[112l] Dziennik : Ogólne rodzinne

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Parada92
Posty: 94
Rejestracja: 23 paź 2016 11:39
Lokalizacja: Maikammer

Post autor: Parada92 »

Standardowy filtr może być powodem złej jakości wody? W sumie gdzie nie czytać, to do 112L polecają już kubełki... ja niestety nijak mam gdzie go postawić, ewentualnie obok akwarium co będzie mocno szpecić..
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Ja u siebie w 112L mam tylko zewnetrzny Fluval 306, przeplyw ~1100L/h bez wkladow. Po zapelnieniu 3 koszy ceramika, zeolitem i gabkami na prefiltr przeplyw spada mi do okolo 800L/h. Mozna powiedziec ze mam ogromna nadfiltracje, ale wcale tak nie jest bo przy ekipie sprzatajacej jak Kiryski, Zbrojniki i ruchliwe Brzanki naprawde jest co robic. Przy karmieniu Brzanek Kiryski juz tylko czekaja na to co spadnie na dno i robi sie taka zadyma ze dno poprostu ''ozywa'' i wtedy wlasnie dobry filter robi robote i zaczyna wciagac caly syf. Gdyby nie nadfiltracja mialbym problemy z odmulaniem i utrzymaniem czystosci, a tak powiem ci syfu nie widac tak bardzo, owszem odmulam przy podmiance wody ale roznice w porownaniu do wewnetrznego Aquaela widac od razu.

Poszukaj na Allegro uzywanych kubelkow, czasem ludzie sprzedaja dobry sprzet za pol ceny.
Parada92
Posty: 94
Rejestracja: 23 paź 2016 11:39
Lokalizacja: Maikammer

Post autor: Parada92 »

Póki co wstrzymam się z kubełkiem, spróbuje wyjść na prostą z aktualnym filtrem aby nie szpecić komody kubłem. Podmiana 40litrów wody zrobiona. Bakterie dodane, w akwarium mleko takie, że korzenia nie widać.

Szukam i znaleźć nie mogę, jaki dokładnie gatunek Pistii jest pomocny przy problemach z NO2, który z gatunków nadaje się do akwa?

Edit : teraz wyczytałem że Pistia nie nadaje sie do akwa z pokrywą, ponieważ skraplająca się woda kapiąc na liście powoduje ich psucie. Polecana zaś jest Limnobium. Czy ktoś zna tą roślinę? czy pomaga w doprowadzeniu wody do ładu? Oczywiście wiem, że to tylko leczenie objawów, ale do czasu zbudowania flory muszę jakoś rybki, które są w akwa utrzymac przy życiu...
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Parada92 Po ilu dniach wpuściłeś ryby? Mam wrażenie, że sporo za szybko.
Parada92 pisze:Bakterie dodane, w akwarium mleko takie, że korzenia nie widać.
Pewnie pierwotniaki - samo minie
Parada92 pisze:Szukam i znaleźć nie mogę, jaki dokładnie gatunek Pistii jest pomocny przy problemach z NO2, który z gatunków nadaje się do akwa?
Pistia rozetkowa.
Parada92 pisze:Edit : teraz wyczytałem że Pistia nie nadaje sie do akwa z pokrywą, ponieważ skraplająca się woda kapiąc na liście powoduje ich psucie.
Częściowa prawda i bardzie odnosi się do szyby nakrywowej. Pistia preferuje mocne oświetlenie i ciepłe, nagrzane powietrze co daje właśnie pokrywa. Jeżeli jest w miarę wysoka skraplająca woda nie jest problemem.
P.S. Mam pistię pod pokrywą.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Parada92
Posty: 94
Rejestracja: 23 paź 2016 11:39
Lokalizacja: Maikammer

Post autor: Parada92 »

Neurochirurg pisze:Parada92 Po ilu dniach wpuściłeś ryby? Mam wrażenie, że sporo za szybko.
po 2 tyg, dałem się nabrać w opis producenta co do mojego filtra.

Zakupiłem 2x Pistia i 2x limnobium rozłogowe, za jednym kosztem wysyłki. Do tego parę kolejnych roślinek, aby zagęścić akwa jeszcze bardziej. W ciągu 2-3 dni Deutsche Post dostarczy roślinki więc do tego czasu zostało mi tylko i wyłącznie robić podmiany.
Parada92
Posty: 94
Rejestracja: 23 paź 2016 11:39
Lokalizacja: Maikammer

Post autor: Parada92 »

Sprawdziłem dziś wodę, NO2 spada ! z 5.0 (rybki całe póki co) na 1.0 :) Bakterie dały radę, oby wszystko szło w dobrym kierunku :) Jutro kurier dowiezie roślinki, także po posadzeniu pochwale się nowym wystrojem :D i może w końcu uda się w tym tygodniu dokupić reszte obsady, ponieważ glony atakują nieziemsko ! Nie mówiąc już o ślimakach, które prawie codziennie odławiam a i tak na drugi dzień jest ich plaga.
Parada92
Posty: 94
Rejestracja: 23 paź 2016 11:39
Lokalizacja: Maikammer

Post autor: Parada92 »

Zdecydowałem się na zakupienie Tetra ex 800 plus, akurat świąteczna promocja się trafiła, za 55euro z przesyłką, także w podobnej cenie używki na np. ebay można znaleźć. W sobotę prawdopodobnie już przyjdzie, także montaż w weekend.

