Żółta Woda Pomocy

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
fokusduszek
Posty: 16
Rejestracja: 02 gru 2016 18:32

Żółta Woda Pomocy

Post autor: fokusduszek »

Witam!!
Od wielu lat mam akwarium miałem rożne od 40l do 450l. Niestety z pół roku temu musiałem przeprowadzić się na mniejsze mieszkanie a wtedy miałem akwarium 450l akwarium musiałem sprzedać.Powód brak miejsca , ale ze nie mogę żyć bez akwarium kupiłem sobie na nowe mieszkanie mniejsze akwarium 160l.
Niestety akwarium używane :/
Teraz sens problemu od kiedy mam to akwarium po podmianie wody , woda robi się żółta nie wiem dlaczego miąłem dużo przypadków z akwarium ale z tym nie mogę sobie poradzić .
Nie wiem czy zarybione za mocno mam ok 40 rybek same żyworodne.
rozważam tez problem tego typu ze poprzedni właściciel akwarium od środka przykleił foto tapetę na stale czy ona wydziela jakieś farbowania? Niema pojęcia.
Od założenia tego akwarium zawsze po podmianie wody po 3,4 dniach robi się żółta .
Dodam tylko ze filtr kupiłem nowy bo myślałem ze stary był za mało wydajny ale i to nie pomogło .

Przepraszam za takie długie rozwiniecie i proszę o pomoc I z góry Dziękuję .
Awatar użytkownika
giewont
Akwarysta
Posty: 612
Rejestracja: 30 gru 2014 17:23
Lokalizacja: Wszebory pow. Wołomin

Post autor: giewont »

A możesz dać zdjęcie i pokazać jak to wygląda.
I jak możesz napisz coś o obsadzie.
Pozdrawiam Marcin
Roślinne Senegalusy 240 l
fokusduszek
Posty: 16
Rejestracja: 02 gru 2016 18:32

Post autor: fokusduszek »

zdjęcie jeśli zrobię to tak nie odzwierciedli koloru :(
co do obsady to ;
około 25 Molinezji
10 gupików
3 Mieczyki
1 glonojad
Mniej więcej

Ogółem ta woda ma kolor tak jak by żółta molinezja była trochę jaśniejszy kolor .
Jak bardzo chcesz to mogę zrobić zdjęcie ale wydaje mi się ze tak nie zobaczysz zbytnio nic :(
Awatar użytkownika
giewont
Akwarysta
Posty: 612
Rejestracja: 30 gru 2014 17:23
Lokalizacja: Wszebory pow. Wołomin

Post autor: giewont »

fokusduszek pisze:właściciel akwarium od środka przykleił foto tapetę na stale
Jak to przykleił. to znaczy jest to w wodzie cały czas? Ta folia czy co tam
Pozdrawiam Marcin
Roślinne Senegalusy 240 l
fokusduszek
Posty: 16
Rejestracja: 02 gru 2016 18:32

Post autor: fokusduszek »

tak to folia tło ale bylem w zoologicznym i twierdza ze to niema nic wspólnego z kolorem wody kazali mi zrobić testy na wodę i oczywiście polecają testery do kupienia
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Jak często i w jakich ilościach podmieniasz wodę z jednoczesnym odmulaniem dna?
Jak pracuje filtr, stale? Co jest we wkładach filtra? Jakio to filtr?
Czy w akwarium są rośliny?
Jak długo i czym świecisz?
Czy rośliny rosną prawidłowo?
Co jest podłożem w zbiorniku?

Mimo wszystko proszę o wstawienie zdjęcia akwarium. Masz na dużo DOC w wodzie i coś jest tego przyczyną. Podejrzewam nieczęste podmiany, słabą filtrację i za dużą granulację podłoża.

