[80L] Podwodny świat

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

takkkio
Posty: 208
Rejestracja: 09 maja 2016 8:57
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: takkkio »

Najlepsze są kropelkowe.

pH, GH-KH - wystarczy zoolek

PO4, NO2, NO3, NH3/NH4 - polecane Sera/JBL - ze względu na większą dokładność.
Kaszan21
Posty: 395
Rejestracja: 03 sty 2016 14:04
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Kaszan21 »

lamerczak pisze:to jakim testom należy ufać ?
Jakim? Żadnym :D
A tak na poważnie to zoolek ma dobre testy, za wyjątkiem testu na NO3, bo jak nie raz słyszałem mierzy wszystko za wyjątkiem NO3 :P do tego najlepszy będzie jbl albo sera, chociaż tez nie do końca. U mnie jbl (jak zostalo go juz niewiele) zaczął pokazywać NO3 na poziomie 1. Mam problem z glonami wiec zamówiłem sole KNO3, ale w tej samej paczce przyszło uzupełnienie do testu. Zrobiłem nowymi i co się okazało? Że NO3 wyszło 20 (fosfor - 1), czyli mam azotu za dużo. Gdybym nie sprawdził to mógłbym nieźle nakombinować.
Możesz kupić na NO3 z jbl i pH, twardość, NO2 z zooleka (chociaż ja ten ostatni mam jbl) i to powinno na początek wystarczyć. Ewentualnie jeszcze NH3 możesz zakupić
35l od 27.12.2015
Filtr-FZN-1
Grzałka-eheim jager 50W
Oświetlenie-LEDDY SMART PLANT 6W

Czasami internety kłamią ;)
lamerczak
Posty: 61
Rejestracja: 18 kwie 2016 9:33

Post autor: lamerczak »

jeżeli nie czyściłem akwa odkąd mam ryby z kup to mogą się one przyczynić do ich smierci ??
Kaszan21
Posty: 395
Rejestracja: 03 sty 2016 14:04
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Kaszan21 »

A jak długo są ryby w akwarium? Ja za łepka dwa razy do roku czyściłem akwarium (dzisiaj by to nazwali restart) i ryby żyły. A według dzisiejszych, dziwnych standardów miałem przerybienie
35l od 27.12.2015
Filtr-FZN-1
Grzałka-eheim jager 50W
Oświetlenie-LEDDY SMART PLANT 6W

Czasami internety kłamią ;)
takkkio
Posty: 208
Rejestracja: 09 maja 2016 8:57
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: takkkio »

lamerczak pisze:jeżeli nie czyściłem akwa odkąd mam ryby z kup to mogą się one przyczynić do ich smierci ??
Co rozumiesz, przez czyszczenie z kup? Najważniejsze jest by woda nie była trująca dla ryb. Jeżeli masz dobry, zasiedlony przez bakterie filtr, to on i cotygodniowa wymiana wody wystarczą do utrzymania ryb w dobrej kondycji. Podczas spuszczania wody można za pomocą zwykłego odmulacza pozbyć się bardziej spektakularnych kup. To wszystko co musisz robić.
kurka
Pomocnik
Posty: 739
Rejestracja: 09 paź 2014 19:28
Lokalizacja: Katowice

Post autor: kurka »

Kaszan21 pisze:Ja za łepka dwa razy do roku czyściłem akwarium (dzisiaj by to nazwali restart) i ryby żyły. A według dzisiejszych, dziwnych standardów miałem przerybienie
Widocznie miałeś przerybienie i zapewne na dzień dzisiejszy również je masz. Obecne standardy nie są dziwne, po prostu w ciągu lat wiedza na temat akwarystyki znacznie się rozwinęła. Przypominam ci, że wiele lat temu nic sie nie mówiło jakoby trzymanie welona w kuli było czymś złym. To co było kiedyś jest już mało istotne.
250l pielęgnice miodowe
30l krewetkownia
i jeszcze pare innych :)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Do Autora tematu: podmieniasz wodę co tydzień w ilości 20% ? Jeżeli to robisz to zacznij przy okazji odmulać, bo pozostawienie gnijących resztek pokarmowych i odchodów ryb zanieczyszcza wodę i czyni ją trującą.
Odmulanie jest koniecznością w takim akwarium, jakie posiadasz (nie LT).
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
lamerczak
Posty: 61
Rejestracja: 18 kwie 2016 9:33

Post autor: lamerczak »

wymieniam teraz co 2 - 3 dni
odmulacz już do mnie jedzie

niestety wszystkie moje danio 17 sztuk padło....
zostało 7 kirysków z 10 i jeden glonojad

nie biorę nowych ryb bo to bez sensu skoro mają zdychać,
dalej nie wiem co jest tego powodem
wczoraj zdechła ostatnia rybka danio

natomiast coraz więcej pojawia się tych ślimaczków małych
wyrzucam je ale powracają...
SilVeR3
Posty: 23
Rejestracja: 24 maja 2016 16:18

Post autor: SilVeR3 »

No jak złożyły jaja to nic dziwnego, że powracają :P
Wyławiając je i wyrzucając nie pozbędziesz się ich a jedynie zmniejszysz liczbę...
Nie jestem ekspertem w pozbywaniu się ślimaków - nigdy żadnych nie miałem - lecz wydaje mi się, że powinieneś odłowić ryby do innego odstanego zbiornika, wyczyścić je całe (wszelkie kamienie, rośliny, szyby, filtry i co tam jeszcze masz - jaja ślimaka to taka jakby galareta) i dopiero spróbować od nowa wpuścić ryby (do odstanej wody!).

