Białe plamki na szybach

Hodowla krewetek, raków; ślimaki i inne stworzenia

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
amelia95
Posty: 12
Rejestracja: 07 lis 2015 16:54

Białe plamki na szybach

Post autor: amelia95 »

'Odziedziczylam' akwarium 54 l, obsada to 10 kirysków spiżowych, NO3 i NO2 bardzo niskie, ogółem parametry w normie, temperatura 26°C. Podobno przez jakiś czas były w nim nieznanego mi gatunku ślimaki. Zniosły do zbiornika jakieś dziwne stworzonka, wygladajace jak białe, maksymalnie o średnicy 3mm płaskie plamki. Mają coś jakby skorupy. Próbowałam się tego pozbyć, najpierw usuwałam mechanicznie potem czyściłam cały zbiornik, korzeń podgrzewałam w piekarniku i nic to nie dało. Co to jest i czy da się tego jakoś pozbyć? Z góry dziękuję za odpowiedzi:)
Awatar użytkownika
Lirniczka
Posty: 137
Rejestracja: 06 cze 2016 20:21

Post autor: Lirniczka »

Z opisu by wynikało, że to przytuliki. Są glonożerne więc jeśli nie ma plagi to bym je zostawiła w spokoju. Można usuwać mechanicznie albo wpuścić Anentome Helenę, która zjada inne ślimaki.
Chemicznych sposobów nie doradzam bo mało się na tym znam, ale bardzo łatwo chemią zaszkodzić całemu zbiornikowi także trzeba uważać ;)
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

amelia95 pisze: NO2 bardzo niskie
Niskie, czy niewykrywalne? Bo to spora różnica w przypadku związków toksycznych.

Ślimaki jak wyżej - przytuliki, same znikną, często pojawiają się, gdy akwarium wciąż dojrzewa, potem znikają same.

Co to znaczy u Ciebie parametry w normie?
amelia95
Posty: 12
Rejestracja: 07 lis 2015 16:54

Post autor: amelia95 »

Dhuz pisze:
amelia95 pisze: NO2 bardzo niskie
Niskie, czy niewykrywalne? Bo to spora różnica w przypadku związków toksycznych.

Ślimaki jak wyżej - przytuliki, same znikną, często pojawiają się, gdy akwarium wciąż dojrzewa, potem znikają same.

Co to znaczy u Ciebie parametry w normie?
Prawie niewykrywalne, kiedy robiłam testy kolor wskaźnika wahał się między 0 a 0,025. Parametry są dostosowane do potrzeb ryb. Akwarium powinno już być dojrzałe, stoi już ponad 3 miesiąc. Ta plaga to rzeczywiście przytuliki, spróbuję z helenkami:)
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

amelia95 pisze:Parametry są dostosowane do potrzeb ryb.
To znaczy? Bo trzymasz je na górnej granicy zakresu temperatury, a to nie wróży dobrze reszcie :P
ODPOWIEDZ