[96l] Gupikarium

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

[96l] Gupikarium

Post autor: Pshemko Brasil »

Witam.

Moim marzeniem bylo (i nadal jest) zalozenie duzego akwarium "amazonskiego". Niestety musialem porzucic ten projekt co wiazalo sie ze sprzedarza powoli gromadzonego sprzetu (akwarium, filtracja, czesc oswietlenia). Brakowalo tylko uzupelnienia oswietlenia, grzalki, kilku drobiazgow. No ale...

Aktualnie nie mam jeszcze mozliwosci powrotu do projektu amazonskiego. Ale moje corki bardzo mnie naciskaja na urzadzenie im jakiegos mniejszego zbiornika. Stad pomyslalem o gupikarium. Gupiki to ladne kolorowe rybki stosunkowo latwe w hodowli. Dziewczynki na pewno mialyby duzo radochy z pojawiajacego sie narybku i "wzrostu" ich hodowli.

W jakiej ilosci proponujecie gupiki do akwarium 96l (60x40x40)? I jakie towarzystwo dla nich?
kurka
Pomocnik
Posty: 739
Rejestracja: 09 paź 2014 19:28
Lokalizacja: Katowice

Post autor: kurka »

Jesteś pewien, że chcesz podarować córkom gupiki? Te ryby to straszne brudasy, szybko zanieczyszczają akwarium do tego w ekspresowym tempie sie rozmnażają (masz co zrobić z młodymi?) jak i są dość podatne na choroby. Nie myślałeś np. o razborach albo neonach?
250l pielęgnice miodowe
30l krewetkownia
i jeszcze pare innych :)
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

@kurka W dawniejszych czasach nigdy nie mialem problemu z chorobami gupikow w moim akwarium. Wiec ta kwestia jakos nie budzi mojego niepokoju. Moze mialem zwyczajnie szczescie? Kto wie.

Co do czystosci gupikow (a raczej jej braku) hmm systemy filtracyjne sa w tej chwili na takim poziomie ze powinny sobie poradzic z tym problemem.

I rozrodczosc gupikow - dla mnie to plus a nie minus. Jesli moje dziewczynki chca sie w jakis sposob zainteresowac swiatem podwodnej przyrody to sledzenie rozrostu kolonii gupikow bedzie dla nich duzo bardziej atrakcyjne niz lawica neonow czy rozbor. Kwestia nadmierrnego przyrostu naturalnego owszem moze stanowic pewien problem. I w zwiazku z tym byl moj post. Jaka obsade dobrac do gupikow? Jakis gatunek moze stanowic pewien rodzaj naturalnego hamulcowego przyrostu populacji gupikow (narybku gupika)? Selekcja naturalna - osobniki najsilniejsze i najinteligentniejsze przetrwaja. A gdyby bylo ich nadal zbyt duzo mam gdzie oddac naprogramowe rybki.
Arothis

Post autor: Arothis »

Kup kilka sztuk gupika.
np. 2 samce i 4 samice, bo więcej Ci nie potrzeba. Za miesiąc będziesz miał ich z 40. Najładniejsze zostawisz, a resztę oddasz. Jak będzie ich już więcej to młode będą miały małe szanse na przeżycie, więc samiczkę kilka godzin przed porodem najlepiej odłowić do kotnika, żeby dziewczynki nie naoglądały się kanibalizmu.
Dałbym do nich jakieś ślimaczki np. Ampularie i dzieciaki będą na pewno zachwycone.
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

@Arothis W internecie tak polskim jak i brazylijskim wyszukalem, ze dobrym ukladem sa proporcje 3 samiczki na 1 samca. Wiec moglo by byc 2+6. Biorac pod uwage litraz (96l 60x40x40) myslalem o skompletowaniu jakiejs 3 gatunkowej obsady (2 haremy gupika + ryba przydenna + ryba bardziej "okazala" niz gupik). Jakas sugestia? Pretnik karlowaty? Kiryski?
kurka
Pomocnik
Posty: 739
Rejestracja: 09 paź 2014 19:28
Lokalizacja: Katowice

Post autor: kurka »

Co do towarzystwa dla gupików to tutaj też pojawia sie mały problem, prętniki i kiryski mają nieco inne wymagania co do parametrów wody, do tego gupiki lubią lekkie zasolenie.
250l pielęgnice miodowe
30l krewetkownia
i jeszcze pare innych :)
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

