Kationit

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

wiki80
Posty: 35
Rejestracja: 24 mar 2016 18:16

Kationit

Post autor: wiki80 »

Słyszałam i czytałam na temat kationot wodorowego. Znalazłam poradę jak zrobić własną filtracją. Ale " przepis" zawiera też filtr. Jak to zrobić na zwykłej butelce. Proszę o rady. Jak to zrobić aby się woda przefiltrowała po trochu ale na raz np 2 litry. Tak łopatologicznie. Mam zbiornik 85 litrów i ro odpada. Więc o tym proszę nie pisać.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Pewnie chodzi o kationit wodorowy - może to być pusta butelka PET z odciętym dnem. Przy szyjce kawałek gąbki, wsypujemy kationit i zatykamy też gąbką, przez wszystko przelewamy wodę w miarę powoli.
Można stosować filtrax-y Zooleka, lub kationit wodorowy można kupić na wagę (stąd gąbka w butelce).
Tylko konstrukcja ma swoje wady i trzeba sobie samemu dopracować szczegóły - woda ma się przesączać przez kationit (może jakaś wąska i długa rurka pcv).

Alternatywnym rozwiązaniem jest też kuchenny dzbanek filtrujący, ich wkłady zawierają mieszanki kationitów, ale nie wiemy jakich, sodowych, czy wodorowych.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
wiki80
Posty: 35
Rejestracja: 24 mar 2016 18:16

Post autor: wiki80 »

O, super.. a jeszcze jedno.... gąbkę dajemy i na dół i na górę tak? A jakieś pomysły jaka gęstość ? Nie mam nic zapasowego więc i tak będę musiała kupić... w markecie, czy jednak musi być to zoologiczny ?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Kationit "na wagę" ma postać takiej kaszki, więc aby nie wypływał należy go zabezpieczyć gąbką, filtrax-y są w woreczkach.
Gąbki używane do mycia mają zamknięte pory, akwarystyczne otwarte, więc kawałeczek taniej gęstej gąbki akwarystycznej wystarczy (woda ma się przesączać powoli).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Redzi188
Posty: 34
Rejestracja: 10 gru 2015 21:38
Lokalizacja: Radom

Post autor: Redzi188 »

budowa jest prosta bierzesz butelke po Coca...najlepiej 1,5 ,2 litrowa obcinasz dno w nakretce robisz otwor mniej wiecej o srednicy 5mm przed zakreceniem nakretki zamiast wspomnianej gabki docinasz kawalek drobnej siatki jakis material albo kawalek ponczochy nakladasz na nakretke i zakrecasz ,nastepnie wsypujesz kationit ja mam wodorowy kupiony na all..ro. dla wygody zamocowalem to na zaworze grzejnikowym tz wisi sobie :-) a pod ta wiszaca butrlka stawiasz cos na wode i czekasz predkosc przeplywu to okolo 5l na 20min.
Kaszan21
Posty: 395
Rejestracja: 03 sty 2016 14:04
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Kaszan21 »

To ja jeszcze o coś zapytam, bo mnie zainteresowaliście ;)
1. Wychodzi z tego woda "destylowana"?
2. Do takiej butelki 2l wsypujemy 2l kationitu czy wystarczy 1l, 1,5l?
3. Jak często trzeba regenerować kationit?

PS: Redzi188 mógłbyś wstawić zdjęcie swojej instalacji? I czy dałoby radę żebyś wysłał mi na pw link do aukcji na allegro? Chce kupić dobry a nie jakieś badziewie
35l od 27.12.2015
Filtr-FZN-1
Grzałka-eheim jager 50W
Oświetlenie-LEDDY SMART PLANT 6W

Czasami internety kłamią ;)
Redzi188
Posty: 34
Rejestracja: 10 gru 2015 21:38
Lokalizacja: Radom

Post autor: Redzi188 »

http://allegro.pl/kationit-wodorowy-pur ... 03250.html na tej aukcji kupilem kationit mozna go regenerowac wile razy przelewaja przez niego rozrwor kwasu solnego 8% co jakies 150l taka ilosc jak w tym ogloszeniu wystarczy spokojnie nie wiem czy uda mi sie dodac zdjecie bo zawsze sa z tym problemy na tym forum.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

1. Wychodzi z tego woda "destylowana"?
Z kationitu wodorowego wychodzi woda pozbawiona jonów metali (wapń, magnez, sód itp, itd.), są one zastąpione atomami wodoru, co nadaje jej wyraźnie kwaśny odczyn (pH ~3-4).
Taka woda jest odpowiednia, gdy mieszamy ją z kranówką.
By mieć wodę całkowicie zdemineralizowaną trzeba użyć kationitu i anionitu.
2. Do takiej butelki 2l wsypujemy 2l kationitu czy wystarczy 1l, 1,5l?
Najlepiej ok 1,5 litra, musi zostać miejsce na gąbki, na których trzyma się kationit.
3. Jak często trzeba regenerować kationit?
Litr wystarcza zazwyczaj na zmiękczenie 200-300 litrów wody (im woda twardsza tym szybciej zużywa kationit), potem regeneracja.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Kaszan21
Posty: 395
Rejestracja: 03 sty 2016 14:04
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Kaszan21 »

