[112l] ogólne, w dużym pokoju :)

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Roy
Posty: 26
Rejestracja: 22 wrz 2016 20:27

[112l] ogólne, w dużym pokoju :)

Post autor: Roy »

Akwarium o wymiarach 80x35x40 (zalane w połowie października) – stoi na komodzie w… dużym pokoju 8)

Filtr wewn. Aquael Turbo 1000
grzałka 50W
świetlówki w pokrywie 2x18W
temp 24-25 stopni
podłoże: żwirek zmieszany z piaskiem + kulki gliniano-torfowe, górna warstwa (2cm) tylko piasek. Nie stosuję żadnych nawozów.

Flora:
Żabienica
Kryptokoryna
Nurzaniec
Paprotka (nie wiem jaki to gatunek)
Ludwigia
Moczarka
Gałęzatka
Mech (na korzeniach i kokosie)
Anubias
Mikrozorium

Fauna:
Mieczyki x 3
Kirysek pstry x 5
Zbrojnik pospolity x 2
Brzanka Titteya x 11

Ampularia x 3

Jakieś 20 lat temu miałem akwaria, teraz znów mnie „wzięło” :)
Rośliny posadzone chaotycznie, zasłoniły korzenie ale na razie już tak zostawię. Na wiosnę zostanie dokupione większe akwa i wtedy nastąpi trochę zmian.
Tło do wymiany na ciemno-niebieskie lub czarne. Obecne kupione razem z akwarium i tak zostało..

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Stan4747
Posty: 30
Rejestracja: 30 lis 2016 23:20

Post autor: Stan4747 »

podoba mi się prostota tego akwarium - tj brak butli, extra skomplikowanych oswietleń i nawozów.

jak mają się roślinki???
która roślina rośnie najszybciej?
jak z glonami?
jakie kulki glinano torfowe?

podoba mi się dużo zieleni. nie jestem fanem jasnych podłoży, szczrgólnie w tak dużych kwariach ale to kwestia gustu.

jedyna sugesta jaką bym miał, a raczej pytanie: czemu nie dolejesz wody na tyle, żeby jej poziom zasłaniała pokrywa? wygląda lepiej i są mniejsze straty światła? :idea: :)
pozdrowionka :D
Awatar użytkownika
Roy
Posty: 26
Rejestracja: 22 wrz 2016 20:27

Post autor: Roy »

Hej, dzięki! Nie jestem fanem skomplikowanej technologii, zwłaszcza jeśli chodzi o kawałek natury jakim jest akwarium w domu. Założyłem ten zbiornik bez większego namysłu nad jego ostatecznym wyglądem, dosadzając co parę dni nowe rośliny więc wyszło chaotycznie i dzisiaj trochę bym zmienił ale generalnie jestem zwolennikiem akwarystyki w stylu low-tech.
Podłoże chyba tez wolałbym ciemniejsze ale piasek jest dla komfortu kirysków a ciemnego chyba nie ma albo ja na taki nie natrafiłem. W porównaniu z moimi akwariami sprzed lat, w których miałem żwirek muszę powiedzieć, że znacznie lepiej się sprząta (odmula) dno piaszczyste.
Zdjęcia robiłem jakoś w trakcie podmiany dlatego taki poziom wody, normalnie dochodzi do pokrywy :)
Roślinki mają się bardzo dobrze, nie rosną w jakimś kosmicznym tempie ale rosną, trochę już poprzycinałem. Jedynie jedna z żabienic, która była mocno przysłonięta przez korzeń i inne rośliny słabo wyglądała, przeniosłem ją do innego zbiornika i dochodzi do siebie na parapecie :)
Jedyne glony jakie miałem to te, które przyniosłem na roślinach, które dostałem od znajomego (anubias i nurzaniec). Po tym jak zaczęły wypuszczać nowe liście, stare, zaglonione wyciąłem i jest ok.
Kulki włożyłem z filtusa i jeszcze jakieś kupione za parę zł w necie.
Teraz zamierzam sam sobie takie kulki przygotować bo to dosyć proste i tanieł.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Bardzo ładne akwarium, proste i bez przegięć... :D
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Mi też się bardzo podoba. Gratuluję.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Stan4747
Posty: 30
Rejestracja: 30 lis 2016 23:20

Post autor: Stan4747 »

tak - ładnie i prosto. chciałbym żeby i mi tak wyszło! niestety mam żwir bazaltowy, którym dość mocno mnie co poniektórzy straszą - no ale to wybór estetyczny i spróbuję żeby się udało. Sam lubię prostotę, ale ciąglę bym coś rozbudowywał, dodawał, zmieniał, dokładał światło... no nic, to pewnie początkowa gorliwość :D

bez glonów - gratuluję.
pozdrowionka :D
Awatar użytkownika
Roy
Posty: 26
Rejestracja: 22 wrz 2016 20:27

Post autor: Roy »

Dziękuję za Wasze opinie :)
Mi się akurat bazalt niespecjalnie podoba w akwariach z rybami ale znajomy, ma kostki z krewetkami i takim podłożem i wyglądają super.
Myślę, że u mnie dużo by dała, oprócz uporządkowania roślinności i korzeni, zmiana tła na czarne, dużo lepiej będą się prezentować brzanki. Ciekawe ryby tak btw, kiedyś miałem sumatrzańskie i różowe - titteya są kompletnie inne pod względem zachowania.
Ja się światłem specjalnie nie przejmuję bo tak się składa, że najbardziej podobają mi się kryptokoryny i mikrozorium a te są niezbyt wymagające w tym względzie. Reszta moich roślin też jest raczej łatwa w uprawie.
112l LT
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Milo sie patrzy na ten zbiornik, piasek i gesta roslinnosc robi dobra robote.
ODPOWIEDZ