W sobotę również planuję jechać po resztę obsady, ponieważ na dziś dzień NO2 wynosi poniżej 0,5 więc myślę, że do soboty już będzie 0 :)

poniżej parę zdjęć po generalnych porządkach. Rośliny wymyte z glonów (w wodzie z podmianki) + nicią powiązane ze sobą, ponieważ nie podobało mi się pochylanie się ich na wszystkie strony świata. Ślimaków są setki jak nie tysiące ! oczywiście przesadzam, ale panikuje strasznie widząc straty w roślinach.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Zapowiada sie ladny zbiornik.
Arothis

Post autor: Arothis »

Czekam z niecierpliwością na dalsze foty i informacje.
Jak się wszystko rozrośnie to może wyjść oszałamiająco.
Pozdrowionka :madrala
Parada92
Posty: 94
Rejestracja: 23 paź 2016 11:39
Lokalizacja: Maikammer

Post autor: Parada92 »

Po weekendzie spędzonym przy akwarium, chciałbym pochwalić się podłączoną Tetrą i powiększoną obsadą.

Na początku parę słów o Tetra ex 800 Plus - nie spodziewałem się tak prostej konstrukcji filtra, co oczywiście jest jego atutem. Montaż przebiegł bez problemów, musiałem tylko troszkę dociąć na wymiar rurke od pobierania wody, ale jest to nawet w instrukcji obsługi napisane. Co do instrukcji, znajduję się w niej wszystko co potrzebne. Trochę zmieniłem układ w filtrze, sprawdzę jak się będzie sprawdzał, jeżeli nie do konca to powrócę do fabrycznego ustawienia.

Aktualnie od dołu :
1. kosz - 2x gąbka
2. kosz - ceramika, nad nią gąbka
3. biobale
4. kosz - od dołu - gąbka, węgiel aktywny, wata

Co do obsady...

15 neonów Tetra dostało towarzystwo w postaci :
15 Razbora Klinowa
6 Kirysek Pstry
6 Otosek Przyujściowy
1 zbrojnik pospolity

Zastanawiam się, czy na tym skończyć czy może jeszcze jakiś lokatorów dołożyć.. Kręcą mnie krewetki, tylko muszę poczytać czy w tak miękkiej wodzie dadzą radę.

Przedostatnie zdjęcie okazuje pożółcenie roślin - czym może to być spowodowane? Od pewnego czasu dostrzegam coraz słabszą kondycję tej oto roślinki.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Parada92
Posty: 94
Rejestracja: 23 paź 2016 11:39
Lokalizacja: Maikammer

Post autor: Parada92 »

Tetra póki co mechanicznie spisuje się doskonale, biologicznie czas pokaże. Woda jest kryształ, coraz większą frajdę mam z patrzenia w ten baniaczek.

Niestety jeden Otosek jest na krawędzi między żywotem a żywotem wiecznym :aniolek
Wczoraj mało pływał, dziś parę godzin spędził do góry brzuchem leżąc na dnie. Ma niezgrabne ruchy jakby był lekko sparaliżowany lub tańczył breakdance. Gdy go lekko siatką próbowałem zmotywować do ruchu uciekł w kąt po czym niechlujnie zaczął się zwijać łbem do ogona niczym banan.

Zrobiłem podmianę 30 litrów. Jutro po pracy sprawdzę NO2 i dziś zakupiony NO3, choć czytając o Otoskach ciesze się, że póki co tylko jeden jest jedną płetwą na drugiej stronie.
Parada92
Posty: 94
Rejestracja: 23 paź 2016 11:39
Lokalizacja: Maikammer

Post autor: Parada92 »

Tak więc : po podmianie wody skurczybyk jeden się dalej nie ruszał (tylko od czasu do czasu tańcząc pogo) a od wczoraj... przepadł! nie wiem z jakiej paki ale nie ma go w akwa. Oczywiście każdy kąt przepatrzony, filtry również sprawdzone. Wyparował. Albo zjadły go. Pewnie razbory, bo im źle z oczu patrzy. Jak to możliwe, że przy takiej obsadzie brakuje ryby takiej wielkości jak Otosek? przecież nawet jakby... to kto mógłby go tak szybko opędzlować :O ktokolwiek widział, ktokolwiek wie.... zaraz porobie testy i za pomocą edycji dodam ich wyniki w tym poście, bo wczoraj zmęciłem dość ostro wodę poszukiwaniami zguby i wolałem nie martwić się na zapas złymi wynikami, które mogłyby być spowodowane tsunami jakie wywoływała moja ręka wirując między roślinnością.
Arothis

Post autor: Arothis »

A może sam go wszamałeś? Ja tak czasem mam.
Potem w nocy z dziwieniem patrzę jak mi się w kłaczku zwróci.
Parada92
Posty: 94
Rejestracja: 23 paź 2016 11:39
Lokalizacja: Maikammer

Post autor: Parada92 »

Niee kolego mój miły, za takie małe porcje to ja się nawet nie biorę :) Co do innego takiego dorsza 2 kg... Tylko akwa za małe.. Wanny brak. Jak żyć?!

Ps. Wyniki testów :

pH : ~ 7,2
GH : 5 kropli
KH :3/4 krople
NO2 : 0 !
NO3 : 0 !


NO3 - najbardziej skomplikowane testy jakie robiłem ! Gdyby te testy były tak łatwe jak ciążowe... :roll:
Arothis

Post autor: Arothis »

Stężenie CO2 to ty masz kolego w granicy 8ppm. Fosforu nie wiesz ile masz?
Otosek pewnie zdechł, bo go zamęczyłeś ciągłym wkładaniem łapsk. A tak poważnie to ja już kiedyś dostałem ostrzeżenie co do otosków. Potrzebują bardzo dojrzałego zbiornika i glony, glony, glony.
ODPOWIEDZ