Testy zoolek. Pomoc w zidentyfikowaniu wyników.

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
HiJack!
Posty: 44
Rejestracja: 09 mar 2016 16:29
Lokalizacja: Lublin

Testy zoolek. Pomoc w zidentyfikowaniu wyników.

Post autor: HiJack! »

Witam serdecznie dziś przyszły mi testy, więc sprawdziłem co i jak z moim baniaczkiem. Akwa 126l zalane 17.04.16 a więc niecałe dwa tygodnie temu. Początkowo trochę za dużo świeciłem i pojawiły się brązowe glony, teraz świece 5h dziennie i staram się usuwać brązowy nalot z roślin i szyb.
Oto wyniki:
pH na teście 4,5-9,0 wyszło 7,5
pH na teście 6,0-8.0 wyszło 7,8 ze wskazaniem na 8
KH- 17
GH- 21
NO2- 0,025 może z lekkim kolorkiem ku 0,05
NO3- 10
NH3-1
PO4-0

Co zmienić i czym ewentualnie zbijać. Dodam, że jutro podmiana wody.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Święcąc 5 godzin dzienie wykończysz rośliny wyższe. Okrzemki często występują w świeżych akwariach i zmniejszenie czasu świecenia niewiele zmieni.

Masz bardzo twardą wodę i wysokie pH. Poczytaj tematy o sposobach zabijania tych parametrów, bo bardzo dużo już o tym pisaliśmy.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Kaszan21
Posty: 395
Rejestracja: 03 sty 2016 14:04
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Kaszan21 »

Dodaj do wody do podmiany destylowanej wody, zbijesz twardość. Oczywiście zależy jakie ryby planujesz trzymać
35l od 27.12.2015
Filtr-FZN-1
Grzałka-eheim jager 50W
Oświetlenie-LEDDY SMART PLANT 6W

Czasami internety kłamią ;)
HiJack!
Posty: 44
Rejestracja: 09 mar 2016 16:29
Lokalizacja: Lublin

Post autor: HiJack! »

Jutro przy podmianie dam destylowanej wody. Ile najlepiej świecić przy dojrzewaniu baniaczka?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

HiJack! pisze: pH na teście 4,5-9,0 wyszło 7,5
pH na teście 6,0-8.0 wyszło 7,8 ze wskazaniem na 8
KH- 17
GH- 21
NO2- 0,025 może z lekkim kolorkiem ku 0,05
NO3- 10
NH3-1
PO4-0
KH i pH jest dosyć ściśle związane - aby "obniżyć" pH musisz zmniejszyć KH poprzez mieszanie wody kranowej z demineralizowaną.
GH liczy się tak, że dodaje się wartości twardości części wody i dzieli przez liczbę tych części.
Przykład:
część Twojej wody o GH=21 oraz dwie części wody demineralizowanej o GH=0 daje nam GH=21 (bo 21+0+0=21). Dzelisz 21 przez 3 (bo zmieszane zostały 3 części wody) i woda zmieszana powinna mieć GH=7. Obniży się także KH.
Jeśli zmieszasz wodę w odpowiednich proporcjach i uzyskasz KH w granicach 4-2, wówczas zmniejszy się trochę pH i wodę można zakwaszać niewielką ilością aquacidu.
NO2 ma być zero i tutaj nie możesz mieć wątpliwości z pomiaru. Ten wynik świadczy o namnożeniu się odpowiedniej ilości bakterii
NH3 będzie, jeśli będzie coś, co go produkuje (odchody, rozkładający się pokarm itp).
Aby zmniejszać NH3, NO3 i PO4 należy częściej podmieniać wodę.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
HiJack!
Posty: 44
Rejestracja: 09 mar 2016 16:29
Lokalizacja: Lublin

Post autor: HiJack! »

Dziękóweczka jutro przy podmianie zastosuję się do porad i zobaczymy jakie będą wyniki.
HiJack!
Posty: 44
Rejestracja: 09 mar 2016 16:29
Lokalizacja: Lublin

Post autor: HiJack! »

Witam. Przy podmianie wody zastosowałem się do porad krzych_100 i wlałem 15l wody demineralizowanej pomieszanej z kranówką. Wyniki są lepsze od ostatnich:
pH-7.5
GH-17
KH-14
NO2-0
PO4-0
NO3-5
NH3-1

Dodam, że w akwa pojawił się pierwszy mieszkaniec, military helmet oraz kilka ślimaków przyniesionych z roślinkami, więc będą musiały pojawić się helenki. Jutro zamierzam, kupić bojowniki i zrobić mały haremik, jakieś danio, otoski i się zobaczy. Na pewno jakieś krewetki też wpadną, by robiły porządek.

edit: mam również potas w płynie, wcześniej dawałem dawkę 3 wciśnięcia pompki, gdy pojawiły się glony, zaprzestałem. Wznowić podawanie potasu, czy na razie się wstrzymać jeszcze?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

HiJack! pisze:pH-7.5
GH-17
KH-14
Twardości będą się "zmniejszały" wraz z dolewaniem wody demineralizowanej o zerowych twardościach (przynajmniej takie twardości może mieć woda demineralizowana). Aby "zmniejszyć" pH należy wodę zakwaszać.
Dla ciekawości można zmierzyć pH wody demineralizowanej - powinna mieć pH=7, ale zaraz po otwarciu ma często ma mniej niż 7. Jest to związane z nasyceniem wody CO2. Dlatego ważne jest, aby woda do podmian była odstała.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
HiJack!
Posty: 44
Rejestracja: 09 mar 2016 16:29
Lokalizacja: Lublin

Post autor: HiJack! »

krzych_100 pisze:
HiJack! pisze:pH-7.5
GH-17
KH-14
Twardości będą się "zmniejszały" wraz z dolewaniem wody demineralizowanej o zerowych twardościach (przynajmniej takie twardości może mieć woda demineralizowana). Aby "zmniejszyć" pH należy wodę zakwaszać.
Dla ciekawości można zmierzyć pH wody demineralizowanej - powinna mieć pH=7, ale zaraz po otwarciu ma często ma mniej niż 7. Jest to związane z nasyceniem wody CO2. Dlatego ważne jest, aby woda do podmian była odstała.
No twardości powinny jechać trochę w dół, ze dwa dni temu byłem nad rzeczką i dodatkowo rzuciłem ok. 20 szyszek olchy woda nabrała fajnej barwy i twardość też powinna spadać.
Dziś byłem w zoologu i do baniaczka zawitali nowi mieszkańcy. Cztery razbory i 10 danio (4 lamparcie i 6 pręgowanych), bo bardzo podobały się mojej córce. Niestety, otosków nie było, ale wzamian kupiłem jakieś dwie rybki, które również pożerają glony, z budowy takie jak otoski, ale za nic nie przypomnę sobie jak się nazywają. Kupiłem również samca bojownika, 2 samice będą na dniach. Dodatkowo dziś postawiłem bimbrownię, jak na razie działa fajnie. Dyfuzor zrobiłem z gałązki lipowej i strzykawki, rozpyla świetnie.
Teraz widzę, że zamiast tych 10 danio, lepiej było kupić 10 razbor, bo naprawdę pięknie razem pływają, a danio jak opętane po całym zbiorniczku.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

HiJack! pisze:20 szyszek olchy woda nabrała fajnej barwy i twardość też powinna spadać.
Nie tak do końca, szyszki same z siebie nie obniżą twardości, one zawierają garbniki. Szyszki mają sens przy obniżeniu zasadowości (mierzone KH).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