Akwarium dla Pielęgnic .

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
PoczątkującyAkwarysta
Posty: 63
Rejestracja: 14 gru 2016 21:35
Lokalizacja: Świetokrzyskie

Akwarium dla Pielęgnic .

Post autor: PoczątkującyAkwarysta »

Witam!Myślałem ostatnio o akwarium z dużymi pielęgnicami najlepiej z Ameryki południowej bądź też środkowej ale są to tylko założenia chciałbym się co nie co dowiedzieć i mam szereg pytań do osób które zakładały swoje akwaria dla pielęgnic .
1.Jak odpowiednio i bezpiecznie przygotować swoje akwarium ,aby nie było nie miłych sytuacji z wodą na podłodze czy też przemeblowania .Co użyć do aranżacji ?Jakieś rośliny w doniczkach ?
2.Jakie gatunki pielęgnic polecacie dla początkującego ?Mi osobiście podobają się wymagające Pawieookie ,czy też Akary pomarańczowopłetwe.Ze spokojniejszych Serverum .Wzmianka o zbiorniku: 450l ( profilowane),wymiary:151x61(45)x64.
3.Czym karmić owe z początku ,,małe potwory'' i czy jest jakiś problem z ich karmieniem ?Czym karmić dorosłe osobniki?Ile mniej więcej w odpowiednich warunkach rosną od malucha do olbrzyma?
4.Filtracja wewnętrzna(mechaniczna) w moim zbiorniku to filtr Bioflow 8.0 z pompą Eccoflow 1000l/h + filtracja kubełkowa ( biologiczna)EHEIM PROFESSIONEL 3 (2080) 1200 XL.Więc raczej nie powinno być problemów z filtracją ?
5.Jak przeprowadzać podmianki?Czy przykładowo 5% codziennie wystarczy ?
W razie dodatkowych pytań które przyjdą mi do głowy będę je dokładał do tematu .
Chcę jeszcze raz powiedzieć że jest to czysta teoretyka i na razie chcę się tylko zorientować jak się ma sytuacja przy posiadaniu pielęgnic . :)
Pozdrawiam !
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Wiec jak na Pawiookie, ktore juz hodowalem w zbiorniku 160x60x60 musze powiedziec, ze ten zbiornik jest za maly. Sam do mojego kupilem ich 6stk. mlodych. I jak sie parka dobrala, byly tylko wojny. Po jakims roku pozostala tylko jedna parka. Reszte musialem stopniowo oddawac. Nie pamietam juz jak dlugo je hodowalem. Byly to jakies 2-2,5 roku. W tym czasie parka podrosla do 32-33cm. I musze powiedziec, ze moj zbiornik byl minimum dla jednej parki pawiookich. Zreszta w takim zbiorniku mozna niestety tylko jedna parke tak duzych pielegnic hodowac. To samo odnosi sie do pielegnic srodkowoamerykanskich. Nawet bardziej. One sa naprawde agresywne. Polecam bardziej spokojne pielegnice, jak wlasnie Severum. Moze udaloby sie z dwoma parkami.
Marcin!
malachio
Akwarysta
Posty: 936
Rejestracja: 25 lut 2014 17:05
Lokalizacja: Kalety

Post autor: malachio »

1. Solidna szafka, dobrze wypoziomowana. Pod akwarium styropian 2cm lub pianka. Większe kamienie ustaw na podkładkach z plastiku (kratka do malowania, zlewu, filtra podżwirowego itp.), na dno piasek i ewentualnie jakiś drobny żwirek i kilka mniejszych kamieni (najlepiej rzeczne otoczaki, i jednego rodzaju) do tego kilka gałęzi/korzeni. Rośliny nie są konieczne, można dać anubiasy na korzenie, coś pływającego na taflę i ewentualnie coś posadzić, ale zapewne zostanie wykopane/zasypane lub po prostu zjedzone/zniszczone.
2. Proponowałbym na początek coś z mniejszych pielęgnic z Ameryki Środkowej np. meeka + sajica/HRP + Oki rozpraszacze (mieczyki/molinezje/zwinniki ogonopręgie). Na początek po 6 młodych pielęgnic i jak się dobiorą w pary to redukować do dwóch lub trzech par.
3. Karmimy płatkami/granulatami, Oki mrożonkami, żywym, pokarm dobierając do wielkości ryb.
4. Mechanik musi mieć sporą gąbkę, żeby się nie zapychał.
5. Podmiany raczej 1raz w tygodniu 20-30% w zależności od obsady, chyba że stała podmiana, to wtedy chyba będzie ok.
__________________________________________
[54l] 60x30x30 - kwarantanna
[141l] 70x45x45 - Gupiki Endlera, krewetki, ślimaki
[275l] 120x50x45- CA Herotilapia multispinosa, amatitlania sajica,
Awatar użytkownika
PoczątkującyAkwarysta
Posty: 63
Rejestracja: 14 gru 2016 21:35
Lokalizacja: Świetokrzyskie