Czy w akwarium są korzenie? Kokosy?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
fokusduszek
Posty: 16
Rejestracja: 02 gru 2016 18:32

Post autor: fokusduszek »

Wodę podmieniam raz na 3 miesiące teraz przez kolor wody trochę częściej raz na około 2 miesiące .
Filtr pracuje 24/7 Stabilnie . Firma to Shark ADV800 wewnętrzny .Wkłady to gąbka i ceramika. Do tego mam jeszcze brzęczyk z kamieniem napowietrzającym.
Tak są rośliny tylko żywe i rosną dobrze ale nie są to jakieś wymagające rośliny.
Świece około 8 godz. dziennie trochę z rana i na wieczór 2x listwa Led światło cieple
Podłoże zbiornika to 30mm żwirek i wyżej kamienie .
Nie akwarium niema korzeni i kokosów ma tylko muszle i statek które miałem w tamtym akwarium .


zdjecia
https://scr.hu/Rn0nmn
https://scr.hu/pY5Ykn

Nie pisz posta pod postem, używaj opcji "zmień". Posty połączyłam. MOD BARA
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Na zdjęciach tragedia. Gdzie tu są rośliny?
Jest dokładnie tak, jak przewidziałam...

Muszle i statek wywal. Muszla zatwardza wodę i ją zanieczyszcza, statek jest sztuczny.

Podmiany wody przy tak brudzącej obsadzie powinieneś robić co tydzień około 25% wody z jednoczesnym odmulaniem dna.

Masz przyczynę problemu.

Podłożem nie mogą być kamienie na wierzchu, bo wpadają pomiędzy nie resztki pokarmu, szczątki roślin i odchody ryb. To wszystko się rozkłada i brudzi wodę.
Radzę po bardzo dokładnym odmuleniu przysyłać podłoże piaskiem, który wypełni szczeliny między kamieniami.

Czyli:
1. Podmiany wody co tydzień z odmulaniem dna
2. Uzupełnienie podłoża piaskiem i wywal te duże kamienie.
3. Zacznij świecić 12 godzin, tyle trwa dzień tropikalny.
4. Usuń muszlę i statek.
5. Po uporządkowaniu podłoża posadź rośliny, bo obecnie ryby nie mają gdzie się schować i odpocząć.

Inaczej niestety trujesz ryby i woda będzie stale brudna.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
fokusduszek
Posty: 16
Rejestracja: 02 gru 2016 18:32

Post autor: fokusduszek »

Rośliny już dokupiłem dawno mam w małym akwarium balem się włożyć bo nie wiedziałem co z ta wodĄ. Sam wiedziałem ze za mało .
Kilka pytań jeszcze .
Rozumiem wodę podmieniać raz na tydzień 25%.Dodawać preparaty ??
Czy nie lepiej zmienić podłoża jeżeli te kamienie nie dobre itp. Jeśli tak to na co ??
Cytuje: "Radzę po bardzo dokładnym odmuleniu przysypać podłoże piaskiem"
co to znaczy wymienić całkiem wodę bo podejrzewam ze będzie Sajgon w akwarium .. jak zczne odmolac
Nie sadzisz ze nie mam za dużego zarybienia ??
Jesli wyrzuce statek i muszle to gdzie ryby maja sie chowac ??
Z góry dziękuje I przepraszam za kłopot
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Ryby mają sie chować w roślinach. Dlatego powinieneś dosadzić ich więcej, aż powstanie gąszcz. Tego wymagają ryby żyworodne. I roślin pływających umożliwiającym schronienie nowo narodzonym młodym w momencie napełniania pęcherza pławnego powietrzem.
Usunięcie kamieni i dosypanie piasku nie pogorszy warunków i unikniesz restartu.
Wodę podmieniaj na odstaną (wystarczy parę godzin) bez stosowania jakiejkolwiek chemii. Zapomnij o preparatach.

O obsadzie na razie nie piszę, ale na zdjęciach prezentujesz ryby z ewidentnymi wadami genetycznymi wynikającymi z chowu wsobnego. Takich ryb nie powinno się dopuszczać do dalszego rozrodu. Powinieneś je eliminować.

Jeżeli chcesz restartować akwarium to po prostu zacznij wszystko od początku, bo powinieneś znać podstawowe wymagania ryb, jakie trzymasz, a z tym jest trochę cienko. Takie mam wrażenie, bez urazy.
Wierzę, że możesz stworzyć naprawdę piękne i zdrowe akwarium, mam nadzieję, że będziemy mogli w tym Ci pomóc.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