Karłowatość

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Daria123
Posty: 47
Rejestracja: 13 paź 2016 22:43

Karłowatość

Post autor: Daria123 »

Witam:)
Mam pytanie, czy rybka, która skarłowaciała w małym akwarium urośnie do normalnych rozmiarów po przeniesieniu do większego zbiornika?
U znajomej w 25l przez 5 miesięcy przebywa 5molinezji. Czy w moim 100l akwarium osiągną normalne rozmiary?
Nie znam wieku ryb?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Jak skarłowaciała to nie urośnie
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Daria123
Posty: 47
Rejestracja: 13 paź 2016 22:43

Post autor: Daria123 »

Dziękuję za szybką odpowiedź :)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie sądzę, żeby 5 miesięcy spędzonych w 25l spowodowało karłowatość molinezji. Powinny normalnie się rozwijać w większym zbiorniku.
Karłowacenie jest długotrwałym procesem.
Zapytaj w jakim wieku są ryby przebywające obecnie w 25l, skąd pochodzą i które to jest pokolenie (jak się da ustalić). Zniekształcenia ciała ryb i mniejszy pokrój wynikają często z wielopokoleniowego chowu wstecznego, którego u molinezji trudno jest uniknąć, kiedy są trzymane przez nie znającego tematu "akwarystę".
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

BARA pisze: Nie sądzę, żeby 5 miesięcy spędzonych w 25l spowodowało karłowatość molinezji. Powinny normalnie się rozwijać w większym zbiorniku.
Przy założeniu, że pływały tam od narybku ;) a obstawiam, że tak nie było.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Daria123
Posty: 47
Rejestracja: 13 paź 2016 22:43

Post autor: Daria123 »

Witam. Ryby były przeniesione z ogłoszenia oddam za darmo z olx od jakiejś kobiety, dlatego wiele się nie dowiemy. Teoretycznie wglądaly na takie w różnym wieku. Najmniejsza wtedy (tylko to samica) przerosła samca, który skarłowaciałał. Były hodowane w większym akwarium, a w 25l spędziły 5miesiecy. Zabrałam je do siebie i będę obserwować. Jak nie dorośnie to przynajmniej jakość życia zmieni.
Przejęłam też te 25litrów i planuję krewetki.
Pozdrawiam wszystkich, Daria
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

U molinezji to jest normalne, że samica jest znacząco większa od samca.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Daria123
Posty: 47
Rejestracja: 13 paź 2016 22:43

Post autor: Daria123 »

Wiem, że samica jest większa. Napisałam o tym żeby można było określić mniej więcej wiek. Teraz ryby już nie rosną (przynajmniej narazie). Samiec o którego mi chodzi jest sporo mniejszy od drugiego samca z tej grupy, a od samic znacznie mniejszy. No nic zobaczę co będzie z nim dalej.
ODPOWIEDZ