Post autor: PoczątkującyAkwarysta »

Minęło raptem parę dni ale w końcu się zdecydowałem , zamierzam wpuścić do mojego akwarium 4 sztuki pielęgnicy pawieookiej (początkowo) i po dobraniu się w pary zostawić tylko jedną czyli 2 sztuki ryb , nic więcej nie dodam .Byłbym wdzięczny za wszelkie porady co do ich hodowli i przygotowania zbiornika :) .

1.Czy 2 sztuki nie będą gnieść się w 450L ? Z mojego punktu widzenia luksusowo to 35 cm rybom nie będzie , ale na większy sobie pozwolić nie mogę bo ten zakupiłem 4 miesiące temu i jeszcze nie był zalewany jest nowy.
2.Na dno pójdzie jasny piasek kwarcowy warstwa około 5-6 cm wystarczy?Piasek będzie miał granulacje od 0.8 do 1.2 mm .
3.Jako dekoracje użyje korzeni (nie za bardzo rozgałęzionych).Jaki gatunek drzewa będzie się dobrze prezentował ?
4.Nie będę używał kamieni do aranżacji za duże ryzyko i bawienia ...
5.Szkło ma grubość 12mm wystarczy ?
6.Filtracja jak w 1 poście :) + 1 grzałka 300W Eheim Jäger.
7.Jakiej temperatury potrzebują owe pielęgnice?Wyczytałem że najlepsza będzie między 24 a 25 stopni C .
8.Jakie parametry wody będą najlepsze ?Ile mniej więcej stopni GH i KH ?
9.Co do sposobu żywienia i rodzaju pokarmów w zależności od wielkości ryb się wstrzymam .Ryby zamierzam wpuścić minimum 2 miesiące po starcie zbiornika kiedy będzie już dojrzałe .
10.Jedyna Roślinność jaka będzie w zbiorniku to raczej roślinność pływająca Pistia bądź (Lilia wodna )?
11.Jestem pozytywnie nastawiony na wszelkie uwagi,smaczki i doświadczenie innych .
Pozdrawiam!
Pozdrawiam !
Awatar użytkownika
soomichael
Pomocnik
Posty: 800
Rejestracja: 31 paź 2015 18:06
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: soomichael »

PoczątkującyAkwarysta

Z opinii osób hodujących pawiookie stwierdzam ,że 450L jest stanowczo za małe. To ogromna ryba.
336L Ameryka
-Skalary Manacapuru
-Fantomy Czarne

64L Azja/ogólne
-Bojownik
-neony

43L Krewetkarium
-red cherry
Awatar użytkownika
PoczątkującyAkwarysta
Posty: 63
Rejestracja: 14 gru 2016 21:35
Lokalizacja: Świetokrzyskie

Post autor: PoczątkującyAkwarysta »

Tyle to i ja niestety wiem ale mam nadzieje że jedna parka da jakoś rade , ewentualnie , jeśli będę widział że czują się źle to je oddam , ale mimo to chciałbym spróbować z tymi litrażem który mam .Od siebie postaram się im zapewnić najlepsze warunki jakie mogę .
Pozdrawiam !
Awatar użytkownika
soomichael
Pomocnik
Posty: 800
Rejestracja: 31 paź 2015 18:06
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: soomichael »

