[200L] Proszę o pomoc.

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

A skąd jest ten "przepis", jeśli można wiedzieć?
Napiszę tak: moim zdaniem nie ma przepisu, bo każde akwarium jest inne. Są zasady dotyczące uzdatniania wody i dojrzewania akwarium, ale wyliczanie co do dnia i objętości to już sztuka dla sztuki (taki przerost formy nad treścią).
Wiem, że czasem spieszy się z wpuszczeniem ryb i rozumiem to (sam tak robiłem), ale akwarystyka uczy cierpliwości.
Zalej akwarium i doprowadź wodę do żądanych wartości twardości i odczynu, po kilku tygodniach wpuść ryby, a zapewniam, że nic się rybom nie stanie. Przy Twoim akwarium 200l to i tak wyzwanie, ja nie za bardzo rozumiem wymienianie takiej ilości wody w tak krótkim czasie. Po co?
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Jaco
Posty: 145
Rejestracja: 11 kwie 2016 17:45
Lokalizacja: Nederland

Post autor: Jaco »

Wlasnie tez mi sie wydawalo ze to jakis dziwny sposob :) nie moge podac linka bo to artykul z innej www o akwarystyce
Jacek [200L]
Obrazek
Zapraszam, bieżąca aktualizacja :)!
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Ok, rozumiem...
Ja czasem mam wrażenie, że sami komplikujemy sobie pewne rzeczy.
Przeczytaj jak masz możliwość książkę D. Walstad "Ekologia roślin wodnych". Książka może dla jednych kontrowersyjna, ale można w niej wyczytać wiele ciekawych rzeczy, związanych głównie z chemią w akwarium w odniesieniu do roślin.
Jest tam np. wykres, z którego wynika okres dojrzewania akwarium (dokładniej ustalania potencjału oksydoredukcyjnego podłoża) - my z kolei kładziemy nacisk na cykl azotowy - okres, po którym namnaża się odpowiednia ilość bakterii. Mowa tam o 16 tygodniach, a my często przyjmujemy 2 tygodnie, po którym wpuszczamy ryby.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Jaco
Posty: 145
Rejestracja: 11 kwie 2016 17:45
Lokalizacja: Nederland

Post autor: Jaco »

No ok ale w takim razie kiedy zrobic pierwsza podmiane wody I w ilu %?
Kaszan21
Posty: 395
Rejestracja: 03 sty 2016 14:04
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Kaszan21 »

Ja zrobiłem chyba po 2 tygodniach, około 30-40%. Czy dobrze, nie wiem :P
Chociaż tak na chłopski rozum, to ja bym proponował może dzień, dwa przed wpuszczeniem ryb, ale to jest tylko moje zdanie ;)
35l od 27.12.2015
Filtr-FZN-1
Grzałka-eheim jager 50W
Oświetlenie-LEDDY SMART PLANT 6W

Czasami internety kłamią ;)
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Zalej wodą akwarium, uruchom wszystko (grzałka filtr, oświetlenie) i niech akwarium "chodzi". Będziesz potem widział, co się dzieje w akwarium: może coś pleśnieć, może zgnić - to jest właśnie ten okres, w którym obserwuje się, co jest nie tak. Można w tym czasie coś zmienić i doprowadzić wodę do żądanych twardości i odczynu.
Wodę można podmieniać w niewielkich ilościach, bo do zamknięcia się cyklu azotowego potrzebny jest amoniak, czyli to, co zgnije w akwarium.
Można to przyspieszyć i dodać kilka kropel wody amoniakalnej (np. kropla na 10l) - po takiej dawce wzrasta poziom amoniaku i można okresowo kontrolować NO2, wtedy będziemy wiedzieli, czy namnożyła się odpowiednia ilość bakterii utleniających amoniak.
To jest - tak uważam - lepsze "przyspieszenie" dojrzewania akwarium, bo dodajemy surowca, a nie bakterii (skąd wiemy, jakie bakterie namnażają się, skąd wiemy, czy szczepy bakterii, które dodajemy, były odpowiednio przechowywane).
Może zwiększyć się NO3, ale jak masz rośliny to nie będzie z tym większego problemu, ostatecznie można podmienić wodę.
Tak, czy inaczej, proces "dojrzewania" akwarium trwa znacznie dłużej.

