Tarło Skalarów. Skalary vs Akara Błękitna

Rozmnażanie ryb w akwarium, czyli jak dochować się potomstwa

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Davido
Posty: 405
Rejestracja: 11 gru 2014 22:41
Lokalizacja: Lubliniec

Tarło Skalarów. Skalary vs Akara Błękitna

Post autor: Davido »

W moim baniaku pojawił sie pewien problem chociaż może mnie uświadomicie, że owa sytuacja problemem nie jest, mianowicie skalary złozyły ikre (przy okazji dowiedziałem sie że największy skalar w moim zbiorniku to samica, cały czas myślałem ze to samiec z racji wgłębienia na czole). Samica jest znacznie większa od samca który jest bardzo młody, obydwa osobniki są w odcieniu białym (samica perłowa, samiec diamentowy). Ikra została złozona na korzeniu dzisiaj, właściwie skalary dalej ją składają, problem w tym że w tarle próbuje im przeszkodzić akara błękitna (zapewne ma ochote wszamać jaja?). Pielęgnica jest znacznie mniejsza od dorosłej samicy skalara jednak ryby dość afresywnie sie zachowują, ganiają się w okolicy korzenia, akara nie daje za wygraną i na siłe chce podpłynąć do ikry. Czy coś z tą sytuacją zrobić? Czy wyciągnąć ikre z baniaka, czy może zostawić to naturze? Nie zależy mi na narybku skalarów jednak nie chce aby ryby zrobiły sobie nawzajem krzywde. Co robić?
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Jak Ci nie zależy na ikrze zostaw tak jak jest. Zostanie zjedzona w max dwa dni i wszystko wróci do normy ... Na 2-3 tygodnie :)
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Davido
Posty: 405
Rejestracja: 11 gru 2014 22:41
Lokalizacja: Lubliniec

Post autor: Davido »

Dzięki, tak też zrobie :) Z tego co wyczytałem to skalary wśród ryb z rodziny pielęgnicowatych należą do kiepskich rodziców. Ciekawi mnie też fakt, ze z trzech ryb w moim baniaku dobrała sie para, czy to oznacza ze regularnie będą podchozić do tarła? Będą sie ciągle trzymały razem? Wyższa temperatura stymuluje ryby do niego a czy rodzaj pokarmu także ma znaczenie?
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Ostatnio moje młode skalary pierwszy raz podeszły do tarła. Po 2 dniach sprawa zamknięta, labeo zeżarł wszystko. Pewnie będą podchodzić do tarła za 2-3 tygodnie, a wyższa temperatura sprzyja. Jak się dobrały będą parą.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Davido
Posty: 405
Rejestracja: 11 gru 2014 22:41
Lokalizacja: Lubliniec

Post autor: Davido »

Co do ikry to skalary ją zjadły zresztą razem z akarą, ryby wspólnie konsumowały jaja i już sie nie ganiały. Czyli teraz przez jakiś czas będzie spokój. Czy kolejną ikrę również skalary zjedzą czy do następnej mogą już być bardziej przywiązane? I jak z tymi pokarmami? Czy niektóre mogą stymulować do tarła?
Davido
Posty: 405
Rejestracja: 11 gru 2014 22:41
Lokalizacja: Lubliniec

Post autor: Davido »

Dzisiaj skalary poraz drugi złożyły ikre. Trochę szybko bo od poprzedniego tarła minal tylko tydzień. Tym razem jaja zostały złożone na filtrze. Narazie w baniaku jest dość spokojnie. Czy z ich drugiego tarla może już coś wyjść czy ikra zostanie zjedzona tak jak poprzednia?
takkkio
Posty: 208
Rejestracja: 09 maja 2016 8:57
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: takkkio »

Stawiam na to drugie, ale zawsze można pokusić się o odłowienie akary,może ona na tyle zestresowała ryby, że postanowiły zjeść ikrę. Pytanie tylko czy potrzebne Ci małe skalar. Ja nigdy nie chciałem mnożących się ryb - to w sumie kłopot, bo potem trzeba mieć gdzie upchnąć młode.
60x30x40 tetraodon biocellatus, brachygobius xanthozona
25x25x25 -Planorbella duryi
Davido
Posty: 405
Rejestracja: 11 gru 2014 22:41
Lokalizacja: Lubliniec

Post autor: Davido »

Ja również nie chcę żadnego narybku. Pytam z czystej ciekawości :) jedyny plus z tego całego skalarowego tarla to fakt ze akara będzie miała wartościowy posiłek w postaci ikry.
Davido
Posty: 405
Rejestracja: 11 gru 2014 22:41
Lokalizacja: Lubliniec

Post autor: Davido »

Dzisiaj mija drugi dzień odkąd skalary złożyły ikre na filtrze. Cały czas obydwa osobniki opiekowały się jajami chociaż było widać że prym wiedzie samica. Dzisiaj rano zaobserwowalem jej dziwne zachowanie, otórz samica odgonila samca od ikry i zachowuje się w stosunku do niego wyjątkowo agresywnie. Samiec schował się w rogu baniaka i cały czas się tam ukrywa. Czy to normalne zachowanie? Takie mocne sprzeczki często się zdarzają wśród młodych par skalarów?
Davido
Posty: 405
Rejestracja: 11 gru 2014 22:41
Lokalizacja: Lubliniec

Post autor: Davido »

Ikra zniknęła wczoraj w nocy, widać akara i skalary (lub tylko samica skalara) poraz kolejny zjadły kawior na zgode :D
ODPOWIEDZ