[120] dobór obsady

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

latirro
Posty: 5
Rejestracja: 25 paź 2016 19:01

[120] dobór obsady

Post autor: latirro »

Witam wszystkich swoim pierwszym postem. Posiadam od niedawna akwarium 120 litrow z pokrywa, dwie swietlowki po 18watt t8, filtr wewnetrzny i grzalka sa, rosliny rotala rotundifolia, alternanthera spendidia, jakis rzeczny mech przywleczony z pierwszymi roslinkami, okazal sie zywy i zaczal puszczac nowe zielone galazki wiec zostanie rowniez. Obecna obsada to jeden welon, glonojad, gupik, rzeczny slimak okolo 1cm srednicy muszelka, brazowy i dwie krewetki red. Obsada taka pozostala po przebytej ospie, niedlugo dojda gupiki ok 15szt. Jakie jeszcze rybki moge wrzucic do akwa aby nie robily sobie krzywdy, wolalbym male rybki, mysle o neonkach, mieczykach, 3szt molinezji czarnej. Temp. Akwarium to okolo25-26stopni. Jakie roslinki moge dodac przy obecnym oswietleniu? Parametrow wody nie podam bo nie mam czym sprawdzic, zbiornik hobbystyczny dla dziecka i dla oka, woda ma juz prawie 3 miesiace, podmieniana 15-20 litrow co tydzien i nie wystepowaly dotad zadne zakwity, glony itp. Pozdrawiam i przepraszam za brak polskich znakow ale chwilowo brak dostepu do komputera
Edit. Podlozem jest wyplukany rzeczny zwir, roslinki chwilowo w doniczkach z ziemia przysypana zwirkiem(pierwsze rosliny zostaly zjedzone i sprawdzam co sie utrzyma przy welonie ktorego nie bardzo mam komu oddac)
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Jaką masz wodę (twardości i odczyn)?
Neony i molinezje to ryby o różnych preferencjach, więc najlepiej dobrać ryby do wody.
Jeśli nie chcesz uzdatniać wody (zmiękczać i zakwaszać), to zmierz próbkę odstałej wody z kranu i wtedy pomyślimy.
Jeśli nie masz testów lub nie chcesz ich kupować, to poproś o pomiar w sklepie akwarystycznym/zoologicznym.

Napisałem o wodzie dlatego, że część problemów można wyeliminować właśnie poprzez dobór obsady zwierząt do wody.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
latirro
Posty: 5
Rejestracja: 25 paź 2016 19:01

Post autor: latirro »

Wg. danych PWiK z wrzesnia dla mojego ujecia pH wynosi 7, 8, znacznej twardosci, ale nie twarda, takie dane beda wystarczajace? Wydaje mi sie ze parametry powinny byc w miare stale. Wode uzdatniam ActiClean'em Aquaela
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

A po co uzdatniasz wodę niepotrzebną chemią? Umiesz mi na to pytanie odpowiedzieć? Takie preparaty to tylko wyciąganie kasy z nieświadomych początkujących akwarystów. Pozwól wodzie do podmian po prostu odstać parę godzin, to całkowicie wystarczy.

Przy pH tak wysokim masz niestety twardą wodę, nie nadającą się dla neonów. Pomyśl o molinezjach, zmienniakach plamistych i gupikach.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
latirro
Posty: 5
Rejestracja: 25 paź 2016 19:01

Post autor: latirro »

Uzdatniam bo nie mam zbytnio jak odstac wode ktora podmieniam, a nie wiem czy jest obecnie chlorowana czy uzdatniana w jakis inny sposob. Chemie ograniczam do minimum.
Zakladajac ze beda te zmienniczki, molinezje, gupiki plus obecni mieszkancy to jaka ich ilosc na moj litraz? Czy nie obgryzaja zbytnio roslin? Chcialbym jeszcze dolozyc krewetek, 10-15 szt, aby cos sie ciagle dzialo na dnie i troche ogarnialy akwa z resztek, ale musza podrosnac roslinki zeby mialy schronienie
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

To prędzej zdecyduj się na ryby wód zasadowych jak już BARA napisała.
Dla przykładu gupiki Endlera z krewetkami mogłyby funkcjonować (gupiki Endlera nie rozmnażają się tak licznie, krewetki też powinny być dla dziecka ciekawe).
Po prostu im więcej gatunków, tym więcej problemów, bo naprawdę sztuką jest dobrać ze sobą więcej gatunków.
Podobnie rośliny, lepiej posadzić 2-3 sprawdzone gatunki wód zasadowych (np. nurzaniec).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
latirro
Posty: 5
Rejestracja: 25 paź 2016 19:01

Post autor: latirro »

A czy kiryski nadawalyby sie do mojej wody? Gupiki dostane za darmo od kolegi, mysle ze 10-15 szt na poczatek, welona chyba oddam bo niszczy wszystko. Zaproponujcie jeszcze moze jakas wieksza rybke lub parke ktora dobrze by sie czula w moim zbiorniku i tworzyla pierwszy plan, taki krol/krolowa :) dzieki za wasze propozycje, bede juz wiedzial w jakich gatunkach powinienem wybierac bedac w sklepie
ODPOWIEDZ