@kurka Z calym szacunkiem do ciebie i twojej wiedzy akwarystycznej - napisalem post i zadalem dwa pytania co do towarzystwa dla gupikow w okreslonym litrazu. Napisalem co bym chcial (3 gatunki: gupiki + gatunek przydenny + jakis gatunek okazalszych rozmiarow niz gupik). Podalem jako przyklad kiryski i pretniki (nie to co CHCE wlaczyc do obsady a jedynie mozliwosc, propozycja zaznaczona "?"). Szukam rady jakie rybki dobrac. W odpowiedziach poki co nabijasz licznik postow i nie pomagasz. Od pierwszego zdania gupiki sa ble i sie do niczego nie nadaja. W moim odczuciu nie jest to pomoc a forsowanie takiej a nie innej opinii.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Pshemko Brasil Na "styk" to może zmienniaki plamiste by pasowały, chociaż nie wiem czy nie byłoby im ciasno przy długości 60 cm.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

Neurochirurg To jest wlasnie ten problem. Litraz i duzy i maly. Duzy jak dla samych gupikow. Maly zeby cos sensownego dobrac co dobrze by sie czulo w takim zbiorniku i mialo podobne wymagania jak gupik.

Edit. Zmienniak plamisty (bardziej lubie nazwe platka) faktycznie potrzebuje akwarium minimum 60cm. Fakt ze czasem sie krzyzuje z gupikami juz wskazuje ze moga zyc wspolnie i maja podobne wymagnia.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Zawsze możesz zrobić "czyste" gupikarium i dzieciom wrzucić Endlery i Pawie Oczka. Ja mam u siebie taką mieszankę, ciekawe zestawienia kolorystyczne się pojawiają w kolejnych miotach.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

Na rybyakwariowe.eu pod haslem "ryby do wody twardej i zasadowej" znalazlem dwa gatunki kiryskow - spizowy i albinos. Jeden i drugi w wymaganiach mial wode lekko kwasna do lekko zasadowej i miekka do twardej. Plus szeroki zakres tolerancji temperatur. Niestety podobnie jak platki problem to wielkosc akwarium. Nie litraz a te 60cm dlugosci dna.
kurka
Pomocnik
Posty: 739
Rejestracja: 09 paź 2014 19:28
Lokalizacja: Katowice

Post autor: kurka »

@Pshemko Brasil, pojęcia nie mam co ma do rzeczy 'jakieś' nabijanie postów czy też forsowanie jakiejkolwiek opinii o gupikach?! Napisałam ci, że będą problemy w doborze towarzystwa do gupików i tak jest.

Mógłbyś coś pokombinować z niektórymi tęczankami.
250l pielęgnice miodowe
30l krewetkownia
i jeszcze pare innych :)
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

kurka Cytuje:

1. "Te ryby to straszne brudasy, szybko zanieczyszczają akwarium do tego w ekspresowym tempie sie rozmnażają (masz co zrobić z młodymi?) jak i są dość podatne na choroby. Nie myślałeś np. o razborach albo neonach?"

2. "Mógłbyś coś pokombinować z niektórymi tęczankami."

Pierwsze to forsowanie opinii. Drugie to odpowiedz na moje pytanie i proba pomocy. Ja widze roznice miedzy jednym i drugim. Wydaje mi sie ze ty tez. Jesli cie urazilem to sorry. Nie bylo to moim celem. Chcialem pokazac ze swoimi postami nie pomagalas. Latwo wskazac co nie pasuje. Znacznie trudniej dobrac gatunki tworzace wlasciwia obsade.
kurka
Pomocnik
Posty: 739
Rejestracja: 09 paź 2014 19:28
Lokalizacja: Katowice

Post autor: kurka »

Nie, nie uraziłeś mnie. Ja po prostu napisałam prawde o gupikach, gdyż faktem jest, że mocno brudzą i bardzo szybko sie rozmnażają! To nie jest żadne forsowanie opinii tylko szczera prawda o tych rybach którą zna praktycznie każdy tak więc nie wiem czym spowodowane jest twoje 'oburzenie'
250l pielęgnice miodowe
30l krewetkownia
i jeszcze pare innych :)
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

@kurka Okey, rozumiem twoje podejscie. I sie nie oburzam. Nic z tych rzeczy. Szukam porady. I prawdopodobnie skonczy sie na tym ze postawie akwarium tak jak polecaja Neurochirurg i Arothis czyli same gupiki. Byc moze ampularie do tego. Tak jak pisalem ani brudu ani nadmiernej rozrodczosci gupikow sie nie boje. Z pierwszym powinna poradzic sobie nadfiltracja. A drugi problem - mam gdzie przekazac nadprogramowe rybki. A w ostatecznosci w gre moze tez wchodzic wypuszczenie na wolnosc w srodowisku podobnym jak habitat naturalny w Azji (zalane pola ryzowe).
ODPOWIEDZ