A jak zmieszam wode o pH 3-4 z kranówką o pH 7 to co uzyskam? Bardziej interesuje mnie zmiękczenie wody, niż zmiana pH
35l od 27.12.2015
Filtr-FZN-1
Grzałka-eheim jager 50W
Oświetlenie-LEDDY SMART PLANT 6W

Czasami internety kłamią ;)
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Zmiękczenie to nie zakwaszenie, mieszanie wody o różnych pH to co innego niż zmiękczenie. Jest to ściśle związane z zasadowością i obecnością CO2 w wodzie.
Zmiękczenie to eliminacja głównie jonów wapnia i magnezu, zmiana pH - zmniejszenie - to inaczej zakwaszenie. Jeśli mieszasz kwas z wodą, to ilość kwasu będzie proporcjonalnie duża do twardości wody, dopóki kwas będzie reagował. Obniży się zasadowość, przez co i odczyn (woda stanie się kwaśna).
Czyli należy najpierw obniżyć zasadowość (mierzone KH) - zmiękczyć wodę, a dopiero potem można ją zakwaszać.
Woda demineralizowana po otwarciu ma pH mniejsze od 7, a powinna mieć zerowe twardości i odczyn równy 7. Jest to związane z nasyceniem takiej wody w CO2 - jak taka woda postoi dłużej otwarta, wówczas "system" uzyska równowagę i zmieni się pH (najprawdopodobniej wzrośnie). Dlatego każdą wodę przeznaczoną do akwarium odstawia się otwartą po to, aby "system" osiągnął równowagę (wyrównało się np. nasycenie CO2).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Kaszan21
Posty: 395
Rejestracja: 03 sty 2016 14:04
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Kaszan21 »

Nie zrozumiałem nic co napisałeś...
krzych_100 pisze:Woda demineralizowana po otwarciu ma pH mniejsze od 7, a powinna mieć zerowe twardości i odczyn równy 7.
Woda destylowana po otwarciu ma zerowe twardości i pH ponad 5 (mierzone zoolekiem)
35l od 27.12.2015
Filtr-FZN-1
Grzałka-eheim jager 50W
Oświetlenie-LEDDY SMART PLANT 6W

Czasami internety kłamią ;)
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

"Woda demineralizowana po otwarciu ma pH mniejsze od 7" - czyli może mieć 6,9, 6,8, 6, bo ma zerowe twardości, czyli m.in. jej zasadowość jest zerowa.
Teoretycznie woda demineralizowana powinna mieć zerowe twardości i być obojętna (czyli pH=7), nie jest tak dlatego, że CO2 (w bańce/butelce) wpływa na zasadowość takiej wody, a ponieważ woda jest zamknięta w bańce, więc nie ma wymiany gazowej.
Zostaw taką wodę otwartą i zmierz pH po dobie - ono wzrośnie.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Kaszan21 pisze:A jak zmieszam wode o pH 3-4 z kranówką o pH 7 to co uzyskam? Bardziej interesuje mnie zmiękczenie wody, niż zmiana pH
Pomieszaj i sprawdź, to nie jest tak, że woda o pH 3 i 7 pomieszana w równych proporcjach da pH 5. Największy wpływ na odczyn wody ma jej twardość węglanowa (a właściwie zasadowość).

U mnie mieszanie kranówki (pH~8,0, KH 7-8*n) pół na pół z wodą z kationitu dawało pH ok 7-7,2. Mierzone pH-metrem.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Kaszan21
Posty: 395
Rejestracja: 03 sty 2016 14:04
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Kaszan21 »

To jeszcze jedno, głupie pytanie :D taka woda po kationicie ma zerowe twardości?
35l od 27.12.2015
Filtr-FZN-1
Grzałka-eheim jager 50W
Oświetlenie-LEDDY SMART PLANT 6W

Czasami internety kłamią ;)
Redzi188
Posty: 34
Rejestracja: 10 gru 2015 21:38
Lokalizacja: Radom

Post autor: Redzi188 »

Tak dokladnie u mnie ja po przelaniu przez kationit mialem GH <3 i KH 3 tak wiec po jakims czasie w akwarium mialem wode o parametrach GH>7, KH miedzy 6 a 10 i pH w okolicy 7
no moze nie zerowe ale zadowalajace i pozwalajace osiagnac odpowiednio miekka wode w akwarium
Ps.szczerze mowiac chyba juz znudzilo mi sie przelewanie i chyba zakupie filtr RO. :)
ODPOWIEDZ