60L - amatorsko - planowana zmiana wystroju. Ppmocy!

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Maniar
Posty: 6
Rejestracja: 03 gru 2016 11:24

60L - amatorsko - planowana zmiana wystroju. Ppmocy!

Post autor: Maniar »

Witam. Jak w temacie mam akwarium 60L i sa w nim dwie roslinki, kolorowy zwirek(kamyki), zamek, nurek(figurka) i roznorodnosc rybek.

Chcialbym to w koncu zmienic.
Kamyki chce zastapic piaskiem, roslinki calkowicie chcialbym wstawic sztuczne, do tego chce wrzucic dosc pokazny korzen i kokos..
Zastanawiam sie jedynie jakie rybki moglbym do takiego otoczenia wpuscic do akwarium.

Czy to w ogole ma sens? Zaczynam dopiero przygode z akwarystyka a taki wystroj mi sie podoba.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Chyba nie zrozumiałam jednej kwestii: chcesz mieć sztuczne rośliny? Jeżeli tak, to daj sobie spokój z akwarystyką.

Proponuję żebyś wywalił wszystkie sztuczne ozdoby, jako podłoże daj piasek przemieszany ze żwirkiem i pałeczkami nawozowymi, posadź żywe rośliny (kryptokoryny, daj na korzenie mchy i mikrosorum), ułóż korzenie, kokosy, włącz filtr (ma chodzin non stop), oświetlenie świeć 12h/dobę, podłącz grzałkę. Zaczekaj dwa tygodnie. Potem zmierz parametry wody, podaj je na forum, pomożemy dobrać obsadę.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Maniar
Posty: 6
Rejestracja: 03 gru 2016 11:24

Post autor: Maniar »

A co z obecbymi rybkami? :(
Mianowicie neonki, danio, gurami calujace, glonkiem , krewetka filtrujaca przezroczkami i kiryskami? :(
Co z nimi zrobic?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Gurami całujące? Wymaga 375l i więcej! Do oddania!

Jaki masz gatunek neonów? Jakie gatunek kirysków? Jaki gatunek glonojada?

Proszę nieco konkretniej.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Maniar
Posty: 6
Rejestracja: 03 gru 2016 11:24

Post autor: Maniar »

Kirysnik czarnoplamy x2
Neonek czerwony x6
A glonek to zbrojnik niebieski :) x1
Awatar użytkownika
Stan4747
Posty: 30
Rejestracja: 30 lis 2016 23:20

Post autor: Stan4747 »

hej! skoro już masz akwarium to znaczy że podobają ci się one. popatrz na akwaria użytkowników albo w ogóle w internecie, te które mają żywe rośliny i zastanów się kilka razy zanim zrobisz cokolwiek.

łatwo jest znaleźć niedrogie i łatwe w uprawie rośliny, możesz zacząć od rogatka, nurzańca, jakiejś żabienicy albo kryptokoryny - jest wiele opcji, tylko podaj jakie masz światło i filtr. korzeń o którym pisałeś możesz łatwo obwiązać mchem - efekt będzie super.

roślinki sztuczne sprawią tylko że będziesz miał wysyp glonów i niezadowolone ryby. prawdziwe rośliny nie tylko wyglądają pięknie, ale i stanowią bardzo ważny element mikroklimatu w akwarium - są bardzo pożyteczne - pobierają nawóz z rybich odchodów, i zamieniają CO2 w tlen.

weź pod uwagę powyższe porady BARY - grzałka, filtr non stop i światło 12godzin - zobaczysz jaka to frajda obserwować akwarium z roslinami.

