Co to za choroba i czym leczyć.

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
bartex1984
Posty: 3
Rejestracja: 02 lis 2016 15:40

Co to za choroba i czym leczyć.

Post autor: bartex1984 »

Witam.
Mam problem od kilku dni a mianowicie na neonkach i rodostomusach są jakieś pasożyty tak jakby nitki otoczone przezroczystym nalotem, dodawałem mycoforte ale nic nie pomogło. Posiadam jeszcze paletki i najbardziej boję się o nie, bo ostatnio zrobiły się osowiale.
Bardzo proszę o pomoc.
Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
kamil55
Posty: 171
Rejestracja: 21 sie 2016 21:39

Post autor: kamil55 »

Gdy dodałeś paletki podniosłem temperature wody ? I jak długo są paletki w akwarium?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Podaj nam dane o które prosimy w Regulaminie Działu Choroby, bez tego to możemy tylko gdybać.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
bartex1984
Posty: 3
Rejestracja: 02 lis 2016 15:40

Post autor: bartex1984 »

Przepraszam.
To od początku. Akwarium mam od kwietnia tego roku. W baniaku 250l pływa 4 paletki,8 neonek,8 rodostomusów,4 otoski o 6 kirysków. Temperatura to 30st C a parametry to pH 6.8 tww 6 two 7.
Kilka dni temu zaobserwowałem u neonek na płetwach biały nalot z białymi kropkami,po kilku dniach w tym nalocie pojawiają się tak jakby nitki.
Paletki od wczoraj wykazują osowiałość i brak apetytu. Przy czym ocierają się o rośliny i trzepią płetwami.
Link wykasowalem, jeszcze raz i bedzie ostrzezenie za reklame!!! MarcinX[/quote]
Awatar użytkownika
kamil55
Posty: 171
Rejestracja: 21 sie 2016 21:39

Post autor: kamil55 »

Najprawdopodobniej to rybia ospa dla neonków to troche za wysoka temperatura czy dodawałeś coś nowego w ostatnim czasie do akwarium ?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Jaka rybia ospa? Widzisz tu objawy ospy? Ja jakoś nie...

Czy paletki były odrobaczane?
Jaki masz gatunek neonów?
Czym karmisz ryby?
Jak często i w jakich ilościach podmieniasz wodę?

Objawy wskazują na pasożyty, najprawdopodobniej nicienie. Na już możesz zastosować Capifos forte firmy Zoolek, ale być może niezbędne będzie zastosowanie levamisolu lub metronidazolu.

Mycoforte to preparat przeciw grzybiczny, a nie biobójczy na pasożyty.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
kamil55
Posty: 171
Rejestracja: 21 sie 2016 21:39

Post autor: kamil55 »

bartex1984 pisze:biały nalot z białymi kropkami

Zasugerowałem tylko ze to może być to ale raczej w tej temperaturze nie rozwijało by się to aż tak szybko
bartex1984
Posty: 3
Rejestracja: 02 lis 2016 15:40

Post autor: bartex1984 »

Witam.
Pomimo leczenia capisol zooleka nic to nie dało, rybki dalej wykazują brak apetytu, chowają sie za roslinami. Jedna paletka barwy czerwonej stała się osowiała i straciła kolor. Po wymianie wody trochę się poprawiło.
Co do pytań to paletki nie odrabaczałem, a wodę wymieniam 30l. na tydzień. Neony jakie posiadam to innesa i czerwony. Rybki karmie na przemian serce wołowe i granulki.
Proszę o pomoc bo naprawdę nie wiem jak sobie z tym poradzic. http://www.fotosik.pl/zdjecie/46517b9d2604ef64
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Neony Innesa do natychmiastowego oddania, to ryby zimnolubne, trzymanie ich w temperaturze powyżej 24 stopni jest dla nich nie wskazane.

Czy mierzyłeś NO2? Jaką stosujesz filtrację? Poprawa zdrowia po podmianie wody świadczy o możliwości trucia się ryb związkami azotowymi w wodzie.
Podmiana 30l co tydzień co za mało w przypadku ryb karmionych mięsem!
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