Podejrzewam, że jest też jakaś chemia na pozbycie się ich, ale tak jak pisałem - ekspertem w tej dziedzinie nie jestem, więc nazw ani czy faktycznie coś takiego istnieje - nie mam pojęcia.

PS. Nie podmieniaj wody aż tak często - raz w tygodniu 20%!
Pamiętaj!
lamerczak
Posty: 61
Rejestracja: 18 kwie 2016 9:33

Post autor: lamerczak »

Witam po krótkiej przerwie,
wymieniam wodę odmuliłem w końcu dno
co niedzielę będę wykonywał te dwa zabiegi

7 kirysków 1 glonojad 4 ślimaki - żyją
malutkie ochotki rozgniatam na szybie co jakiś czas i kiryski od razu się na nie rzucają

czasami większość kirysków stoi nieruchomo a czasami wariują jak szalone, to normalne ???

w najbliższych dniach planuję kupić ponownie 10 rybek danio,
czy mogę dokupić jakąś rybkę która będzie pływała głównie na środku ?
bo danio góra, kiryski dół, a środek zawsze był pusty, z góry dziękuję za jakiekolwiek podpowiedzi


kilka fotek (mile widziane wszelkie uwagi i opinie)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

lamerczak pisze:czasami większość kirysków stoi nieruchomo a czasami wariują jak szalone, to normalne ???
Tak, kiryski mają 'fazy'.
lamerczak pisze:w najbliższych dniach planuję kupić ponownie 10 rybek danio,
czy mogę dokupić jakąś rybkę która będzie pływała głównie na środku ?
bo danio góra, kiryski dół, a środek zawsze był pusty, z góry dziękuję za jakiekolwiek podpowiedzi
To akwa ma tylko 80 litrów, lepiej większe stadko jednego gatunku, niż 2 stada, zwłaszcza, jeśli chcesz 5-centymetrowe torpedy, jak danio. Jakiej długości jest ten zbiornik?
lamerczak
Posty: 61
Rejestracja: 18 kwie 2016 9:33

Post autor: lamerczak »

podam długość zbiornika później,

MÓJ ZBIORNIK ZAMIENIŁ SIĘ W PLAGĘ MAŁYCH OTOCZEK... :/
Nie wiem jak się tego pozbyć, wybieram dzień w dzień ale ich jest coraz więcej.. sposób z marchewką nic nie dał. tylko mi zaszła pleśnią.

jak się tego pozbyć???
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

lamerczak pisze:MÓJ ZBIORNIK ZAMIENIŁ SIĘ W PLAGĘ MAŁYCH OTOCZEK
Rozumiem, że chodzi o zatoczki... Jeśli możesz, to wrzuć ze dwa-trzy ślimaki helenki (Anentome helena) - i poczekaj cierpliwie...
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Certyfikat
Posty: 151
Rejestracja: 16 maja 2016 13:26

Post autor: Certyfikat »

lamerczak pisze:podam długość zbiornika później,

MÓJ ZBIORNIK ZAMIENIŁ SIĘ W PLAGĘ MAŁYCH OTOCZEK... :/
Nie wiem jak się tego pozbyć, wybieram dzień w dzień ale ich jest coraz więcej.. sposób z marchewką nic nie dał. tylko mi zaszła pleśnią.

jak się tego pozbyć???
Całkiem się pewnie nie pozbędziesz. A skoro patent z marchewką nie zadziałał (u mnie też nie działał) możesz spróbować jeszcze pułapki na ślimaki. Możesz taką zrobić samodzielnie, np. z butelki po wodzie (filmy pogladowe na yt polecam) albo kupić gotowca - wkładasz toto na dno akwarium z przynętą w środku i co jakiś czas wyjmujesz ze ślimakami w środku.

Jedna mała rada sugestia na nos - plaga ślimaków może oznaczać, że za dużo karmisz. Niezjedzona karma spada na dno i staj się bazą żerową dla niechcianych gości.
takkkio
Posty: 208
Rejestracja: 09 maja 2016 8:57
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: takkkio »

Zawsze można zainwestować w Helenę, częściej czyścić szybkę, sprowadzić trochę krewetek... jest wiele sposobów na ślimaki :)
60x30x40 tetraodon biocellatus, brachygobius xanthozona
25x25x25 -Planorbella duryi
ODPOWIEDZ