Czyli można podmieniać niewielki ilości wody w trakcie dojrzewania i jak napisał Kolega Kaszan21, zrobić większą podmianę na kilka dni przed wpuszczeniem ryb (jak spuszczasz wodę, spuszczasz też florę bakteryjną, więc tej wody też nie należy spuszczać za dużo). Woda do podmian musi być uzdatniona: musi mieć odpowiednie twardości i odczyn.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Jaco
Posty: 145
Rejestracja: 11 kwie 2016 17:45
Lokalizacja: Nederland

Post autor: Jaco »

Czyli zrobie tak: o ile dobrze zrozumialem: za 2-3 dni podmienie 20-30% wody wczesniej uzdatnionej preparatem I pewnie musi tez chwile odstac . I przed samym wpuszczeniem ryb 50% rowniez tak przygotowanej wody? Mam rowniez preparat tetra balance kiedy powinienem go uzyc? Nie chce zbytnio przyspieszac niech to sobie wszustko spokojmie powoli dochodzi do siebie tak jak ma doksc :)
Jacek [200L]
Obrazek
Zapraszam, bieżąca aktualizacja :)!
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

A naprawdę MUSISZ używać chemii? Nie lepiej po prostu zaczekać? Po co Ci Tetra balance i inne, skoro jak dasz wodzie kilka godzin na odstanie - efekt będzie identyczny?

Jestem przeciwnikiem używanie zbędnej chemii w akwarium, skoro można coś osiągnąć sposobem naturalnym.

Po prostu podmień wodę na odstaną, zmierz parametry wody, jeżeli musisz wodę uzdatniać to przygotuj wodę odstaną o parametrach, jakie chcesz uzyskać. Wlej ją do akwarium. Na drugi dzień wpuść ryby, a zbiornik kwarantannowy, w którym pływały możesz odkazić akryflawiną lub zlikwidować.
Oczywiście zakładam, że ryby będą trzymane w kwarantannie.

Pamiętaj, żeby nie podmieniać wody tuż przed wpuszczeniem ryb, ale dzień wcześniej, żeby woda w akwarium zdążyła się przemieszać i ustabilizować parametrowo.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Kaszan21
Posty: 395
Rejestracja: 03 sty 2016 14:04
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Kaszan21 »

BARA pisze:Oczywiście zakładam, że ryby będą trzymane w kwarantannie.
A jaki jest sens trzymania ryb w kwarantannie przed wpuszczeniem do głównego zbiornika w ktorym nie ma innych ryb? Moim zdaniem robota głupiego...
35l od 27.12.2015
Filtr-FZN-1
Grzałka-eheim jager 50W
Oświetlenie-LEDDY SMART PLANT 6W

Czasami internety kłamią ;)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Kaszan, Twoja znajomość podstaw akwarystycznych jest naprawdę znikoma.

Prowadzenie zbiornika kwarantannowego szczególnie przy zakupie ryb docelowo szykowanych do akwarium świeżo przygotowanego umożliwia wczesne wykrycie chorób, problemów i wad oraz podjęcie leczenia (lub eliminację ryb nie nadających się do dalszej hodowli). Nie robimy tego w akwarium głównym, szczególnie jeżeli jest to zbiornik świeży, nie ustabilizowany do końca i bardzo wrażliwy na wszelkie zmiany.

Zdaję sobie sprawę, że większość akwarystów nie prowadzi zbiorników kwarantannowych, co uważam za błąd. Ja prowadzę. Może warto jest mówić o tym od początku, szczególnie kiedy tak jak Jaco akwarium główne jest przygotowywane z dużą pieczołowitością, co bardzo chwalę.

