Ruch wody/przepływ wody

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
aganula1
Posty: 5
Rejestracja: 24 wrz 2016 17:47

Ruch wody/przepływ wody

Post autor: aganula1 »

Witam,
potrzebuję wytycznych jaki powinien być ruch/przepływ wody w akwarium oraz przepływ wody przez filtr.
Akwarium 112 litrów (80x35x40), filtr FZN-3 zamontowany na krótkiej ściance.
Akwarium mam 2 miesiące i cały czas nie mam pewności czy ten przepływ wody jest w porządku. Są dwie opcje:
1) Jeśli poziom wody jest na równi z rynienką kaskady to ruch wody jest następujący: woda płynie górą akwarium od kaskady aż do drugiego końca dość intensywnie (ruszają się rośliny posadzona na końcu oraz widać ruch po drobinkach pływających w akwarium). Na dole akwarium widać niewielki ruch wody w stronę przeciwną - do filtra. Tworzy się taki obieg. Ruch tafli jest niewielki. Wydaje mi się, że jest ok ale obawiam się czy taka trochę pralka nie przeszkadza mieszkańcom (miedziki, Amano, wkrótce kiryski). Druga sprawa jest taka, że przy takim poziomie wody filtr musi chodzić na minimum (1/4-1/5 pokrętła) bo inaczej jest prawdziwa pralka i nurt jak w strumieniu podrywający z dno odchody, które pływają po całym zbiorniku. I zastanawiam się czy to nie za mały przepływ przez filtr.

2) Druga opcja - poziom wody jest niższy i woda z kaskady wpada do akwarium z pewnej wysokości. Ruch tafli jest większy, w akwarium tworzy się sporo malutkim bąbelków powietrza. W tej opcji mogę ustawić znacznie większy przepływ wody i pralka się nie robi. Woda owszem jest nieco wzburzona ale tylko tam gdzie wpada strumień wody. Na końcu akwarium jest cisza. I tutaj pojawia się problem bo ta cisza mi przeszkadza. Po pierwsze spada temperatura wody, gdyż grzałka znajduje się w tej spokojnej części (a termometr bliska filtra) a ponieważ nie ma obiegu to temperatura w połowie akwarium jest wyższa niż w drugiej. Woda w tej drugiej części akwarium się nie rusza wcale (stojące drobinki) więc to chyba źle bo się nie filtruje.

Przepraszam, że tak długo ale starałam się dokładnie opisać o co mi chodzi.
Proszę napiszcie, który wariant jest lepszy i jak to powinno wyglądać (ruch tafli, przepływ wody, bąbelki w akwarium, szybkość przepływu przez filtr).
Dziękuję i pozdrawiam
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Ruch wody nie powinien być duży, wylot wody powinien być taki, aby poruszał taflę wody - to taki standard...
Skręć wylot wody (ogranicz przepływ) i pozwól wodzie wypływać wolnym strumieniem. Jeśli pomimo ograniczenia, wypływ wody będzie zbyt wartki, możesz włożyć w komorę filtra (tam, gdzie jest wchodzi rurka zasysająca), kawałki gąbki. Druga metoda, to nałożenie kawałka gąbki na rurkę zasysającą filtra.

Myślę, że nie ma większego znaczenia, którą opcję wybierzesz, ważne aby nie było zbyt silnego ruchu wody.
Nie wiem, jak u Ciebie z uzupełnianiem odparowanej wody, ale jeśli nie satysfakcjonują Ciebie podane wersje (albo nie wiesz, którą wybrać), to wstaw sobie najtańszego wewnętrznego chińczyka w tej części akwarium, w której wg Ciebie strumień wody nie dociera. Np. HJ111B - malutki i ma jeszcze deszczownicę.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