Temperatura i czystość wody welony

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
st4chuu
Posty: 4
Rejestracja: 26 lip 2016 8:55

Temperatura i czystość wody welony

Post autor: st4chuu »

Witam,
Wraz z narzeczoną padliśmy jako ofiary w sklepie. Nie znając tematu chcieliśmy mieć ładną kulę ok. 15 L z jakąś rybką.
Pan Polecił małe welonki, że są idealne do takich warunków. Narzeczonej się spodobały wiec się zdecydowaliśmy.
Na szczęście dla nich tego samego dnia szukaliśmy informacji odnośnie pielęgnacji ich. Okazało się, że kula to był pierwszy błąd z pasma błędów.
Na drugi dzień pojechaliśmy do szklarza, który głównie robi akwaria i teraria. Wzięliśmy coś największego na co możemy sobie pozwolić, akwarium ok. 60l. (w perspektywie 1-2 lata przy zmianie mieszkania będzie akwarium około 300-400l)
Rybki były nie więcej niż 48 h w kuli, kupiliśmy specjalnie 2 wiadra po 20l żeby woda odstała 24 h, potem uzdatniacz kilka 2-3 godziny z filtrem i wpuściliśmy rybki, żeby dłużej się nie męczyły.

Pojawił się problem z czystością wody, robi się dość mętna. Podobno welony są zimnolubne, jednak u nas bez grzałki z dala od okna woda w akwarium ma 27 stopni.

Co polecacie zrobić? Wiem, że wszystko poszło od kwiatka strony. Teraz jedynie próbuję ratować sytuację i zapewnić im przyzwoite warunki do życia

W załączniku dorzucam foto, wiem szału nie ma. Robiłem wszystko co w mojej mocy aby to jakoś wyglądało.
Obrazek
Ostatnio zmieniony 26 lip 2016 9:32 przez st4chuu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Akwarium przed wpuszczeniem ryb musi dojrzewać minimum dwa tygodnie żeby się w filtrze, w podłożu i na roślinach namnożyła odpowiednia ilość bakterii nitryfikacyjnych oczyszczających biologicznie wodę. Poczytaj o cyklu azotowym.

Welony mają bardzo szybką przemianę materii i bardzo mocno brudzą. W tej chwile ze względu na brak filtracji (pomimo filtra) pływają we własnych wydalinach. Pomieniaj 30% wody co dziennie przez tydzień, potem co dwa dni przez kolejne dwa tygodnie. W końcu 25% wody co tydzień z jednoczesnym odmulaniem podłoża.

Zastanów się nad oddaniem tych ryb, bo nawet 60l dla nich to za mało w tej chwili.

Woda jest mleczna, ponieważ masz zakwit pierwotniaków (woda jest za bogata w składniki pokarmowe).
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
st4chuu
Posty: 4
Rejestracja: 26 lip 2016 8:55

Post autor: st4chuu »

Cały czas to rozważam, skoro jest akwarium, niech będzie ale wpuścić do niego jakieś mniejsze rybki typu neony i gupiki. Jednak Welony bardzo się podobają narzeczonej. Liczymy, że ten rok góra dwa wytrzymają nim wprowadzą się do kilkukrotnie większego akwarium.

Mam jednak pytanie odnośnie tempepratury, czy te 27 stopni to nie za dużo? Czy są jakieś sposoby na zbicie temperatury?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

O sposobach na zbicie temperatury pisaliśmy sporo w dziale Sprzęt i Autorskie rozwiązania. Poczytaj tematy.
W tej chwili pomoże silne napowietrzanie - zwiększenie ruchu tafli wody i uzupełnianie wody odparowanej wlewaniem wody o stopień-dwa zimniejszej. Ale bez wielkiej różnicy temperatur.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Jaco
Posty: 145
Rejestracja: 11 kwie 2016 17:45
Lokalizacja: Nederland

Post autor: Jaco »

Na temat zbicia temperatury w akwarium czytalem że można wlać wode do kilku np 2-3 butelek (w zaleznosci od litrazu akwarium) nastepnie wlozyc je do zamrazarki i takie zamrozone butelki z wodą wsadzic do akwa - sposob ponoc dobry nie testowalem.. :)
Jacek [200L]
Obrazek
Zapraszam, bieżąca aktualizacja :)!
Awatar użytkownika
AkwaManiak
Posty: 53
Rejestracja: 15 lut 2016 17:35
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: AkwaManiak »

Jaco pisze:Na temat zbicia temperatury w akwarium czytalem że można wlać wode do kilku np 2-3 butelek (w zaleznosci od litrazu akwarium) nastepnie wlozyc je do zamrazarki i takie zamrozone butelki z wodą wsadzic do akwa - sposob ponoc dobry nie testowalem.. :)
Mało efektowny... ;)
Pozdrawiam,
Krystian ;)
Awatar użytkownika
Jaco
Posty: 145
Rejestracja: 11 kwie 2016 17:45
Lokalizacja: Nederland

Post autor: Jaco »

U siebie w akwa zbijam delikatnie temperature wlaczajac klimatyzacje w salonie, oraz otwieram obie klapki od pokrywy w upalne dni po godzinie czasu temperatura zmniejsza sie o 1-2 stopnie . Mi to wystarcza jednak zdaje sobie sprawe ze nie kazdy ma klime w miejscu gdzie stoi akwa.
Jacek [200L]
Obrazek
Zapraszam, bieżąca aktualizacja :)!
st4chuu
Posty: 4
Rejestracja: 26 lip 2016 8:55

Post autor: st4chuu »

Jaco pisze:U siebie w akwa zbijam delikatnie temperature wlaczajac klimatyzacje w salonie, oraz otwieram obie klapki od pokrywy w upalne dni po godzinie czasu temperatura zmniejsza sie o 1-2 stopnie . Mi to wystarcza jednak zdaje sobie sprawe ze nie kazdy ma klime w miejscu gdzie stoi akwa.
I nie każdy ma klimę wg w domu gdzie stoi akwa :P.

Nie chce zapeszać, jednak problem ze zmętnieniem pomału chyba przechodzi. Dosadziłem kolejne roślinki, kilka dni temu wlałem szczep/koncentrat czy cokolwiek z bakteriami. Woda jest przejrzysta jednak nie jest jeszcze krystaliczna.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Pamiętaj o regularnych podmianach wody! Koniecznie!
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
st4chuu
Posty: 4
Rejestracja: 26 lip 2016 8:55

Post autor: st4chuu »

Tak tak ;)
pierwszą podmianę zaplanowałem na sobotę :)


PS.
Miała być mała kula ze słodkimi rybkami, a narzeczona już upatrzyła akwarium 120l, i już znalazła dla niego miejsce. ehh :P
ODPOWIEDZ