PoczątkującyAkwarysta

Nie lepiej pobawić się w jakieś dyski w roślinny? Trochę szkoda baniaka na 2 ryby bez roślin. Chociaż te ryby też bardzo mnie kręciły ;)
336L Ameryka
-Skalary Manacapuru
-Fantomy Czarne

64L Azja/ogólne
-Bojownik
-neony

43L Krewetkarium
-red cherry
Awatar użytkownika
PoczątkującyAkwarysta
Posty: 63
Rejestracja: 14 gru 2016 21:35
Lokalizacja: Świetokrzyskie

Post autor: PoczątkującyAkwarysta »

Do roślin nie mam ręki , zabijam je przeciętnie w około 2 tygodnie :D (bynajmniej zmieniają się nie do poznania ale nie na lepsze )
Zapewne gdybym się przyłożył było by całkiem inaczej ale czuje że nie mam powołania .Nie wykluczam że kiedyś nie będę chciał akwarium roślinnego.
Dyski były początkowo w założeniu ale po 8h lektury i nie przespanej nocy odechciało mi się ich w trybie natychmiastowym .
Pozdrawiam !
Awatar użytkownika
soomichael
Pomocnik
Posty: 800
Rejestracja: 31 paź 2015 18:06
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: soomichael »

PoczątkującyAkwarysta

Nie są to wcale ryby trudne ;) Wystarczy kupić dobre ryby i trzymać stałe Parametry (niskie twardości i pH).
336L Ameryka
-Skalary Manacapuru
-Fantomy Czarne

64L Azja/ogólne
-Bojownik
-neony

43L Krewetkarium
-red cherry
Awatar użytkownika
PoczątkującyAkwarysta
Posty: 63
Rejestracja: 14 gru 2016 21:35
Lokalizacja: Świetokrzyskie

Post autor: PoczątkującyAkwarysta »

Teoretycznie po przyłożeniu się można spać spokojnie ale zawsze gdzieś z tyłu głowy zostaje że coś się nie spodoba,wyłączą prąd na 2 godziny i ryby szlak trafił .Paletki to niestety Paletki .Od Skalarów muszę zrobić sobie przerwę a za drobnicą nie przepadam więc nie wiem czy coś mi zostaje ,a znowu nie chce trzymać czegoś na siłę , bo jak coś się już posiada to trzeba przyłożyć do tego trochę serca i pracy .
Pozdrawiam !
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

A nie myślałeś o czymś ze żmijogłowów (Channa)?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

PoczątkującyAkwarysta pisze:Czy 2 sztuki nie będą gnieść się w 450L
Będą. Nie myślałeś o Rocio?
Awatar użytkownika
PoczątkującyAkwarysta
Posty: 63
Rejestracja: 14 gru 2016 21:35
Lokalizacja: Świetokrzyskie

Post autor: PoczątkującyAkwarysta »

Przemyślałem i rezygnuje z pawi wyjdzie to lepiej dla nich i dla mnie , dzięki za wszelkie rady ale raczej pójdę w klimat ameryki południowej możliwe że nawet z paletkami , póki co mam jeszcze troche czasu ,aby się przygotować więc warto być w fazie planowania powolnym,a dokładnym.
Pozdrawiam !
Awatar użytkownika
soomichael
Pomocnik
Posty: 800
Rejestracja: 31 paź 2015 18:06
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: soomichael »

PoczątkującyAkwarysta

Jak coś pytaj o roślinny, bawie się nimi od dawna i chętnie pomogę :)
336L Ameryka
-Skalary Manacapuru
-Fantomy Czarne

64L Azja/ogólne
-Bojownik
-neony

43L Krewetkarium
-red cherry
Awatar użytkownika
PoczątkującyAkwarysta
Posty: 63
Rejestracja: 14 gru 2016 21:35
Lokalizacja: Świetokrzyskie

Post autor: PoczątkującyAkwarysta »

Dzięki na pewno skorzystam z twojej pomocy w razie czego będę pisał na pw :) . Dziękuje wszystkim za aktywny udział w dyskusji .
Póki co temat zawieszam .
Pozdrawiam !
ODPOWIEDZ