ryby postaraj się oddać - masz ich zbyt wiele i niezbyt dobrze dobrane, popytaj czy nie przyjmą ich w sklepach, możesz też umieścić ogłoszenia że oddasz ryby na fejsie albo olx. jeśli nie uda ci sie oddać ryb przed sadzeniem roślin postąp tak: ryby przechowaj podczas sadzenia, mac kilak godzin w dużym wiadrze z wodą z akwarium, filtr wypłukaj w wodzie z akwarium i niech chodzi w tym wiaderku z rybami na małych obrotach, po włożeniu podłoża (piasek) i nawozu (pałeczki np ale odpowiednie, akwarystyczne) dodaj do akwarium bakterie nitryfikacyjne np tetra safestart albo sera nitrives albo tropical bactoactive, zależnie od zawartości portfela ;)

nie poddawaj sie i posadź roślinki! w razie pytań koleżanki ikoledzy z forum Ci pomogą.
pozdrowionka :D
Maniar
Posty: 6
Rejestracja: 03 gru 2016 11:24

Post autor: Maniar »

14W swietlowke nie ledowa ale chcialem listwe jakas led dolaczyc osobno. Filtr aquarel na 120L i napowoetrzacz


A rosliny, ktore podales mi sie podobaja tylko czy nie zgnija w piasku? A chcialem sztuczne bo obecne ryby pogryzly i plywaly na powierzchni.. :(

Nie pisz posta pod postem, używaj opcji "zmień". Posty połączyłam. MOD BARA
Awatar użytkownika
Stan4747
Posty: 30
Rejestracja: 30 lis 2016 23:20

Post autor: Stan4747 »

zaraz Cię moderacja okrzyczy za neiużywanie opcji zmień i pisanie posta pod postem.. ;)

filtr chyba aquael, a nie aquarel? warto podawać jaki model konkretnie, co masz w środku itd... dokładność jest cnotą akwarysty.

przy takim oświetleniu możesz trzymać tylko mało wymagające gatunki roślin - a belkę możesz dodać, podpowiem że o wiele taniej kupować wyposażenie w internecie - także rośliny kupuj w znanych sklepach z dobrymi recenzjami, niestety w stacjonarnych sklepach zoologicznych drudno kupić dobre rośliny. w internecie też jest taniej.

ryby zachowywały się tak ponieważ były niedobrane do akwarium oraz pomiędzy sobą - jak pisaliśmy oddaj ryby do sklepu - gdyby nie chcieli przyjąć spwobuj przekonać ich tym że dajesz je za darmo, a oni będą mogli je sprzedać i coś zyskać.

sam nie używam nigdy piasku także nie wypowiem się, zresztą sam mam sporo wiedzy teoretycznej, ale jeszcze zdobywam praktyczną. najważniejsze co w tej chwili możesz robić to czytać - wyszukaj w google tematy związane z hodowlą np kryptokoryn, jakie podłoże im odpowiada, piach czy żwir? liczę też na odpowiedzi innych bardziej doświadczonych z forum. rogatek to świetna roślina bo może nawet pływać luzem i wciągnie dużo złych rzeczy z wody.

PRZEDE WSZYTKIM: przeczytaj wszystkie poradniki dla początkujących akwarystów jakie możesz znaleźć w sieci, czytaj czytaj i nie przestawaj, a będziesz się cieszyć zdobywaną wiedzą i coraz fajnieszym akwarium, powodzenia :)
pozdrowionka :D
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Kiryśniki wymagają litrażu od 200l. Koniecznie je oddaj.
Jaki masz gatunek danio? Pasiaste? To są ryby zimnolubne, neony czerwone ciepłolubne, nie należy trzymać ze sobą tych gatunków ryb.

Rośliny Ci podałam, jak zrobić podłoże również.

Czytaj tematy na Akwaforum, szukaj wiedzy i pytaj. Możesz stworzyć naprawdę ładne akwarium.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Maniar
Posty: 6
Rejestracja: 03 gru 2016 11:24

Post autor: Maniar »

Dziękuję Wam za wypowiedzi i za tak opisaną pomoc. Myślę, że dużo mi Wasze informacje pomogły. Teraz pozostaje mi tylko kombinacja :D
ODPOWIEDZ