[72l] brzanki Kamili

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Kamila_Greta
Posty: 3
Rejestracja: 25 paź 2016 16:54
Lokalizacja: Rotterdam

[72l] brzanki Kamili

Post autor: Kamila_Greta »

Witam, 4 dni temu kupiłam stadko brzanek odeska. mam akwarium 72 l a w nim 9 brzanek odeska. Dużo o nich czytałam i takjak choćby tutaj piszecie - to ruchliwe, ciekawskie rybki. Liczyłam na zaobserwoanie ciekawych zachowań i ruch w akwarium. Natomiast moje brzany ani myślą wyjść z zarośli :-/ Jak je wpuściłam 4 dni temu tak do dziś się chowają. Choć akwarium tak zonu duże nie jest 60x30x40 czasem muszę się dobrze przyjrzeć by w ogóle zauważyć gdzie są schowane :-/
Na tyle kwarium mam średniej wielkości nurzańca, nie gorszą hygrofilie a na boku dość dużą moczarkę + kilka kulek mchu. Piszę o tym bo znajomy poradził, że może większa ilosć roślin by je ożywiła. A ja się zastanawiam, że może one już tak mają? Długo się aklimatyzują? Sama nie wiem... Woda jest OK - sprawdzałam i wszystkie parametry są w porządku. Przygotowywałam ją 3 tygodnie, dbam o rośliny, woda czysta... Nie wiem... W sklepie miały ładne kolory, jak je dowiozłam do domu są srebrne - no wiem - stres. Ale jak długo to może trwać? 4 dni i ani koloru ani nawet pyszczka zza krzaka nie wysuną. No troche to zaczyna przydługo trwać...
Co o tym myślicie?
Belive in your dreams!

72l - 10 brzanek odeska, 5 kirysków pstrych
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Kamila_Greta pisze:Woda jest OK - sprawdzałam i wszystkie parametry są w porządku. Przygotowywałam ją 3 tygodnie
Woda wodą, a czy akwarium dojrzało? Jaki masz poziom amoniaku i azotynów?
Kamila_Greta
Posty: 3
Rejestracja: 25 paź 2016 16:54
Lokalizacja: Rotterdam

Post autor: Kamila_Greta »

Tak, akwarium dojrzało. Nie tylko stało długo ale też dodawałam Bacto-active z tropicala. Brałam próbki wody do akwarystycznego. Robili stesty, sprawdzali. Woda jest dobra. Na pewno.
Z dobrych informacji brzany zaczynają nabierać koloru co szczerze bardzo mnie cieszy. Może nie jestem doświadczonym akwarystą ale na prawdę pokochałam to akwarium i zależy mi na tym by stworzyć tym rybom dobre warunki.
Niestety dalej się chowają...
Co nowego zaobserwowałam to ich aktywność wzrasta codziennie po 19:00. Cały dzień w ogóle nie wypływają zza roślin a wieczorem przy sztucznym świetle coś tam zaczynają się ruszać.
Akwarium świece 13:00 - 23:00
No dziwne to jest, bardzo...
Belive in your dreams!

72l - 10 brzanek odeska, 5 kirysków pstrych
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Prawdopodobnie muszą się przyzwyczaić do ruchu wokół zbiornika. Jak na zewnątrz robi się ciemno, mniej drażnią je czynniki takie, jak np. Ty :P
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Jak na brzanki odeskie to akwarium jest nieco przymałe.
Czy masz w nim sporo roślin i kryjówek dla ryb?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Kamila_Greta
Posty: 3
Rejestracja: 25 paź 2016 16:54
Lokalizacja: Rotterdam

Post autor: Kamila_Greta »

o tak, chciała bym mieć większe. Ale obecnie mam największe na jakie znalazłam miejsce by nie słyszeć zgrzędzenia męża... ;-)
Z opisów jakich się doszukałam dla brzanek odeska minimalny litraż był 72 a dla sumatrzańskich 90. Mam akwarium jednogatunkowe. Myślę, że i tak nie mają tak źle.
z roślin mam dosć dużą moczarkę, nurzańca i tu nie jestem pewna ale to chyba hygrofilia + kilka kulek mchu. Tak patrząc na akwarium z perspektywy jakaś 1/3 akwarium jest zielona.
Z tryjuwek mam zrobioną jaskinie z dużych kamieni. Ta tyle duża że 3 ryby mogły by się w niej schować.
Mam w planie jeszcze dosadzic co najmniej 3 rośliny (kolejnego nurzańca, hygrofilie, kryptokoryne wendta i jakiegoś małego anubisa)

Czyli wniosek jest jaki? Że im przejdzie?! Dziś 5 dzień i bez zmian...
Belive in your dreams!

72l - 10 brzanek odeska, 5 kirysków pstrych
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Z Twojego opisu wynika, że w akwarium nie ma gąszczu roślin. Nurzaniec, moczarka - nie dają schronienia rybom.
Dosadź nieco roślin.

A na chwilę obecną po prostu poczekaj. Staraj się nie podchodzić gwałtownie do zbiornika, nie naruszać wody poda ostrożną podmianą cotygodniową razem z odmulaniem. Niech się brzanki aklimatyzują.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