O kwarantannie pisaliśmy sporo, jest to podstawa akwarystyki. Radzę o tym poczytać.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Kaszan21
Posty: 395
Rejestracja: 03 sty 2016 14:04
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Kaszan21 »

BARA pisze: Prowadzenie zbiornika kwarantannowego szczególnie przy zakupie ryb docelowo szykowanych do akwarium świeżo przygotowanego umożliwia wczesne wykrycie chorób, problemów i wad oraz podjęcie leczenia (lub eliminację ryb nie nadających się do dalszej hodowli).
A w głównym akwarium, w ktorym nie ma ryb nie da się tego zrobić?

Dobra, załóżmy że mam nowe akwarium i robię drugi zbiornik kwarantannowy, też świeży. Czyli idąc Twoim tokiem myślenia, muszę mieć zbiornik kwarantannowy przed zbiornikiem kwarantannowym...
Ja nie mam takiego i nie planuje, a jeszcze nie mialem przypadku że wpuściłem chore ryby do głównego akwarium.
35l od 27.12.2015
Filtr-FZN-1
Grzałka-eheim jager 50W
Oświetlenie-LEDDY SMART PLANT 6W

Czasami internety kłamią ;)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Zbiornik kwarantannowy znacząco się różni od zwykłego akwarium, radzę o tym poczytać. Autora tematu przepraszam za OT.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Jaco
Posty: 145
Rejestracja: 11 kwie 2016 17:45
Lokalizacja: Nederland

Post autor: Jaco »

Czy musze uzywac chemii? To jest dobre pytanie, ogolnie to ja tez wole zeby to wszystko bylo jak najbardziej naturalne. ALE przed chwila zrobilem pierwszy pomiar jakosci wody. W prawdzie bzdetnym testem paskowym ale zawsze to cos i nie jest chyba zbytnio ciekawie bo:

Obrazek

od zalania akwarium minelo 24h czy to tak ma byc? tzn wysokie pH KH itp.? czy cos tu jest nie tak? ogolnie to Althernathea Rosaefolia i hydrocotyle leucocephala puscily mi listki tzn jak wrocilem z pracy 2 listki plywaly na wierzchu tafli wody. Przypadek? Temperatura jest troche wysoka nie moge jej zbic 28 stopni, chyba za duzo? grzalke zkrecilem na 23 stopnie ale nic to nie daje temperatura jak byla tak jest taka sama.

Wartosci wody z kranu badalem tym samym testem są jeszcze gorsze. Czyli moze po prostu woda sie klaruje na coraz lepsza w miare uplywu czasu? Czy dobrze wnioskuje? Boje sie o rosliny :D
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Spokojnie, akwarium dojrzewa i sie stabilizuje, daj mu przynajmniej tydzien, nim zrobisz testy. Roślinom nic nie będzie, też muszą mieć czas na aklimatyzację.

Cierpliwości!

Jeżeli badałeś wodę z kranu i ma wysokie pH oraz jest twarda to nastaw się na konieczność uzdatniania wody do podmian. Do dolewek w tygodniu jako uzupełnienie wody odparowanej stosuj tylko wodę demineralizowaną lub destylowaną.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Jaco
Posty: 145
Rejestracja: 11 kwie 2016 17:45
Lokalizacja: Nederland

Post autor: Jaco »

Tak tez myslalem, wiec trzeba bedzie sie zaopatrzec w dobre duze wiaderko zeby wezykiem dolewac wode bo to ktoro mam obecnie jest za male :D co ciekawe, holenderska woda z kranu jest przez holendrow pita jak mineralna, oni tutaj wszyscy mowia ze ich woda jest bardzo zdrowa i nie uzywaja praktycznie w ogole wody mineralnej na imprezach ogrodowych bbq urodzinach itp pija wode z kranu uwazaja to za oznake kultury jesli zostana u kogos poczestowani woda z kranu (tak wiem to dziwne) ale jak widac chyba ta ich woda nie jest taka idealna :D przynajmniej do tego do czego ja jej teraz potrzebuje :D serio moge wlac wode destylowana? taką jak np wlewa sie do zelazka?
ODPOWIEDZ