[45l] doradźcie trzeci gatunek do małego akwarium

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Darek Fail Safe
Posty: 45
Rejestracja: 01 maja 2016 10:13

[45l] doradźcie trzeci gatunek do małego akwarium

Post autor: Darek Fail Safe »

Cześć,

mam małe akwarium, nie wiem dokładnie, ale około 35 litrów wody, może 45. Wracam do akwarystyki po wieloletniej przerwie (ponad 10 lat!) a to z racji na mojego małego synka (3,5 roczku). Chcę go zainteresować rybkami, ale mam małego zonka.

Zacząłem tak jak mi podpowiedziało doświadczenie, czyli bez przerybiania akwarium. Wrzuciłem 10 gupików (w tym 6 samiczek) i trzy kiryski pstre. Według tego co pamiętam powinna to być względnie optymalna obsada. Celowo zacząłem od niewymagających ryb bo mam nadzieję jakoś powoli wdrażać syna (pomijam na ile to możliwe w jego wieku). Problem jest taki, że przy tej konfiguracji akwarium nie jest bardzo atrakcyjne, przynajmniej dla niego. Ja i żona z przyjemnością gapimy się na gupiki i kiryski, ale jemu czegoś brakuje.

I po tym wstępie dochodzę do pytania: czy do tego akwarium mogę jeszcze Waszym zdaniem dorzucić trzeci gatunek? I w razie czego jaki to mógłby być gatunek aby przyciągnąć uwagę malca przypominającego wiewiórkę na kofeinie? Nie wiem czy np. prętnik karłowaty załatwiłby sprawę. Macie jakieś doświadczenie z rybami i dziećmi? ;-P


temat przeniosłam do odpowiedniego działu i poprawiłam tytuł tematu. MOD BARA
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

1. Podaj wymiary akwarium
2. Zmierz i podaj parametry wody, jaką dysponujesz
3. Na kiryski pstre 45l to 2 razy za mało, a woda jaką preferują gupiki i kiryski jest skrajnie odmienna.
4. Zabezpiecz akwarium przed bezpośrednim dostępem dziecka, bo któregoś dnia możesz zastać całość opakowania karmy wrzuconą do wody. Lub akwarium 'ściągnięte' na podłogę.
5. Nie dorzucaj nic, póki nie zrobisz porządku z obecną obsadą. W takim litrażu nie poszalejesz. Chcesz efektowne ryby - postaw zbiornik metrowej długości.
Darek Fail Safe
Posty: 45
Rejestracja: 01 maja 2016 10:13

Post autor: Darek Fail Safe »

długość 60 cm, wysokość lustra wody 28 cm, szerokość 24 cm - jest to akwarium panoramiczne, więc szyba jest wypukła, podaję wymiar w najwęższym miejscu. Pojemność liczę po ilości wlanej wody, plus minus.

Wiem, że jest małe, ale musi starczyć. Przynajmniej na start. Woda - prawdę mówiąc nie wiem, nie robiłem testu. Woda ze studni (nie uzdatniana, nie chlorowana), dodałem do niej starter bakteryjny aby ją trochę "dojrzeć". W podłożu jest trochę torfu dla roślin, więc obstawiam, że może się przesunąć stopniowo w stronę kwaśnej.

Nie pytam o efektowne ryby z mojego punktu widzenia - znam sporo gatunków, które nawet miałem x lat temu, np. sumiki rekinie, które uwielbiam, a których wiem że do tak małego akwarium włożyć nie mogę. Szukam zachęty dla młodego. Trochę żałuję, że zamiast gupików nie postawiłem na bojownika, ale bojownika mógłbym mieć tylko jednego plus dwie-trzy samice. Ja się przyzwyczaiłem dawno temu, że najlepsze akwarium wcale nie jest barwne jak telewizja, ale powtarzam, mam teraz szczególną sytuację ;-)
kurka
Pomocnik
Posty: 739
Rejestracja: 09 paź 2014 19:28
Lokalizacja: Katowice

Post autor: kurka »

Darek Fail Safe pisze:znam sporo gatunków, które nawet miałem x lat temu, np. sumiki rekinie, które uwielbiam, a których wiem że do tak małego akwarium włożyć nie mogę.?,
Nie sumiki tylko sumy a poza tym panga nie jest rybą akwariową i nie należy jej trzymać w zbiornikach domowych! Co do bojowników to akwarium 35l jest za małe na harem tych ryb, miałbyś z nimi same problemy, pomijam już fakt ze bardzo szybko by się powybijaly.

Do tak małego zbiornika możesz wpuścić krewetki albo raczka mini.
250l pielęgnice miodowe
30l krewetkownia
i jeszcze pare innych :)
Darek Fail Safe
Posty: 45
Rejestracja: 01 maja 2016 10:13

Post autor: Darek Fail Safe »

W moim poście nie było znaku zapytania ;-). Sumy generalnie są sporymi rybami i do takiej drobnicy bym nie ryzykował, po prostu wspominam, że bieżąca konfiguracja nie jest wynikiem "maksymalizacji" ale właśnie "minimalizacji" oczekiwań.

Miałem kiedyś bojownika i dwie bojowniczki, chyba nawet w tym akwarium. Przyznaję, że bojowniczki walczyły ze sobą.

Krewetki / raczka mini oprócz ryb już wpuszczonych czy zamiast? ;-P
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Możesz z gupikami. Nie z kiryskami, bo na nie akwa za małe i potrzebują innych warunków.
wiki80
Posty: 35
Rejestracja: 24 mar 2016 18:16

Post autor: wiki80 »

Fakt, że mam lekko większe akwarium i dziecko o pół roku starsze. Kupiłam parkę kap lopez i krewetki amano. Moje dziecko je śniadanie przy akwarium. Kap Lopezbył strzałem w dziesiątkę. Wcześniej był bojownik ale był zaczepy do odejścia ryby. Na młodym nie robił wrażenia.
Krewetki dodatkowo ozdabiają akwa.
Darek Fail Safe
Posty: 45
Rejestracja: 01 maja 2016 10:13

Post autor: Darek Fail Safe »

tak z ciekawości, czemu akurat proporczykowiec zaciekawił młodego?
ODPOWIEDZ