: 31 paź 2015 18:06
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: soomichael »

Drska


Przepychania to zły pomysł. Usuń rybke mechanicznie.
336L Ameryka
-Skalary Manacapuru
-Fantomy Czarne

64L Azja/ogólne
-Bojownik
-neony

43L Krewetkarium
-red cherry
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Drska - szczerze? Nie znam...

Młode powinno się urodzić głową do przodu. Zablokowało się skrzelami w końcówce układu rozrodczego. Będzie ciężko je usunąć. Jednak radzę zaczekać i zdać się na naturę, bo usuwając młode mechanicznie możesz uszkodzić matkę.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Drska
Posty: 294
Rejestracja: 02 sie 2015 9:30

Post autor: Drska »

Dzisiaj rano samica mocno ocierala się o korzeń, udało się jej rozerwać młode - część się oddarla, teraz wróciłam z pracy i widziałam, że wyproznia się normalnie, ale cały czas się chowa i kladzie pletwy po sobie - dobrze z nią nie jest.
ODPOWIEDZ